БлогСтатті

Що таке катаракта? Види катаракти, причини, симптоми, лікування

Катаракта — це захворювання очей, яке характеризується частковим або повним помутнінням кришталика, що міститься між райдужкою ока і склоподібним тілом.

Як бачить людина з катарактою?

Кришталик в оці людини виконує роль природної лінзи: заломлює світлові промені та пропускає їх до сітківки. У здорової людини кришталик прозорий і світло безперешкодно фокусується на сітківку — зір чіткий.

Щойно кришталик починає мутніти внаслідок катаракти, світло або розсіюється, або остаточно блокується. Зір починає затуманюватися, пацієнти описують відчуття наче починають бачити навколишній світ крізь серпанок, пелену чи товщу води. У запущених випадках людина просто втрачає зір.

Які види катаракти існують?

Згідно з міжнародною класифікацією катаракта може бути первинною та вторинною, а також вродженого і набутого характеру. Відсоток набутої форми становить близько 97% усіх випадків захворювання на катаракту, з них 90% — ураження органів зору в літніх людей (так звана вікова катаракта).

Набута форма хвороби поділяється на види:

  1. Травматична катаракта — вид, що виникає внаслідок травматичних уражень органів зору чи черепа.
  2. Променевий вид патології — виникає через піддавання організму надмірному променевому опроміненню.
  3. Віковий вид хвороби є наслідком змін у структурах кришталика людини, поділяється на стадії (підвиди) катаракти:
  • початкова катаракта — перший етап ущільнення та помутніння кришталика, внаслідок якого зір незначно знижується, тому пацієнти часто не помічають проблему на цьому етапі (може тривати до кількох років);
  • незріла катаракта — етап, що супроводжується помітним погіршенням зору. У пацієнта з’являється ледь помітна пелена перед очима, яка стає дедалі помітнішою, її площа в полі зору збільшується;
  • зріла катаракта — стадія розвитку хвороби, яка характеризується помутнінням усіх частин кришталика. Без лікування, зір хворого знижується настільки, що він може розрізняти тільки світло. Кришталик починає збільшуватися в об’ємі, що призводить до підвищення внутрішньоочного тиску та болю в очах, звідси друга назва цієї стадії — набухаюча катаракта. Зіниця стає білястого кольору (біла чи сірувата);
  • перезріла катаракта — остання стадія розвитку хвороби, коли тканини кришталика темніють і розріджуються, через що зіниці набувають коричневого відтінку. На цій стадії кришталик може опускатися на очне дно, до склоподібного тіла.

Вроджена катаракта становить близько 3% від усіх випадків цього захворювання, проте частіше призводить до втрати зору та повної сліпоти. Без оперативного втручання лікарів новонароджена дитина ризикує отримати порушення органів зору на все життя. Однак у сучасній медицині хірургічні втручання з відновлення функціонування кришталика проводяться з перших місяців життя.

Види вродженої катаракти у дітей:

  • ускладнена катаракта — має різні форми помутніння кришталика. Супроводжується множинними патологіями та вадами розвитку в дитини: вадою серця, глухотою та іншими;
  • полярна катаракта — отримала назву через помутніння полюсів кришталика, вражає волокна кришталика;
  • зонулярна катаракта — найпоширеніша форма захворювання, яка характеризується зоновим ураженням частин кришталика. Найчастіше уражаються зони, прилеглі до центру, через що виникають серйозні порушення зору;
  • ядерна катаракта — ця форма вражає обидва ока, має генетичний характер і спричиняє сильні порушення зору;
  • тотальна (повна) катаракта — цей вид спричиняє повне помутніння кришталиків обох очей, а порушення зору залежать від ступеня помутніння;
  • передньо- та задньокапсулярна катаракта — обидва види характеризуються помутнінням капсул кришталика (передньої чи задньої), при цьому падіння гостроти зору безпосередньо залежить від ступеня помутніння.

Корисні та цікаві пости про катаракту (і не тільки) в наших соціальних мережах:

Причини появи катаракти

Згідно зі статистикою ВООЗ, понад 70% пацієнтів із катарактою — люди похилого віку від 70 років і старше. Це означає, що з віком ризик виникнення катаракти збільшується. Однак не варто вважати, що до 70 років людина не ризикує захворіти на цю хворобу.

Катаракта хоч і вважається хворобою літнього населення планети, проте виникає не через факт старіння, а через вікові зміни в організмі людини. Ці зміни можуть початися і в 40 років, усе залежить від індивідуальних особливостей організму, генетики та способу життя. Усі ці чинники сприяють запуску біохімічних процесів у кришталику ока, які ведуть до помутніння.

З віком в організмі людини запускаються процеси денатурації (згортання) білкових сполук. Білки в кришталику ока згортаються так само як білок курячого яйця в яєчні.

Крім вікових чинників, є ще низка причин появи катаракти:

  • внутрішньоутробні проблеми розвитку;
  • інфекційні захворювання, перенесені матір’ю під час вагітності;
  • ендокринні захворювання і порушення;
  • шкідливі звички й стресові фактори;
  • погана екологія;
  • травми очей;
  • генетична схильність;
  • тривале застосування певних препаратів;
  • радіаційні ураження;
  • певні форми авітамінозу.

Ознаки та симптоми катаракти

Існують прямі клінічні симптоми розвитку катаракти та вторинні оманливі ознаки. Головним симптомом все ще є те саме помутніння зору.

Також симптомами є:

  • потреба в яскравому освітленні під час виконання робіт із дрібними предметами або читання;
  • потьмяніння та бляклість кольорів;
  • сильна чутливість до яскравого штучного чи сонячного світла;
  • погіршення зору в темний час доби, особливо в сутінках;
  • недоліки зору, що погано піддаються корекції;
  • поява розводів або кіл навколо джерел світла.

Вторинними, оманливо хорошими, ознаками розвитку хвороби є тимчасове поліпшення зору поблизу та в темряві. Перше явище — міопізація, виникає за центрального помутніння і є тимчасовим після частих змін окулярів. Пацієнт починає бачити краще, виникає бажання знімати окуляри для читання.

Поліпшення вечірнього зору стає ознакою того, що кришталик помутнів у ядрі, а периферія зачеплена менше. Внаслідок цього, з розширеною зіницею, в сутінках зір кращий, внаслідок умовно здорових прикордонних ділянок.

Як лікувати катаракту?

Слід зазначити, що лікування катаракти без операції лише лікарськими методами неможливе, оскільки медикаменти лише сповільнюють помутніння кришталика, але сам процес звернути не можуть.

Рано чи пізно пацієнту доведеться вдатися до лікування катаракти хірургічним шляхом, особливо якщо хвороба дала знати про себе рано (у 40-50 років). Найефективнішим методом операції з видалення катаракти є факоемульсифікація катаракти — заміна кришталика на штучну інтраокулярну лінзу (ІОЛ). Такий метод безпечний і відточений роками спеціальної практики хірургів. Сама операція швидка та проводиться під місцевим знеболенням, що уможливлює застосування цього методу для літніх людей.

Досвідчені лікарі-офтальмологи в клініці GlazCo

Діагностика та профілактика катаракти

Діагностика катаракти стала простішою завдяки сучасному обладнанню, що дає змогу виявляти вікові форми захворювання навіть на ранніх стадіях. Таку посилену увагу до діагностики на ранніх стадіях приділяють тому, що так лікування проходить більш ефективно і швидко.

Найдієвішими методами діагностики катаракти є:

  • визначення поля зору та його гостроти;
  • біомікроскопія ока за допомогою щілинної лампи;
  • огляд очного дна;
  • визначення внутрішньоочного тиску.

Для профілактики вродженої катаракти в дитини важливий здоровий спосіб життя матері, запобігання інфекційним захворюванням.

Щоб уникнути вікових змін, важливо захищати очі від ультрафіолету і носити протисонцеві окуляри, правильно та різноманітно харчуватися, відмовитися від шкідливих звичок і стежити за загальним станом здоров’я.

Записатись на прийом