ЩО ТАКЕ факоемульсифікація?
Факоемульсифікація з імплантацією ІОЛ — це мінімально інвазивна операція на очах, яка дає змогу швидко відновити зір у пацієнтів із катарактою. Під час процедури руйнується каламутний кришталик ока, який замінюється штучною лінзою. Правильний післяопераційний догляд вкрай важливий для запобігання ускладнень і оптимізації результату операції. Усі тонкощі реабілітації після цієї маніпуляції розглянемо в цій статті.
Скільки триває післяопераційний режим після факоемульсифікації?
Тривалість післяопераційного режиму залежить від безлічі чинників, включно із загальним станом здоров’я пацієнта, віком і наявністю супутніх захворювань. У середньому активна фаза відновлення триває від 4 до 6 тижнів. Протягом перших 24-48 годин пацієнтам часто рекомендується залишатися під наглядом, щоб лікарі могли контролювати адаптацію до нової лінзи та відсутність негайних ускладнень.
Рекомендації на період реабілітації
Операція з видалення катаракти — це перший етап, який проходить пацієнт на шляху до ясного зору. Далі йде період реабілітації, протягом якого пацієнт повинен дотримуватися приписів лікаря. Це охоплює дотримання постільного режиму, регулярне приймання лікарських препаратів і проведення спеціальних гігієнічних процедур.
Корисні та цікаві публікації про різноманітні очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:
Дотримання режиму після факоемульсифікації
У період відновлення зору після операції катаракти пацієнт повинен дотримуватися режиму. Завдяки цьому процес загоєння пройде швидше і людина зможе швидше насолодитися ясним зором. Отже, у перший час після хірургічного втручання рекомендовано:
- не підіймати важких предметів понад 5 кг протягом щонайменше 4 тижнів після операції, щоб уникнути підвищення внутрішньоочного тиску;
- уникати нахилів і різких рухів головою і тулубом протягом 2-3 тижнів;
- обмежити час роботи за комп’ютером, телевізором у перші 2 тижні до 2 годин на день;
- не їздити самостійно на автомобілі протягом 1-2 тижнів після операції.
Прийом ліків
Застосування антибактеріальних і протизапальних крапель є стандартною процедурою після факоемульсифікації. Лікар визначить схему прийому ліків, яка допоможе зменшити ризик розвитку інфекцій і контролювати запалення. Дотримуйтесь усіх інструкцій і не припиняйте лікування без консультації з лікарем, навіть якщо симптоми покращилися. Також необхідно суворо дотримуватися рекомендацій лікаря щодо прийому крапель і таблеток після операції. Якщо виникли побічні ефекти від препаратів, слід якомога швидше проконсультуватися з лікарем.
Проведення гігієнічних процедур
Чистота критично важлива для запобігання інфекціям і розвитку патологічних процесів. Пацієнту необхідно дотримуватися таких рекомендацій, щоб уникнути розвитку ускладнень:
- не мочити опероване око протягом першого тижня після факоемульсифікації. Це означає, що не можна приймати ванну, плавати в басейні або у відкритих водоймах;
- мити волосся, нахиливши голову назад, щоб вода не потрапляла в очі;
- не терти опероване око, щоб не пошкодити рогівку і не занести інфекцію;
- використовувати нові чисті рушники та постільну білизну, регулярно змінювати їх;
- при виконанні запорошених робіт по дому використовувати захисні окуляри.
Використання спеціальної пов’язки
Після хірургічного втручання лікар зазвичай накладає спеціальну пов’язку для захисту оперованого ока від впливу зовнішніх факторів.
- Пов’язку зазвичай носять протягом 1-3 днів. Але цей період може бути продовжений за показаннями лікаря.
- При зміні пов’язки потрібно знімати її акуратно, не допускаючи розтягування шкіри навколо ока.
- Використані пов’язки потрібно утилізувати, а нові — зберігати в чистому місці.
Як правильно закапувати краплі в очі?
Техніка закапування крапель вкрай важлива для їхньої ефективності. Ця маніпуляція складається з таких дій:
- Ретельно вимийте руки з милом перед закапуванням очних крапель.
- Злегка відведіть нижню повіку таким чином, щоб утворилася “кишеня” і нахиліть голову назад.
- Видавіть потрібну кількість крапель у цю “кишеню”, не торкаючись ока та повік флакончиком.
- Після закапування помасажуйте внутрішній куточок ока, щоб рідина рівномірно розподілилася по його поверхні.
- Закрийте око на кілька хвилин, щоб препарат увібрався.
Після закапування не чіпайте і не тріть очі руками. Полежіть або посидьте кілька хвилин із заплющеними очима, щоб ліки вбралися.Закрийте око на кілька хвилин, щоб препарат увібрався.
Плановий огляд лікаря
Регулярні візити до офтальмолога критично важливі для моніторингу процесу відновлення. Зазвичай лікар проводить огляд наступного дня після операції, через тиждень, місяць, а потім кожні кілька місяців протягом першого року.
Під час оглядів лікар перевіряє загоєння розрізу на рогівці, вимірює внутрішньоочний тиск, оцінює стан сітківки та зорового нерва. За необхідності він може відкоригувати лікування.
Протипоказання в післяопераційний режим
Важливо уникати будь-яких дій, які можуть загрожувати успіху реабілітації. У перші 4-6 тижнів відновлення зору після операції на катаракту слід уникати:
- Купання в басейні, ванні, відвідування сауни, лазні;
- Носіння контактних лінз;
- Використання косметики навколо очей (туші, тіней тощо);
- Інтенсивного сонячного світла без сонцезахисних окулярів;
- Надмірного фізичного навантаження;
- Тривалого перебування в запилених приміщеннях або на вулиці під час вітру.
Що робити в разі виникнення ускладнень?
За перших ознак виникнення ускладнень необхідно якомога швидше звернутися в офтальмологічний центр для консультації лікаря. Своєчасне звернення до лікаря здатне зупинити розвиток патологічного процесу і повноцінно відновити зір.
До тривожних “дзвіночків”, що вказують на необхідність звернення до лікаря, належать:
- збільшення болю;
- виділення з ока;
- підвищена чутливість до світла;
- почервоніння ока;
- погіршення зору;
- відчуття “пелени” або “туману” перед очима.
Подібні симптоми можуть вказувати на інфекцію або інші серйозні проблеми.
На закінчення варто додати, що катаракта — це небезпечне захворювання, яке значно погіршує якість життя людини. Для повного відновлення зору важливо не тільки зробити операцію з її видалення, але також необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря в період реабілітації. Це забезпечить швидке відновлення і мінімізацію ризику ускладнень після факоемульсифікації.