БлогСтатті

Короткозорість — що це, симптоми та ознаки

Короткозорість (міопія) — це порушення зору, при якому відбувається спотворення різкості зображення вдалині. При цьому, близько розташовані об’єкти видно добре. Ця патологія відбувається через порушення рефракції (заломлення світлових променів) ока. У результаті зображення предметів не доходить до сітківки. Коли людина дивиться вдалину, для отримання чіткого зображення промінь світла, що заломлюється, повинен фокусуватися саме на самій сітківці.

У здорової людини середній розмір очного яблука в передньо-задній частині становить приблизно 23-24 мм. У випадку міопії ця відстань може збільшуватися до 30 мм. Коли відбувається збільшення ока на 1 мм, то зміна діоптрії починає відхилятися до “-3”.

На жаль, людей, які страждають на короткозорість, з кожним роком стає все більше. За даними статистики, за останні 30 років рівень захворюваності збільшився в 1,7 раза. Особливо поширена короткозорість у дітей. Найчастіше захворювання діагностується у віці від 7 до 14 років, однак нерідко зустрічається й у дорослих. Тому для своєчасного розв’язання проблеми очей важлива регулярна перевірка зору в офтальмолога.

Причини появи короткозорості

Однією з найпоширеніших причин міопії є спадковість. Якщо хвороба діагностується в обох батьків, то з імовірністю в 50% дитина страждатиме на ту саму недугу.

Також до чинників появи міопії можна віднести:

  • тривале напруження зору на близькій відстані (читання, в’язання, використання мобільних пристроїв тощо);
  • слабке освітлення на робочому місці;
  • порушення норм гігієни зору (читання в транспорті, неправильний нахил екрана монітора, погана посадка тощо);
  • перенесені інфекції, захворювання і травми, які порушують процес мікроциркуляції в оболонці ока;
  • дефіцит вітамінів і мінералів. Особливо важливі вітаміни А і групи B, цинк, магній, мідь і хром.

Нерідко до короткозорості може призвести “помилкова короткозорість”. Під час такого явища відбувається перенапруження акомодаційного м’яза ока. Певний час уявна короткозорість може без особливих складнощів піддаватися лікуванню. Однак, якщо запустити цю патологію, то вона легко може перерости в короткозорість.

Симптоми короткозорості

Короткозорість особливо небезпечна тим, що перший час може протікати без особливо значущих симптомів. Також ця недуга дуже часто починає розвиватися в дитячому віці. Дитина не завжди може зрозуміти, що з нею щось не так. У підлітковому віці діти можуть усвідомлено говорити, що з очима все гаразд, тому що знають, що батьки можуть заборонити їм дивитися телевізор або користуватися гаджетами. Якщо ви помітили, що дитина часто мружиться, підносить близько до очей книжку або сідає дуже близько до телевізора, то це привід звернутися в очну клініку.

Основні ознаки короткозорості:

  • погіршення гостроти зору, коли предмети розглядаються вдалині;
  • поява швидкої втоми в очах, особливо під час їх напруження (читання книжок, робота за комп’ютером, їзда за кермом тощо);
  • поява відчуття “піску” в очах;
  • погіршення видимості в темряві.

У разі прогресивної короткозорості людина змушена часто міняти лінзи або окуляри на сильніші. За рік може відбуватися зміна на 1 діоптрію і навіть вище. Найчастіше таке явище спостерігається у підлітків, під час різкого стрибка росту.

Коли очне яблуко починає збільшуватися, відбувається подовження судин, внаслідок чого вони стають схильні до розривів. Через усе це може статися крововилив у склоподібне тіло або сітківку. За цієї патології сітчаста оболонка ока зазнає особливо сильних навантажень і, у зв’язку з цим, існує ризик її розриву або відшарування.

Форми та ступені короткозорості

Класифікація захворювання за формою поділяється на:

  • вроджену міопію (відбувається аномалія очного яблука під час внутрішньоутробного розвитку);
  • набуту міопію (патологія розвивається на тлі негативних факторів).

За ступенем короткозорість поділяють на:

  • міопію слабкого ступеня (до 3-х діоптрій). При розгляді об’єктів вдалину вони здаються трохи розмитими. Око при цьому подовжується на 1,5 мм;
  • міопію середнього ступеня (від 3-х до 6 діоптрій). Розміри ока збільшуються до 3 мм. Зір вдалину стає слабким. Чітке зображення зберігається тільки на відстані не далі 30 см. Цей ступінь може призводити до дистрофії сітківки;
  • міопію високого ступеня (понад 6 діоптрій). Відбувається істотне погіршення зору. Для того, щоб прочитати книжку або телефон, їх доводиться підносити дуже близько до очей. Сітчаста оболонка і судини ока стоншуються до критичних показників.

Також існує дегенеративна (патологічна) короткозорість. За такої форми уражаються найважливіші структури очного яблука, через що з’являється високий ризик повністю втратити зір.

Лікування та профілактика короткозорості

Під час лікування міопії використовують різні методи, залежно від ступеня тяжкості захворювання.

Консервативні методи

Насамперед проводиться корекція зору за допомогою підбору окулярів або контактних лінз. Також добре зарекомендували себе вправи для очей, коли короткозорість тільки починає проявляти себе. До таких вправ належать: зарядка за системою Бейтса і Корбетт, методика Аветісова і масаж Жданова. У цій справі головне регулярність і плавне підвищення інтенсивності навантажень, щоб очі могли спокійно адаптуватися до гімнастики. Вправи виконуються без окулярів і лінз.

Сучасним варіантом коригування зору є ортокератологічні лінзи, які потрібно використовувати під час нічного сну. Вони змінюють форму рогівки, завдяки чому зір стає набагато кращим. Ефект триває протягом дня.

Також лікар може призначити:

  • препарати, що знижують перенапруження циліарного м’яза;
  • апаратне лікування короткозорості;
  • препарати, що поліпшують кровообіг.

Щоб обійтися безопераційним методом лікування короткозорості, необхідно вже з раннього віку регулярно відвідувати кабінет офтальмолога. Особливу увагу міопії слід виявляти дітям у шкільні роки.

Лазерна корекція зору

Застосовується тільки для дорослих пацієнтів, у яких не спостерігається прогресивна короткозорість. За допомогою лазера коригується форма рогівки ока, і вона набуває необхідної заломлювальної сили. Позитивний результат помітний вже через 3 години після процедури, а повне відновлення відбувається через місяць.

Хірургічне лікування

Операцію при міопії проводять у тих випадках, коли перераховані вище методи не дають потрібного результату. Офтальмолог може призначити операцію із заміни кришталика на штучний імплант. Цей метод хірургічної корекції легко переноситься пацієнтом. Він проводиться під місцевою анестезією і не потребує реабілітації. У результаті вдається досягти хорошого зору на все життя, без ризику появи катаракти.

Корисні та цікаві публікації про різноманітні очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — у наших соціальних мережах:

Профілактика короткозорості

До профілактичних заходів належать:

  • регулярне відвідування офтальмолога для профілактичного огляду;
  • грамотний розподіл навантаження на очі. Під час тривалої роботи за комп’ютером, читання або письма, необхідно через кожні 30-40 хвилин давати очам відпочинок по 5-10 хвилин;
  • виконання оздоровчої гімнастики для очей;
  • читання книг або роботу за комп’ютером краще виконувати на відстані не ближче 30 см.

У клініці GlazCo досвідчені фахівці готові провести грамотну діагностику вашого зору. У разі виявлення проблеми лікарі оперативно підберуть найбезпечніший і найефективніший метод лікування.

Доброзичливий персонал і затишна атмосфера зроблять перебування в нашому центрі максимально комфортним.

Записатись на прийом