БлогСтатті

Рогівка ока — що це, будова, функції, захворювання

Рогівка ока

Рогівка ока — це не просто “вікно” нашого погляду на світ, а й складна, багатофункціональна структура, що забезпечує величезну частину нашого зорового сприйняття. Це прозорий шар, який покриває очне яблуко, забезпечуючи його захист. Через нього світло з навколишнього середовища потрапляє всередину ока. Вона не містить судин, прозора і легко піддається травматизації.

Будова та функції рогівки

Будова цього органу неймовірно складна, адже він являє собою багатошарову структуру:

 • епітелій — верхній шар, який легко поранити. Є продовженням кон’юнктиви;
 • базальна мембрана — прикріплюється до епітелію. У разі пошкодження клітин не відновлюється, мутніє;
 • строма — найтовстіший шар, який містить 200 шарів фібрил колагену;
 • десцеметова мембрана — задній шар, з якого формуються клітини;
 • ендотелій — внутрішня частина оболонки.

Кожен шар відіграє свою унікальну роль і виконує певну функцію.

Основна функція рогівки — це пропускання та заломлення світла, що забезпечує нас чітким і ясним баченням. Також вона захищає очі від механічних пошкоджень та інфекцій.

Корисні та цікаві публікації про різноманітні очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Поширені захворювання

Захворювання або травми рогівки — це дуже серйозно. У таких випадках необхідно якомога швидше звернутися до найближчого медзакладу — без черг і в призначений заздалегідь час це можна зробити в нашій приватній офтальмологічній клініці. Хвороби рогівки різноманітні, включно із запаленнями, травмами й дегенеративними змінами. У низці поширених недуг:

 • кератит — характерні такі симптоми: світлобоязнь, біль і дискомфорт в оці, зниження гостроти зору, почервоніння. Якщо вчасно не почати лікування, то кератит загрожує перерости в глаукому;
 • кератоконус — супроводжується погіршенням зору, двоїнням зображення. Виникає внаслідок травм очного яблука, але також може проявлятися внаслідок ендокринних порушень, генетичної схильності;
 • ксерофтальмія — висихання рогівки та кон’юнктиви. Супроводжується свербінням і печінням в оці, набряком повік, стомлюваністю очей;
 • бульозна кератопатія — скупчення рідини. Причини виникнення: інфекції, травми органів зору, неякісні офтальмологічні операції;
 • дистрофія — спадкова патологія, яка супроводжується сльозотечею, помутнінням зору, відчуттям стороннього предмета в оці;
 • відшарування рогівки — серйозне захворювання, що вимагає термінового медичного втручання.

Якщо ви виявили у себе вищевказані симптоми, необхідно записатися на прийом до офтальмолога. Це стосується як дітей та молоді, так і людей у зрілому та літньому віці. Адже захворювання органів зору в людей старше 40 років прогресують швидко, тому потрібне своєчасне обстеження та лікування.

Діагностика рогівки ока

Діагностика містить в собі низку методів. Лікар-офтальмолог може провести огляд з використанням спеціального обладнання, такого як сліт-лампа, щоб оцінити стан рогівки. Додаткові методи діагностики можуть включати ультразвук, томографію та мікроскопію. Ці методи допомагають лікарю дослідити ділянку в найдрібніших подробицях і визначити наявність можливих патологій.

Щоб вчасно виявити хворобу, уникнути її прогресування, необхідно раз на рік проходити медичний огляд у лікаря-офтальмолога. Регулярна діагностика зору дозволяє виявити патологію на ранній стадії.

Лікування захворювань рогівки

Лікування рогівки ока залежить від типу та стадії захворювання. Запалення рогівки можуть успішно лікуватися антибіотиками або антигістамінними препаратами. При деяких видах травм і пошкоджень, лікар може рекомендувати носіння захисних окулярів.

У випадку серйозніших патологій, таких як відшарування або дегенеративні зміни, може знадобитися хірургічне втручання. Під час оперативного втручання може бути видалено уражений шар, також може бути проведена пересадка.

Завжди оберігайте очі від травм і механічного впливу, оскільки навіть незначні пошкодження здатні спровокувати розвиток хвороби. Важливо пам’ятати, що рання діагностика та своєчасне лікування патологій здатні запобігти розвитку серйозних ускладнень і зберегти хороший зір. Тому за перших ознак проблем з очима, таких як почервоніння, болючість, помутніння та погіршення зору, необхідно звернутися до лікаря-офтальмолога.

Записатись на прийом