БлогСтатті

Поширені захворювання органів зору у людей старше 40 років

Вікові негативні зміни зору після 40 років — основна причина скарг і звернень більшості пацієнтів. Саме тому, людям після 40 років радять стежити за своїм зором і здоров’ям очей.

Однак, багато пацієнтів нехтують порадами лікарів-окулістів, не слідкують за станом своїх органів зору, а звертаються по медичну допомогу надто пізно. У результаті вони змушені проходити тривале, дороге лікування, щоб врятувати залишки зору в літньому віці.

Чому падає зір після 40 років?

Після 40 років в організмі людини активно запускаються процеси старіння тканин. Поступово починають виникати проблеми, пов’язані зі старінням організму: проявляються хронічні захворювання, підвищується кров’яний тиск, їжа та інші поживні речовини засвоюються гірше, сповільнюється метаболізм. Ці процеси зачіпають також і органи зору.

Зір погіршується після 40 років через низку причин, серед яких:

  • помутніння та втрата еластичності кришталика;
  • втрата тонусу м’язів навколо кришталика;
  • відшарування склоподібного тіла;
  • збільшення чутливості та витончення сітківки;
  • втрата прозорості склер;
  • поява хронічних захворювань.

Зміни структури ока ведуть до патологій органів зору, серед яких найпоширенішими є: пресбіопія, вікова макулярна дегенерація (ВМД), глаукома і катаракта.

Пресбіопія (або стареча далекозорість) зазвичай виникає через вікові зміни тканин кришталика. Фокусуванням нашого ока керує акомодаційний апарат, до якого входять кришталик, зв’язки та циліарний м’яз.

У нормальному стані кришталик виконує роль еластичної двоопуклої лінзи. З віком кришталик втрачає свою еластичність, обростає новими шарами волокон, а ядро склерозується.  Тому м’язу доводиться докладати більше зусиль для стискання кришталика та фокусування ока на близькому об’єкті. Ця зміна зачіпає навіть тих пацієнтів, які страждають на міопію (короткозорість) після 40 років.

Далекозорість після 40 років не вважається захворюванням — офтальмологи кажуть, що це природний фізіологічний процес. Однак зір все-таки варто коригувати за допомогою окулярів або м’яких контактних лінз, щоб зняти гіпертонус циліарного м’яза.

Вікова макулярна дегенерація (ВМД) теж є наслідком дегенеративних процесів у центральному відділі сітківки ока (макулі). У макулі розташовуються клітини, які допомагають розпізнавати кольори — колбочки та палички. Тож унаслідок захворювання людина може втратити кольоросприйняття, перестати чітко бачити предмети, які знаходяться перед нею, а прямі лінії сприймати у вигляді хвиль.

На жаль, ці процеси вважаються патологічними й потребують лікування. За статистикою, близько 40% випадків повної втрати зору — наслідки ВМД. Існує два види макулярної дегенерації — суха (атрофічна) та волога (ексудативна). Останній вид хоч і трапляється в 10-20% від загальної кількості випадків цього захворювання, проте вважається більш небезпечним для зору людини.

Катаракта і глаукома — два вікових захворювання очей, які найчастіше потребують операційного втручання. У запущених випадках, без своєчасного лікування, обидві хвороби призводять до сліпоти пацієнта.

Катаракта — хвороба ока, спричинена повним або частковим помутнінням кришталика. При цьому, видів катаракти існує близько десятка. Світовим стандартом лікування є операція факоемульсифікація.

Глаукома — група хвороб очей, яка спричинена відтоком водянистої рідини з ока. При глаукомі внутрішньоочний тиск постійно підвищується, через що перетискаються сітківка та внутрішньоочний нерв. Без відповідного лікування сітківка і нерв ушкоджуються, захворювання прогресує та в результаті може настати незворотна сліпота. Саме тому, за появи перших симптомів глаукоми, необхідно звернутися за консультацією до офтальмолога.

Корисні та цікаві статті про очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — у наших соціальних мережах:

Як зберегти зір після 40 років?

Найкраще рішення для збереження зору — профілактика вікових змін зору. Пацієнтам після 40 років необхідно проходити регулярне комплексне обстеження органів зору в офтальмологічному центрі або клініці.

Основні профілактичні заходи для запобігання погіршення зору після 40 років:

  1. Регулярний профілактичний огляд в офтальмолога.

У випадку появи симптомів, які викликають дискомфорт, необхідно звернутися за медичною допомогою до лікаря-офтальмолога. Лікар проведе необхідну діагностику, за необхідності призначить лікування і корекцію. Завдяки цьому пацієнт зможе вести звичний спосіб життя, комфортно займатися справами.

Однак, важливо контролювати стан органів зору ще до того, як почнуться проблеми. Після 40 років пацієнтам рекомендується відвідувати профілактичні огляди раз на пів року. Регулярний контроль здоров’я очей дасть змогу виявити перші зміни та діагностувати очні хвороби на ранній стадії.

  1. Лікування хронічних захворювань.

Після 40 років люди частіше страждають від хронічних хвороб. Найпоширенішими є підвищений артеріальний тиск і діабет 2-го типу. Крім загального негативного впливу на здоров’я, ці захворювання спричиняють хвороби органів зору, наприклад, діабетичну ретинопатію.

  1. Наявність регулярної фізичної активності.

Фізична активність важлива в будь-якому віці, оскільки дає змогу поліпшити циркуляцію крові в судинах, насиченість киснем тканин, тримати масу тіла в межах норми та збільшити вироблення вітаміну D3.

Після 40 фізична активність буквально стає порятунком від артеріальної гіпертензії, цукрового діабету та інших хронічних захворювань. Хороша насичуваність тканин киснем допомагає в профілактиці хвороб дегенеративної природи, наприклад, вікової макулярної дегенерації.

  1. Налагоджений режим дня, оптимальний баланс сну і неспання.

Під час сну відбувається зволоження поверхні ока за допомогою слізної рідини. Цей процес очищає очні яблука від пилу, диму, алергенів та інших забруднювачів.

У більш зрілому віці підвищується кількість випадків безсоння. Для запобігання розвитку синдрому “сухого ока” та інших хвороб необхідно оптимально організувати режим сну і неспання. Захиститися від безсоння допоможе регулярне фізичне навантаження і перебування на вулиці щодня не менш як годину.

Однак, навіть профілактика — далеко не панацея від зниження зору. Ці дії допоможуть тільки пригальмувати процес вікових змін, але не запобігти йому.

У літньому віці пацієнтам все одно знадобиться корекція зору за допомогою окулярів або контактних лінз, оскільки вікові зміни суттєво знижують якість життя та забирають можливість займатися повсякденними справами, наприклад, читати, користуватися телефоном, гаджетами тощо. Також після 40-45 років пацієнтам часто доводиться займатися лікуванням глаукоми та катаракти.

В очному центрі GlazCo ви можете пройти комплексне обстеження та отримати консультацію досвідченого офтальмолога. Також до GlazCo можна звернутися, якщо пацієнту потрібне хірургічне чи лазерне лікування в разі глаукоми або катаракти.

Записатись на прийом