БлогСтатті

Діабетична ретинопатія — що це, причини, симптоми та лікування

Діабетична ретинопатія (9B71.0 за МКХ-11) — це ураження сітчастої оболонки ока, яке є однією з найважчих форм ускладнення цукрового діабету. Виступає однією з найчастіших причин нових випадків сліпоти у людей віком від 20 років. Саме з цієї причини важливо вчасно звернутися до висококваліфікованого офтальмолога в спеціалізованій поліклініці, такій як GlazCo.

Причини виникнення

Ключовим механізмом розвитку даного патологічного стану є токсична дія на сітчасту оболонку ока хронічно підвищеного рівня глюкози. На додаток прогрес захворювання може спричинити такі фактори:

  1. Тютюнопаління. Приводить до посилення гіпоксії (зниженого вмісту кисню в організмі), що сприяє спазму церебральних судин.
  2. Період гестації. Період вагітності є сприятливим фактором для розвитку хвороби через загальну перебудову обмінних процесів організму. У зв’язку з цим вагітним особливо важливо спостерігатись у офтальмолога.
  3. Дисліпідемія. Негативний вплив на внутрішньоочні структури також завдає підвищений індекс атерогенності плазми, зокрема наявність у складі ліпопротеїнів низької щільності підвищеного рівня холестерину та тригліцеридів.
  4. Асоційована артеріальна гіпертензія. Ризик ураження сітківки зростає двічі при підйомі діастолічного тиску на кожні 10 мм рт. ст.
  5. Вік пацієнтів. Особливо актуальне це питання для людей з першим типом діабету під час статевого дозрівання.

Патогенез захворювання

Хронічно підвищений рівень глюкози є каталізатором патогенезу діабетичної ретинопатії. Зокрема, йдеться про такі патологічні реакції:

  • зміну активності вазоактивних речовин;
  • посилення окиснення молекул глюкози;
  • порушення системи міоінзоліту;
  • посилення глікування білків (утворення сполук “білок-вуглевод”);
  • стимуляції альдозоредуктазної активності.

Ці порушення викликають ішемію сітківки, тим самим запускаючи процес утворення нових судин, покликаних покращити її харчування. Однак через тонкість стінок новоутворені судини (як і колатералі) швидко рвуться, приводячи до набряків, м’яких і твердих ексудатів, крововиливів у сітківці. Також чимала роль у патогенезі захворювання відведена активації системи зсідання крові.

Класифікація

В офтальмології класифікація діабетичної ретинопатії включає три типи хвороби:

  1. Непроліферативна діабетична ретинопатія — характерна нерізка вираженість ексудат і набряків, крововилив та мікроаневризм є тільки в одиничному екземплярі.
  2. Препроліферативна діабетична ретинопатія — кількість зон ексудації та крововиливів зростає в рази, помітна поява венозних аномалій.
  3. Проліферативна діабетична ретинопатія — відразу стає помітним стрибок патологічних змін: тяжі, що утворюються між склоподібним тілом і сітківкою, збільшують ризик ретинального відшарування, а в області множинних крововиливів розростається сполучна тканина. Все це значно підвищує ймовірність повної втрати зорових функцій.

Корисні та цікаві публікації про різноманітні очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Симптоми та ознаки

Головною причиною запізнілої діагностики захворювання є відсутність на початкових етапах яскраво виражених симптомів діабетичної ретинопатії очей. Саме тому хворі на цукровий діабет повинні обов’язково проходити огляд в офтальмолога — навіть за умов відсутності будь-яких скарг.

У період пубертату та у пацієнтів із цукровим діабетом першого типу перший огляд в окуліста повинен проходити через 1.5-2 роки від початку патології. Хворі з виявленим діабетом другого типу повинні негайно звернутися за допомогою офтальмолога, оскільки хронічна гіперглікемія, яка існувала певний час, могла запустити вторинне ураження сітківки. У випадку успішного перебігу патології частота оглядів складе 1 раз на рік, а при виявленні хвороби – 1 раз на квартал чи пів року.

Однак, якщо ви помітили наступну симптоматику, негайно проконсультуйтеся з офтальмологом — вона може вказувати на початок процесу відшарування сітківки:

  • порушення відчуття кольору;
  • ламаність зображень;
  • випадання полів зору;
  • поява блискавок і відблисків перед очима;
  • значне погіршення гостроти зору.

Яскравими ознаками діабетичної ретинопатії є:

  • наявність сполучнотканинних тяжів між сітківкою та склоподібним тілом;
  • проліферація глії;
  • появи неоваскуляризації (новостворених дефектних судин);
  • осередки крововиливу;
  • наявність м’яких і твердих ексудатів;
  • набряк периферичних відділів і макули сітківки;
  • утворення судинних мікророзширень;
  • зміна звитості та діаметра судин сітчастої оболонки.

Ускладнення

Наявність специфічних аномалій тканин і судин сітківки призводить до новоутворення ретинальних судин, які складаються з базальної мембрани та відрізняються своєю крихкістю (що призводять до утворення набряків) і погіршенням транспортування через них кисню (недоотримання належного харчування для сітківки). Ускладнення діабетичної ретинопатії також відбувається на тлі гіпоксії та ішемії, що наростають, які активують неоангіогенез, що призводить до загального зростання кількості крововиливів.

Ці фактори вказують на всю небезпеку, яку несе це захворювання для людини — якщо вчасно не провести якісне лікування, пацієнт може втратити можливість бачити.

Діагностика

Основою діагностики діабетичної ретинопатії є огляд очного дна або офтальмоскопія — дослідження проводиться в темній кімнаті із застосуванням спеціальних лінз, що збільшують.

Офтальмолог ставить діагноз на підставі класифікації захворювання за стадіями, а пацієнту показано комплексне обстеження органу зору за допомогою наступних методик:

  1. Електрофізіологічні дослідження.
  2. Оптична когерентна томографія.
  3. Ультразвукове сканування (УЗД) внутрішньоочних структур;
  4. Рефрактометрія.
  5. Тонометрія.
  6. Візометрія.

Лікування

Лікуванням діабетичної ретинопатії очей займаються одночасно два фахівці — ендокринолог та офтальмолог. Перший допомагає підтримувати рівень глікованого гемоглобіну та глюкози на оптимальному рівні, а другий займається покращенням стану сітківки.

Медикаментозне лікування діабетичної ретинопатії

Консервативна терапія ретинопатії може складатися з наступних напрямків:

  • антиоксиданти;
  • вітамінно-мінеральні комплекси;
  • антиагреганти (для зменшення в’язкості крові).

Операція при діабетичній ретинопатії

Хірургічне втручання передбачає такі процедури:

  1. Вітректомію та тампонаду вітреальної порожнини.
  2. Лазеркоагуляцію (лазерне лікування діабетичної ретинопатії).
  3. Внутрішньоочне введення інгібітора VEGF.

Профілактика

Профілактика діабетичної ретинопатії включає:

  • контроль рівня артеріального тиску та його підтримання в межах норми (трохи нижче за верхню межу для зменшення судинних ризиків);
  • регулярне здавання ліпідограми для оцінки індексу атерогенності плазми та, за необхідності, початку медикаментозної корекції;
  • раціональне харчування та стеження за споживанням вуглеводів;
  • своєчасне введення інсуліну при діабеті 1-го типу та прийняття цукрознижувальних таблеток при захворюванні 2-го типу;
  • вимірювання концентрації глюкози в крові (мінімум тричі протягом дня) — оптимальну кількість разів контролю глікемії підкаже ендокринолог.

Записатись на прийом