БлогСтатті

Діагностика зору — чому необхідно регулярно проходити обстеження?

Що таке діагностика зору?

Діагностика зору — це комплекс діагностичних заходів з повної перевірки органів зору в спеціалізованому очному центрі або офтальмологічній клініці, а також будь-якій широкопрофільній поліклініці.

У процесі діагностики офтальмолог оцінює гостроту зору, рефракцію (здатність ока заломлювати світло), стан очного дна, внутрішньоочний тиск, кольоросприйняття та інші параметри. Для цього використовують різні прилади та методики, від простих таблиць до складних комп’ютеризованих систем.

Важливо розуміти, що регулярної перевірки потребують не тільки люди з виявленими проблемами очей, а й абсолютно здорові люди. Особливо важлива регулярна діагностика двом групам: дітям і літнім людям.

Навіщо потрібна діагностика зору?

Діагностика критично важлива для підтримання здоров’я очей і своєчасного виявлення захворювань, які можуть призвести до втрати зору. Регулярні обстеження дають змогу виявити проблеми на ранніх стадіях, коли вони ще легко піддаються лікуванню. Наприклад, багато патологій, такі як глаукома або діабетична ретинопатія, на початкових етапах можуть не спричиняти жодних симптомів, але можуть призвести до сліпоти, якщо не лікувати їх вчасно. Крім того, регулярні обстеження дають змогу коригувати зорові дефекти за допомогою окулярів або контактних лінз.

Кому необхідно проходити діагностику зору?

У дитячому віці патології легше виявити на ранній стадії, коли їх простіше коригувати, ніж у дорослому віці. Тому дітям рекомендують проводити комплексну діагностику частіше, ніж дорослим: зір малюка перевіряють до року, а потім щорічно у віці від 1 до 3 років. Обов’язкові обстеження слід проходити в 3 роки й 6-7 років, оскільки в цей період діти проходять медкомісію перед вступом до дитячого садка і школи. У шкільному віці важливо щорічно перевіряти стан здоров’я очей дітей. Основна особливість діагностики в дітей полягає у використанні методів, які не потребують складних дій з боку маленького пацієнта і мінімально завдають дискомфорту.

Люди з виявленими патологіями регулярно проходять обстеження перед корекцією в оптиці або в кабінеті офтальмолога і помилково вважають, що цих заходів вистачає для визначення всіх проблем. Однак, у зрілому і літньому віці необхідно проходити діагностику для виявлення порушень. Порушення, що найчастіше зустрічаються, — катаракта і глаукома.

Катаракта потребує раннього оперативного втручання — факоемульсифікації — заміни природного кришталика ока штучним, а глаукому на ранніх стадіях можна лікувати консервативними методами та лазерними процедурами. Важливим етапом моніторингу здоров’я є також діагностика зору та підбір контактних лінз, окулярів або нічних лінз, оскільки неправильна корекція може призвести до погіршення гостроти зору.

Люди, які мають спадкову схильність до очних захворювань, потребують частіших перевірок. Якщо в сім’ї є випадки глаукоми, макулярної дегенерації або інших серйозних очних захворювань, ризик їх розвитку в родичів підвищується.

Також регулярне обстеження мають проходити люди, чия робота пов’язана з підвищеним навантаженням на очі — наприклад, ті, хто довго працює за комп’ютером, водії, ювеліри.

Как часто нужно проводить диагностику зрения?

Як часто потрібно проводити діагностику зору?

Комплексне обстеження очей важливе в будь-якому віці, оскільки багато очних захворювань протікають тривалий час безсимптомно, а помітні ознаки проявляються тільки на пізніх стадіях. У таких випадках лікування може потребувати хірургічного втручання, тривалого часу або значних фінансових витрат.

Крім того, регулярна діагностика дає змогу своєчасно виявити та скоригувати такі поширені порушення зору, як короткозорість і далекозорість.

Для дітей перше комплексне обстеження рекомендується проводити у віці 6-12 місяців, потім у 3 роки й перед початком шкільного навчання. У шкільному віці рекомендується перевіряти зір щорічно.

Дорослі у віці від 20 до 39 років без проблем із зором і факторів ризику можуть проходити діагностику кожні 2-3 роки. Після 40 років рекомендується щорічне обстеження, оскільки ризик розвитку вікових захворювань очей збільшується.

Люди старше 60 років повинні проходити діагностику щорічно або навіть частіше, якщо є хронічні захворювання або інші фактори ризику.

Як підготуватися до перевірки зору?

Спеціальна підготовка до діагностики для пацієнта не потрібна. За кілька днів до обстеження потрібно не перевантажувати очі.

Якщо ви носите контактні лінзи, їх слід зняти щонайменше за 24 години до обстеження, а краще за 72 години. Це пов’язано з тим, що контактні лінзи можуть тимчасово змінити форму рогівки, що може вплинути на результати деяких тестів.

Напередодні обстеження не рекомендується вживати алкоголь і психотропні речовини, а за 30-60 хвилин — не курити.

Перед візитом до лікаря не рекомендується використовувати макіяж, особливо туш для вій і підводку для очей, оскільки це може перешкодити проведенню деяких тестів.

Якщо ви приймаєте будь-які ліки, обов’язково повідомте про це лікаря, оскільки деякі препарати можуть впливати на зір або результати тестів.

Також варто підготувати інформацію про свій медичний анамнез, особливо якщо у вас є хронічні захворювання або спадкові фактори ризику очних хвороб.

У процесі обстеження офтальмолог використовуватиме спеціальні краплі для розширення зіниць, а також проводитиме інші процедури, які можуть спричинити тимчасову сльозотечу та почервоніння очей. Тривалість діагностики варіюється від   до кількох годин.

Після обстеження важливо враховувати, що зіниці деякий час залишатимуться розширеними, що призводить до тимчасового погіршення гостроти зору. У цей період слід утриматися від керування автомобілем і використання електронних пристроїв. Під час виходу на вулицю рекомендується надіти сонцезахисні окуляри для захисту очей від яскравого світла.

Для комфорту під час і після обстеження рекомендується взяти з собою одноразові серветки. Якщо ви користуєтеся засобами корекції зору, не забудьте принести їх на прийом: окуляри, контактні лінзи разом із контейнером і розчином для їхнього зберігання та очищення.

Спеціалісти офтальмологічного центру GlazCo

Як проходить діагностика зору?

Спочатку пацієнту перевіряють гостроту зору і проводять основні діагностичні процедури. Потім пацієнт заходить до кабінету офтальмолога, де проводиться первинна бесіда. Лікар розпитує про захворювання, скарги та використовувані засоби корекції зору.

Перевірку гостроти зору проводять двома способами: методом комп’ютерної діагностики або за допомогою спеціальних таблиць із буквами, текстом чи картинками.

Основними методами діагностики є:

  • визначення гостроти зору за допомогою різних таблиць для перевірки зору;
  • визначення гостроти зору за допомогою цифрового приладу (фороптера);
  • проба Ширмера — тест на кількість слізних виділень;
  • офтальмоскопія — огляд очного дна, під час якого оцінюється стан сітківки ока, зорового нерва і кровоносних судин;
  • дослідження кольоровідчуття — низка спеціальних тестів на відчуття і розрізнення кольорів та їхніх відтінків;
  • авторефрактометрія — дослідження оптичної сили ока за допомогою комп’ютерної діагностики;
  • периметрія — вимірювання поля зору в ока;
  • пневмотонометрія — безконтактне вимірювання внутрішньоочного тиску;
  • ехобіометрія — визначення довжини ока;
  • біомікроскопія з вузькою зіницею — огляд передньої частини ока;
  • біомікроскопія та офтальмоскопія з розширеною зіницею — огляд задньої частини ока та очного дна.

Що далі буде після діагностики зору?

Після основних діагностичних процедур можуть бути призначені й додаткові, залежно від історії хвороби пацієнта. Після повної діагностики окуліст проводить заключну частину консультації, під час якої розшифровує та пояснює людині всі результати. Далі фахівець разом із пацієнтом, якщо необхідно, можуть обрати або змінити метод корекції зору, підібрати лікування. Також офтальмолог дає рекомендації щодо збереження здоров’я очей, роботи за комп’ютером тощо. За необхідності, в кінці прийому призначає дату наступного прийому або обстеження.

Лікар може виписати рецепт на окуляри або контактні лінзи, якщо це необхідно. Він також може обговорити можливі варіанти хірургічної корекції. Якщо виявлено будь-які захворювання очей, може бути призначено медикаментозне лікування. Офтальмолог може рекомендувати зміни в способі життя або дієті, які можуть поліпшити здоров’я очей. Наприкінці консультації у пацієнта є можливість поставити всі питання, що його цікавлять, щодо свого зору і загального стану очей, на які лікар дасть вичерпні відповіді.

Як записатися до лікаря на прийом?

Записатися на прийом до офтальмолога ви можете, заповнивши спеціальну форму на сайті офтальмологічної клініки GlazCo – вкажіть ваше ім’я, телефон і коротко опишіть проблему. Після заповнення, натисніть кнопку “відправити”. Найближчим часом з вами зв’яжеться наш адміністратор для підтвердження запису до лікаря.

Пам’ятайте, що регулярна діагностика зору — це ключ до збереження здоров’я ваших очей і запобігання серйозних проблем із зором у майбутньому. Не нехтуйте цією важливою процедурою і дотримуйтесь рекомендацій вашого офтальмолога.

Записатись на прийом