БлогСтатті

Діагностика зору — чому необхідно регулярно проходити обстеження?

Діагностика зору — це комплекс діагностичних заходів з повної перевірки органів зору в спеціалізованому очному центрі чи офтальмологічній клініці, а також будь-якій широкопрофільній поліклініці.

Важливо розуміти, що регулярної перевірки зору потребують не тільки люди з виявленими проблемами зору, а й абсолютно здорові люди. Особливо важлива регулярна діагностика для двох груп: дітей і літніх людей.

У дитячому віці легше виявити патології, які тільки почали розвиватися та легше піддаються корекції, ніж у дорослому віці. Дітям рекомендують проводити комплексну діагностику зору частіше, ніж дорослим: зір малюка перевіряють до року, а далі, в період від 1 до 3 років — щорічно. Обов’язковими діагностичними періодами є вік 3 і 6-7 років, оскільки в цьому віці діти проходять медкомісію перед відвідуванням дитячого садка/школи. У шкільний період важливо перевіряти зір дітей щорічно. Основна особливість діагностики зору в дітей — використання методів, які не потребують складних дій з боку маленького пацієнта і мінімально завдають дискомфорту.

Люди з проблемами зору регулярно проходять діагностику зору перед корекцією в оптиці чи в кабінеті офтальмолога та помилково вважають, що цих заходів вистачає для визначення всіх проблем органів зору. Однак, у зрілому та літньому віці необхідно проходити діагностику зору для виявлення порушень зору. Порушення, що найчастіше зустрічаються, — катаракта і глаукома.

Катаракта потребує раннього оперативного втручання — факоемульсифікації, а глаукому на ранніх стадіях можна лікувати консервативними методами та лазерними процедурами. Важливим етапом моніторингу здоров’я є також діагностика зору та підбір контактних лінз, окулярів або нічних лінз, оскільки неправильна корекція може призвести до погіршення гостроти зору.

Комплексне обстеження органів зору важливе в будь-якому віці, оскільки існує безліч очних хвороб, що протікають більшою частиною часу безсимптомно, яскраві ознаки яких проявляються на останніх стадіях, коли лікування потребує оперативного втручання, тривалого часу або вкладення великої кількості грошових коштів. Але це не означає, що дорослим людям необхідно відвідувати офтальмолога щомісяця. Без яскравих симптомів і будь-яких причин для занепокоєння, перевіряти органи зору необхідно приблизно раз на 6-12 місяців.

Як підготуватися до перевірки зору

Спеціальна підготовка до перевірки зору пацієнта не потрібна. За кілька днів до обстеження не слід перевантажувати органи зору. За день до діагностики зору працювати у звичному режимі. Напередодні обстеження не рекомендується вживати алкоголь і психотропні речовини, а за 30-60 хвилин до нього — не курити.

Під час обстеження будуть закапуватися краплі, що розширюють зіницю, і проводитися інші процедури, які можуть викликати сльозотечу та почервоніння очей. Діагностика може тривати від 30 хвилин до кількох годин. Тому важливо дати час на те, щоб розширені зіниці повернулися в норму, оскільки в цей момент гострота зору погіршується. У цей час небезпечно сідати за кермо, необхідно дати очам відпочинок від гаджетів. На вулицю пацієнт із розширеними зіницями має виходити в протисонцевих окулярах. Також важливо не забути взяти із собою сухі одноразові хусточки. У випадку, якщо пацієнт має у своєму розпорядженні засоби корекції зору, взяти все: окуляри, лінзи з контейнером і розчином для промивання та зберігання. Жінкам не рекомендується наносити рясний макіяж, особливо на очі та зону навколо них.

Як проходить діагностика зору?

Спочатку пацієнту перевіряють гостроту зору та проводять основні процедури діагностики органів зору. Далі пацієнт приходить до офтальмолога в кабінет, проводиться первинна бесіда. Лікар дізнається про хвороби та скарги пацієнта, засоби корекції зору.

Перевірку гостроти зору проводять двома способами: методом комп’ютерної діагностики чи за допомогою спеціальних таблиць із буквами, текстом або картинками для перевірки зору.

Фахівці офтальмологічного центру GlazCo

Основними методами діагностики зору є:

  • визначення гостроти зору за допомогою різних таблиць для перевірки зору;
  • визначення гостроти зору за допомогою цифрового приладу (фороптора);
  • проба Ширмера — тест на кількість слізних виділень;
  • дослідження кольоровідчуття — низка спеціальних тестів на відчуття і розрізнення кольорів та їхніх відтінків;
  • авторефрактометрія — дослідження оптичної сили ока за допомогою комп’ютерної діагностики;
  • периметрія — вимірювання поля зору в ока;
  • пневмотонометрія — безконтактне вимірювання внутрішньоочного тиску;
  • ехобіометрія — визначення довжини ока;
  • біомікроскопія з вузькою зіницею — огляд передньої частини ока;
  • біомікроскопія та офтальмоскопія з розширеною зіницею — огляд задньої частини ока та очного дна.

Після основних діагностичних процедур можуть бути призначені й додаткові, залежно від історії хвороби пацієнта.

Після повної діагностики окуліст проводить завершальну частину консультації, під час якої розшифровує та пояснює людині всі результати. Далі фахівець разом із пацієнтом, якщо необхідно, можуть обрати або змінити метод корекції зору, підібрати лікування. Також офтальмолог дає рекомендації щодо збереження здоров’я очей, роботи за комп’ютером тощо. За потреби, наприкінці прийому призначає дату наступної консультації чи обстеження.

Записатись на прийом