БлогСтатті

Інтраокулярні лінзи (ІОЛ) — що це, для чого застосовуються, їх види

Повноцінний зір є найважливішим чинником життєдіяльності людини. Саме тому дуже важливо зберігати зорові функції якнайдовше.

У деяких випадках без хірургічного втручання просто не обійтись, особливо у разі наявності одного з видів катаракти. На допомогу прийде спеціальна інтраокулярна лінза.

Що таке ІОЛ

Інтраокулярна лінза — це штучний кришталик з біосумісного матеріалу, необхідний для заміни природного органу очей, не здатного виконувати свої функції.

Властивості ІОЛ

У сучасній офтальмології виділяють такі якості інтраокулярної лінзи:

Види ІОЛ

Сучасна медицина виділяє кілька типів інтраокулярних лінз — м’які та жорсткі. Перші є складеним імплантом з полімерного матеріалу, який вставляється через мікроскопічний розріз і розправляється самостійно. Другі вимагають більшого розрізу та накладання додаткових швів.

За принципами впливу на апарат очей ІОЛ поділяються на такі види:

  1. Акомодуюча інтраокулярна лінза — рекомендується людям похилого віку, які поєднують у себе пресбіопію та катаракту.
  2. Асферична ІОЛ — заломлює світло однаково по всій площі.
  3. Монофокальні ІОЛ — коригують далекозорість, проте для роботи на близькій відстані та читання необхідно вдаватися до допомоги окулярів.
  4. Мультифокальні ІОЛ — відрізняються наявністю кількох фокусів, завдяки чому зір зберігає гостроту на будь-якій відстані.
  5. Торичні ІОЛ — застосовуються у разі поєднання астигматизму з катарактою внаслідок високої рефрактивної здатності.
  6. Трифокальні ІОЛ — імплантати, які здатні повернути високу якість зору при випадках астигматизму різного ступеня.
  7. Факічні ІОЛ — до них вдаються при астигматизмі, короткозорості та далекозорості, а лазерна корекція зору протипоказана.

Також розрізняють задньокамерні та передньокамерні інтраокулярні лінзи (штучний кришталик розташовується у задній і передній камері ока відповідно).

Корисні та цікаві публікації про катаракту, а також інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Показання до проведення імплантації ІОЛ

Показання до імплантації інтраокулярної лінзи замість природного кришталика є:

  • корекція зору при високих ступенях астигматизму (до 6 дптр), далекозорості (до +20 дптр) та короткозорості (до -25 дптр) — рефракційна заміна кришталика з імплантацією ІОЛ;
  • лікування катаракти, що передбачає заміну природного кришталика, що втратив прозорість, штучним.

Протипоказання до проведення імплантації ІОЛ

Що стосується протипоказань до застосування інтраокулярної лінзи, то вони такі:

  • псевдоексфоліативний синдром з патологією зв’язкового апарату кришталика та порушенням діафрагмальної функції райдужної оболонки;
  • ускладнені аметропії високих ступенів;
  • порушення форми та прозорості рогівки.

Як проходить і скільки триває операція з імплантації ІОЛ

Проводить операцію із заміни кришталика ока спеціалізований лікар — хірург-офтальмолог. Сучасним та менш болючим методом хірургії катаракти є факоемульсифікація з імплантацією ІОЛ. Детальніше про цю процедуру можна дізнатися на консультації в офтальмолога.

В середньому тривалість операції із заміни кришталика ока займає від 6 до 30-40 хвилин — тривалість залежить від стану зв’язкового апарату, що утримує природний кришталик, загального стану ока та тяжкості захворювання.

Коли можна буде повернутись до роботи

Вкрай важливо на ранньому етапі вберегти очі від інфекцій, тому протягом 5-7 днів забороняється виходити на вулицю без ізоляційної пов’язки на око, торкатися повік не обробленими антисептиками руками, вмивати обличчя звичним способом і мити голову. Крім цього слід щодня стежити за гігієною ока та закапувати під повіку краплі з антисептиком.

За дотримання всіх вищезгаданих рекомендацій до повноцінного життя можна буде повернутися через 3-4 місяці.

Чи небезпечні ІОЛ

При правильному призначенні використання інтраокулярних лінз не несе жодної небезпеки для очей і організму людини загалом. Саме тому варто звертатися до перевірених лікарів-офтальмологів. Офтальмологічний центр GlazCo надає послуги фахівців, які здійснили тисячі успішних операцій з хірургії глаукоми та катаракти.

Чи потрібна повторна хірургія катаракти після імплантування ІОЛ

За нормами сучасної офтальмології, повторна операція із заміни штучного кришталика проводиться суворо за наявності таких показань:

  1. Посмикування райдужної оболонки через порушення системи її фіксації всередині ока.
  2. Роздвоєння візуальної картинки, що свідчить про усунення інтраокулярної лінзи щодо центру сітківки.
  3. Виникнення ефекту “серпа місяця”, що свідчить про проведену з помилками імплантацію.
  4. Помутніння задньої поверхні кришталика чи вторинна катаракта.
  5. У разі зміни положення штучного кришталика може знадобитися репозиція ІОЛ після операції.

Записатись на прийом