БлогСтатті

Астигматизм — що це, симптоми та ознаки

Без здорового стану органів зору не можна уявити нормальну життєдіяльність людини. Саме тому дуже важливо знати специфіку їхніх захворювань і вчасно звертатися по допомогу в разі потреби. У цьому матеріалі розберемося що таке астигматизм, причини його виникнення та симптоми, а також розглянемо корекцію зору при даній патології.

Астигматизм (H52.2 за МКХ-10) – це порушення зору, для якого характерна втрата людиною здатності чітко розрізняти той або інший предмет. Причиною такого явища є наявність дефекту у сферичності заломлювальної поверхні ока: через неправильну (несферичну) форму кришталика чи рогівки фокусування світлових променів виявляється неточним. У підсумку людина сприймає одні ділянки зображення чітко, а ось інші — розмито, тобто зір передає спотворену картинку.

Варто зазначити, що така хвороба зустрічається досить часто. Ба більше, астигматизм більшою чи меншою мірою проявляється в кожного з нас.

Ступені астигматизму

Одиницею вимірювання ступеня астигматизму, як і інших очних дефектів, є діоптрія (дптр). У конкретному випадку заломлювальна сила буде різницею залежно від форми поверхні ока — чим ближче вона до овалу, а не сфери, тим яскравіше виражений цей дефект.

Сучасна медицина виділяє три ступені цього очного порушення:

  1. Високий (> 6 дптр) — поширений у випадку патології рогівки. З проблемами сприйняття навколишнього світу людина відчуває головний біль, різь в очах і навіть запаморочення. При цьому ступінь спотворення предметів настільки високий, що корекція є вже обов’язковою процедурою. Водночас підбір ефективної корекції при ускладненому астигматизмі вже вкрай складний.
  2. Середня (≤ 6 дптр) — відчутне для людини порушення зору внаслідок набуття кришталиком або рогівкою неправильної форми. Зі свого боку, показник > 3 дптр часто супроводжується патологіями рогівки.
  3. Слабка (≤ 3 дптр) — симптоматика захворювання практично не проявляється. Ба більше, при значенні ≤ 1 дптр виявити хворобу можливо тільки під час огляду в кабінеті офтальмолога.

Варто зазначити, що тільки в разі своєчасного звернення до кваліфікованого фахівця можливо контролювати подальше прогресування порушення зору.

Причини виникнення та розвитку астигматизму

Залежно від природи появи астигматизм розподіляється фахівцями на вроджений і набутий.

Вроджений астигматизм — це дефект зору, що трапляється у більшості дітей, і не є патологією в чистому вигляді. Величина такого порушення не > 0.5 дптр, що ніяк особливо не впливає на гостроту зору. Однак унаслідок генетичної схильності або ускладнень під час вагітності загальний стан кришталика чи рогівки може значно змінитися. Таким чином, у дитини до 1 року може бути виявлено астигматизм величиною > 1 дптр на обох очах.

Причин виникнення набутого астигматизму насправді дуже багато. Зокрема, до них можна зарахувати таке:

  • дистрофію рогівки;
  • наслідки операцій на очах (видалення катаракти тощо);
  • травматичні ушкодження, що призводять до появи рубців на рогівці;
  • запальні процеси на роговій оболонці ока (кератокон’юнктивіт, кератит тощо).

В окремих випадках визначення природи появи й розвитку захворювання є неможливим. Порушення зору здатне вражати як одне око, так і відразу обидва.

Крім того, цей дефект здатний поєднуватися з гіперметропією (далекозорістю) та міопією (короткозорістю). У зв’язку з цим фахівці виділяють такі види порушення:

  • складний міопічний (гіперметропічний) астигматизм — ознаки короткозорості чи далекозорості діагностують одразу в обох головних меридіанах ока (вертикальному та горизонтальному);
  • простий гіперметропічний (міопічний) астигматизм — в одному меридіані очного яблука спостерігається далекозорість або короткозорість, а в іншому — нормальна рефракція;
  • змішаний астигматизм — в одному меридіані ока діагностується гіперметропія, а в іншому — міопія.

Корисні та цікаві публікації про різноманітні очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Наслідки астигматизму

Сприйняття навколишнього світу зі спотвореннями загрожує постійною напругою зорових органів, що призводить до майже блискавичної стомлюваності. А при постійній роботі за комп’ютером і відсутності можливості зробити перерву до втоми додаються головний біль, відчуття свербіння, тиску та печіння. Усе це веде до поступового погіршення якості зору. І хоча втратити зір при астигматизмі неможливо, одним із його наслідків може стати косоокість.

Симптоми астигматизму

Головним симптомом є розмите сприйняття об’єктів навколишнього світу. Причому їхні контури можуть спотворюватися та двоїтися незалежно від відстані до предметів (на відміну від далекозорості та короткозорості). Таким чином, і далекі, і близькі об’єкти сприймаються людиною з астигматизмом однаково розмитими.

Що стосується решти симптомів астигматизму, то найчастіше вони схожі з іншими розладами зору. Йдеться про:

  • печіння та різі в очах;
  • почервоніння;
  • двоїння в очах;
  • погіршення зору;
  • швидку стомлюваність (особливо в разі використання мобільних пристроїв, персонального комп’ютера (ПК) або ноутбука);
  • помилки у сприйнятті (плутанина в схожих одна на одну цифрах і буквах, інше);
  • головний біль як наслідок підвищеного зорового навантаження;
  • неможливості сфокусуватися на якомусь предметі;
  • необхідності примружитися для чіткішого розгляду об’єкта.

У разі виявлення будь-якого з цих симптомів негайно запишіться на прийом до офтальмолога в очній поліклініці GlazCo. Саме тут кваліфікований фахівець проведе якісну діагностику на сучасному обладнанні, поставить точний діагноз у найкоротші строки та запропонує пацієнту оптимальні методи корекції чи лікування астигматизму.

Корекція астигматизму

Попри природу виникнення зорового дефекту, процес корекції включає носіння контактних лінз або окулярів при астигматизмі. Варто зазначити, що ступінь корекції зору у так званих торичних лінз значно вищий, ніж в окулярів. Пояснюється це їх більш щільним приляганням до рогівки.

Проте важливо розуміти, що оптична корекція не є повноцінним лікуванням астигматизму. Окуляри чи контактні лінзи дадуть змогу тільки поліпшити якість зору, тоді як розвиток порушення триватиме. Єдиним способом боротьби з поширенням астигматизму є хірургічне втручання.

Операція та прогнози на лікування

У сучасній медицині існує кілька методів, що дають змогу відновити зір за наявності діагнозу “астигматизм”. Вони включають:

  • заміну кришталика — у процесі операції відбувається видалення власного кришталика з його повною заміною на штучну інтраокулярну лінзу (ІОЛ) необхідної оптичної сили;
  • лазерну корекцію — під час операції усувають дефекти рогівки завдяки сфокусованому пучку лазерних променів, що сприяє поверненню нормальної заломлювальної здатності самій рогівці;
  • імплантацію інтраокулярної лінзи факічного типу — до людського кришталика під’єднують штучну лінзу, яка виконує корекційну функцію для зору. До такого методу вдаються в випадку, якщо пацієнту протипоказана лазерна корекція.

Вищезазначені види хірургічного втручання не займуть багато часу та дадуть змогу нарешті відчути переваги повноцінного зору. Попри поліпшення зорових характеристик відразу після проведення операції, пацієнтам важливо пройти курс реабілітації. Його тривалість залежить від безлічі факторів: наприклад, вихідного стану ока й особливості рогівки. При цьому максимальний період відновлення в деяких випадках може становити не довше місяця.

Записатись на прийом