БлогСтатті

Вторинна катаракта – що це, причини, симптоми та лікування

В офтальмологічній практиці завжди існує можливість розвитку післяопераційних ускладнень. Іноді вони проходять безслідно з часом, але в деяких випадках можуть призвести до непоправних процесів і навіть розвитку нових очних патологій. Одну з таких ми детально обговоримо далі.

Вторинна катаракта – визначення

Вторинна катаракта (9B10.22 за МКХ-11) – це один із видів катаракт, виникнення якого може бути пов’язане з проведенням хірургічного втручання із заміни кришталика (операція при катаракті). Приводить до значного зниження рівня зору та здатне повністю нівелювати ефект оперативного лікування.

Поява та розвиток вторинної катаракти після операції пов’язані з фізіологією очного апарату та клітинними реакціями в очному яблуці. Хвороба локалізується за інтраокулярною лінзою, що імплантується, і постає у вигляді тонкої клітинної плівки, що складається з власних клітин організму, яка перешкоджає пропуску світла. При цьому хвороба ніяк не торкається природного чи штучного кришталика.

Види вторинної катаракти

Сучасна офтальмологія класифікує вторинну катаракту на такі підвиди:

  1. Фіброзний – сполучна тканина у складі плівки торкається лише задньої капсули. Виявляється у період перших трьох місяців після операції на кришталику.
  2. Проліферативний – поширюється вже на саму капсулу та інтраокулярну лінзу, у складі плівки вже помітні кільця Земмеррінга та клітини-кулі Адамюка-Ельшніга. Виявити захворювання можна через рік після імплантації штучного кришталика чи через три місяці та більше з початку перебігу хвороби.

Корисні та цікаві публікації про катаракту, інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Вторинна катаракта – причини

На жаль, точних причин появи та розвитку вторинної катаракти досі не встановлено. Проте офтальмологи сходяться на думці, що своєрідним каталізатором для хвороби є цілий комплекс різноманітних факторів.

  • зловживання тютюнопалінням та спиртними напоями будь-якої міцності;
  • прийом лікарських засобів (у тому числі глюкокортикоїдів) на тривалій основі;
  • наявність ушкоджень чи травм очного яблука після операції;
  • розростання епітеліальної тканини (плівки) має спадковий характер;
  • наявність негативних реакцій на операцію із заміни кришталика;
  • тяжкі загострення вже наявних хронічних хвороб;
  • наявність системних захворювань (ревматоїдний артрит, цукровий діабет тощо).

Іноді потовщення на кришталику може розвиватися без видимих причин. У приватній офтальмологічній клініці GlazCo процедура факоемульсифікації з імплантацією ІОЛ проводиться висококваліфікованими хірургами з багаторічним стажем роботи та проведених операцій, тому ризик розвитку повторної катаракти нижчий, ніж у будь-яких інших клініках очного профілю.

Симптоми вторинної катаракти

Що стосується симптомів вторинної катаракти, то вони можуть бути такими:

  • поява труднощів при розпізнаванні зображень, читанні (у разі розвитку патології);
  • виникнення проблем зі сприйняттям контрасту;
  • ефект серпанку чи туману перед очима виникає за невідомих причин;
  • поява світлових плям, двоїння, засвітів перед очима, світлобоязнь (в окремих випадках);
  • поступове погіршення зору, яке залежить від розвитку епітеліальних клітин у великій кількості та збільшення у розмірах задньої капсули кришталика.

Дана характерна симптоматика може виявитися раніше, ніж через рік після операції, тому пацієнту необхідно уважно стежити за станом зорових функцій у цей період. У разі відмови від лікування повторної катаракти, хвороба може призвести до повної сліпоти.

Діагностика вторинної катаракти

При підозрі на вторинну катаракту офтальмолог може призначити пацієнтові проходження наступних процедур:

  1. Лабораторні методи дослідження (рівень антитіл та вимірювання специфічних біомаркерів) – свідчать про наявність та ступінь вираженості патологічного процесу.
  2. Оптична когерентна томографія – допоможе виявити патологічні зміни в задній камері кришталика.
  3. Ультразвукове дослідження (УЗД) – проводиться оцінка особливостей будови внутрішніх елементів ока, розташування ІОЛ та отримання інших важливих відомостей для діагностики захворювань зорової системи.
  4. Біомікроскопія – безболісна оцінка структур переднього відділу очей із багаторазовим збільшенням і стан оптичних середовищ.
  5. Тонометрія – вимірювання внутрішньоочного тиску, що в такій ситуації дозволить виключити глаукому.
  6. Офтальмоскопія – огляд очного дна необхідний для виключення відшарування сітківки та проблем, локалізованих у макулярної області.
  7. Периметрія – визначення полів зору дозволяє краще вивчити дисфункцію центрального чи периферичного зору, а також наявність випадань певних ділянок.
  8. Візометрія – вивчення гостроти зору допоможе зробити первинний висновок щодо впливу патології на зорові функції.

Лікування вторинної катаракти

У випадку вторинної катаракти медикаментозне лікування не передбачено – єдиним ефективним варіантом є оперативний метод в очній лікарні. У проведенні повторної операції із заміни кришталика нема потреби – для видалення епітелію, що розрісся, використовують лазерну капсулотомію. Дана методика чищення кришталика за допомогою лазера абсолютно безболісна (застосовується крапельна анестезія), проводиться амбулаторно та триває протягом 15-20 хвилин.

Жодних особливих обмежень у процедури немає – після операції пацієнту рекомендується день провести вдома, а після огляду лікаря можна повернутися до звичного повноцінного життя.

Протипоказання до видалення вторинної катаракти

Щоб уникнути ускладнень після видалення вторинної катаракти, ця процедура має і свої протипоказання. Зокрема, лазерна капсулотомія категорично не рекомендується у випадку:

  • патології сітківки;
  • запальних процесів очного яблука;
  • рубцевої зміни та помутніння рогівки;
  • кістозного набряку макулярної області;
  • набряку рогівки.

Профілактика вторинної катаракти

Профілактичні методи боротьби з недугою можуть містити кілька підходів.

  1. Лазерна дисцизія стінки капсули проводиться разом із заміною кришталика, що може гарантувати відсутність прояву повторної катаракти. Дана профілактика важлива для дітей молодшого віку, пацієнтів із ризиком макулярного набряку та відшарування сітківки. Проте ця процедура може призвести до інших ускладнень.
  2. Фотодинамічна терапія – це фотохімічний вплив на судини ока ще до заміни кришталика для запобігання виникненню повторної катаракти. Однак ця терапія має багато протипоказань.
  3. Збереження ока від будь-яких запальних процесів після хірургічного втручання.
  4. Вибір штучного кришталика з акрилу – такі ІОЛ практично не схильні до впливу YAG-лазера.
  5. Проходження огляду в офтальмолога 1-2 рази на рік.

Записатись на прийом