БлогСтатті

Незріла катаракта — що це, причини, симптоми та лікування

Види катаракти поділяються на первинні (вроджені) та вторинні (набуті). Саме з останніми офтальмологи найчастіше стикаються у своїй медичній практиці — при цьому найпоширенішою патологією є вікова катаракта.

Що таке незріла катаракта? Незріла катаракта (9B10.2Y за МКХ-11) — це поступальний етап вікового виду хвороби, який зачіпає центральні та периферичні відділи сітківки, що призводить до відчутного зниження гостроти зору. Даний діагноз ставлять пацієнтам віком від 55 до 60 років і більше.

Стадії розвитку очної патології

Незріла вікова катаракта є другою стадією захворювання, при якому відбувається активний процес помутніння тіла кришталика, виникнення ефекту так званої “пелени” перед очима та помітне погіршення загального стану зору. Саме на цьому етапі починають виявлятися типові ознаки захворювання.

До цього очна патологія знаходиться на початковій стадії, під час якої кришталик поступово ущільнюється та каламутніє. Тривалість цього етапу може становити кілька років і супроводжуватись незначним погіршенням зорових функцій — на жаль, у більшості випадків пацієнти не звертають належної уваги на наявність проблеми.

Якщо вчасно не забити на сполох і не звернутися за допомогою фахівців у відповідний центр офтальмології, незріла стадія може перерости в зрілий і навіть перезрілий етап.

Для першого характерне повне помутніння тканин кришталика та його збільшення в об’ємах (з цієї причини цю стадію іноді називають катарактою, що набухає), а без кваліфікованої допомоги пацієнт здатний розрізняти тільки світло. При цьому колір кришталика набуває білого відтінку, а зіниця виглядає сіруватою чи білястою.

Що ж до другої стадії, то на цьому етапі відбувається потемніння, а потім і розрідження кришталика (на зіниці превалює коричневий відтінок) з його можливим опущенням до склоподібного тіла на очне дно. Хірургічне втручання на цій стадії є обов’язковим, проте навіть операція на ураженому оці не є гарантією повернення зору пацієнтові.

Корисні та цікаві публікації про катаракту, інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Симптоми незрілої катаракти

На ранніх етапах у характерній симптоматиці незрілої катаракти переважають чорні плями перед очима, відблиски та проблеми зі сприйняттям кольору. При цьому варіювання симптомів відбувається в залежності від типу помутніння.

У випадку помутніння периферичного характеру зір покращується при яскравому освітленні та погіршується від розширення зіниці (за умов малої кількості світла). Якщо ж помутніння центрального характеру, відбувається швидка втрата зору — при цьому в тьмяному освітленні воно стає кращим.

Діагностика

Обстеження при незрілій стадії катаракти передбачає біомікроскопію (обстеження ока щілинною лампою), а також огляд сітківки та зорового нерва. При необхідності офтальмолог може призначити додаткові обстеження для вибору індивідуальної тактики лікування.

  1. Електрофізіологічні дослідження (ЕФІ) ока — методи допомагають дізнатися докладну інформацію про зорові реакції на специфічні стимули.
  2. Рефрактометрія — об’єктивний вимір рефракції ока (вимірювання заломлювальної здатності внутрішньоочних світлопроникних середовищ) з використанням сучасної спеціалізованої апаратури.
  3. Офтальмометрія — інструментальне дослідження, що дозволяє об’єктивно виміряти кривизну рогівки для детальної оцінки оптичної системи очного яблука.

У випадку хірургічного втручання попередньо необхідно буде здати лабораторні аналізи.

Чим небезпечна незріла катаракта?

Наявність незрілої вікової катаракти несе у собі колосальні ризики для людей похилого віку. Зокрема є ризики не побачити сигнал світлофора, потрапити в аварію чи під машину, впасти зі сходів або стати недієздатним.

Рекомендуємо вжити всіх можливих заходів для захисту себе або близьких людей похилого віку від потенційних проблем.

Що буде, якщо не лікувати незрілу катаракту?

Варто сказати, що патологія сама по собі не несе прямої загрози для здоров’я та життєдіяльності людини, проте спричинений нею низький рівень зору, як ми писали раніше, є дуже небезпечним явищем. До того ж ігнорування симптомів незрілого етапу може перерости на більш запущені стадії, що може викликати настання повної сліпоти.

Отже, якщо вам поставлений діагноз “незріла катаракта”, не ігноруйте можливість проконсультуватися з офтальмологом щодо методів лікування недуги.

Лікування незрілої катаракти

Терапія патології має відбуватися під ретельним контролем лікаря-офтальмолога. Немедикаментозний підхід до лікування незрілої катаракти допоможе уповільнити перебіг захворювання. Щоб знизити темпи розвитку очної хвороби, офтальмолог може призначити мікроелементи та вітаміни.

Чи потрібна операція при незрілій катаракті? На жаль, досягти поліпшення зору без хірургічного втручання на цій стадії вже неможливо. Найефективнішою та найбезпечнішою операційною методикою боротьби з катарактою є факоемульсифікація — видалення помутнілого кришталика та його заміну на інтраокулярну лінзу (ІОЛ).

Терміни лікування та тактика проведення операції базуються на даних об’єктивної оцінки зору та самопочуття пацієнта. До початку хірургічного втручання виконується санація запальних осередків.

Профілактика

Попередити появу та розвиток незрілої форми катаракти ока допоможуть такі профілактичні заходи:

  • проведення профілактичних обстежень в офтальмолога на регулярній основі (не менше 1 разу на 6 місяців);
  • відмова від згубних звичок (куріння, алкоголь);
  • збалансоване харчування та складання раціональної дієти;
  • контроль рівня глюкози (цукру);
  • проведення своєчасної операції незрілої катаракти.

Записатись на прийом