БлогСтатті

Вроджена катаракта — що це, причини, симптоми та лікування

Катаракта є патологічним захворюванням людських очей, яке спричиняє помутніння кришталика та різні розлади зору. Катаракта є хворобою старшого покоління (людей віком 40 років і більше) або ж виникає внаслідок травматичного чинника. Однак патологія може проявитися під час народження або розвинутися в дитячому віці — саме тому цей вид катаракти отримав назву вроджена.

Що таке вроджена катаракта — визначення

Вроджена катаракта — це дефект зору, який може розвиватися ще до народження дитини в утробі матері або через якийсь час після народження. Процес помутніння пов’язаний із порушенням внутрішнього середовища кришталика, в якому міститься суміш білкових фракцій.

З вродженою катарактою (код Q12.0 за МКХ-10) гострота зору відчутно знижується, а ігнорування симптомів може призвести до повної сліпоти. Вроджена катаракта у дитини проявляється косоокістю, наявністю непрозорої або білої зіниці та загальним зниженням рівня зору. Такі ж симптоми вродженої катаракти притаманні й дорослим.

Причини катаракти

Причини вродженої катаракти можуть бути різноманітними: від спадковості до різного роду захворювань.

Основні причини виникнення вродженої катаракти:

  • внутрішньоутробні інфекції (вірус герпесу, краснуха, цитомегаловірусна інфекція, сифіліс, токсоплазмоз);
  • метаболічні розлади в дитини (цукровий діабет, хвороба Вільсона, галактоземія, гіпокальціємія тощо);
  • обмінні порушення і наявність шкідливих звичок у матері (цукровий діабет, стрес під час виношування плода, тютюнопаління, вживання алкоголю);
  • хромосомні мутації (синдром котячого крику, синдром Дауна, точкова хондродисплазія тощо);
  • наслідки препаратів, які приймають у процесі вагітності (вітамін А, глюкокортикостероїди та ін.).

Визначити наявність будь-яких порушень до пологів є прямим обов’язком лікаря. Так, новонародженого оглядають і в разі виявлення вродженої катаракти за станом зору дитини ретельно спостерігають. Водночас маленьким дітям і дорослим із ризиком розвитку цієї патології слід звертати увагу на наявність основних симптомів катаракти та регулярно спостерігатися в офтальмолога.

Класифікація вродженої катаракти

Класифікація вродженої катаракти відбувається залежно від розлогості та зони помутніння. Відштовхуючись від цього параметра, фахівці виділяють такі види катаракти:

  1. Капсульна катаракта — супроводжується зниженням прозорості задньої або передньої капсули очного кришталика. Найчастіше зір порушується незначно. Однак, у випадку значного пошкодження капсул, або ж одночасного пошкодження передньої й задньої капсул, трапляються випадки повної втрати зору.
  2. Полярна катаракта — передбачає характерні зміни передньої або задньої поверхні кришталика. Ступінь погіршення зору відчутно варіюється.
  3. Шарувата (плівчаста) катаракта — процес помутніння одного або декількох шарів кришталика. Найчастіше характеризується відчутним падінням рівня зору.
  4. Ядерна катаракта — помутніння відбувається в центральній частині кришталика (ядрі). Причиною виникнення виступають спадкові хвороби.
  5. Повна катаракта — відбувається помутніння кришталика цілком. Найчастіше цей вид патології призводить до повної втрати зору в дитини.

За ступенем ураження виділяють односторонню і двосторонню вроджену катаракту.

Симптоми катаракти

Прояв симптомів у процесі розвитку новонародженого помітити досить складно. Особливо з огляду на можливість відсутності характерної білої плями на райдужній оболонці ока. У такому випадку батькам необхідно поспостерігати за дитиною і звернути увагу на такі ознаки:

  • відсутність реакції стеження за проведеним перед очима предметом (у 2-місячному віці);
  • тремтіння зіниці під час спроби дитини зосередити погляд на предметі, ністагм;
  • присутність рис косоокості;
  • постійне стеження за предметом однією певною стороною.

У разі виникнення вищезазначених ознак, приватна офтальмологічна клініка GlazCo готова запропонувати консультацію офтальмолога за записом.

Діагностика вродженої катаракти

Діагностика вродженої катаракти відбувається ще на етапі планового ультразвукового дослідження (УЗД) вагітної. У процесі лікар може відзначити відхилення у формуванні зорового апарату.

Під час діагностування фахівці часто вдаються до УЗД очного яблука, щілинної біомікроскопії та офтальмоскопії. Усі ці методи допомагають відстежити зміни прозорості кришталика і виключити споріднені за клінікою хвороби.

Лікування вродженої катаракти

Фахівці офтальмологічного центру GlazCo в Одесі готові запропонувати клієнтам повноцінне, ефективне лікування катаракти. Перед прийняттям рішення батьки маленького пацієнта отримають якісну консультацію.

Сучасні комп’ютерні технології та професіоналізм наших співробітників сприяють проведенню якісної операції з видалення вродженої катаракти у дітей. Хірургічне втручання проводять офтальмологи-хірурги з багаторічним стажем, тому будь-які ризики зведені до нуля.

Видалити уражений кришталик варто до пів року, а краще в перші тижні та місяці життя малюка. Подальший процес корекції зору в майбутньому сприяє кращій соціальній адаптації дитини.

Записатись на прийом