БлогСтатті

Ядерна катаракта — що це, причини, симптоми та лікування

З кожним роком кількість пацієнтів, які скаржаться на різні захворювання органів зору, збільшується у геометричній прогресії. Зокрема, поширена така зорова патологія як катаракта. Давайте докладно розглянемо один із різновидів даної очної хвороби, чому вона виникає, її основні симптоми, а найголовніше — чи можливо її назавжди позбутися?

Що таке ядерна катаракта?

Що ж входить у поняття цієї недуги? Ядерна катаракта — це патологія очей, для якої характерне помутніння центральної частини кришталика (ядра). Її ще називають старечою хворобою, оскільки схильність до неї мають переважно люди похилого віку.

Чим вона небезпечна?

Прогресування захворювання відбувається шляхом охоплення інших шарів кришталика ока. Разом з тим відбувається поступове згущення речовини, що знаходиться всередині нього, яка спочатку набуває бурого, а потім і чорного забарвлення.

Чим небезпечна ядерна катаракта? Річ у тому, що помутніння ядра веде до його ущільнення, що безпосередньо впливає на рефрактивну здатність ока. Таким чином, у людини помітно починає прогресувати яскраво виражена короткозорість (міопія), що призводить до падіння гостроти зору до значення 12 діоптрій.

Своєчасна діагностика та лікування захворювання у приватній офтальмологічній клініці GlazCo допоможе зберегти зорові функції очей.

Корисні та цікаві публікації про катаракту, а також інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Причини ядерної катаракти

Що призводить до появи цієї патології? Лікарі-офтальмологи виділяють такі причини та симптоми ядерної катаракти:

  • старіння зорової системи та організму в цілому;
  • “линяння” кришталика — накопичення всередині очного яблука старих шарів кришталика при досягненні певного віку (від 60 до 65 років);
  • різке зменшення одержання поживних речовин в органи зору та ядро відповідно;
  • вплив ультрафіолетових (УФ) променів на сітківку та кришталик ока;
  • неправильний спосіб життя — регулярне куріння та вживання спиртних напоїв, неправильне харчування, наявність хронічних захворювань (цукровий діабет, зоб, гіпоплазія, гіпертиреоз тощо);
  • наявність глаукоми — підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ) та витончення зорового нерва.

Стадії захворювання

У сучасній медицині класифікація хвороби виглядає наступним чином:

  1. Перестигла ядерна катаракта. Відбувається відкладання холестерину в спорожнілій капсулі кришталика чи його повне зневоднення.
  2. Зріла ядерна катаракта. На цій стадії кришталик втрачає необхідну кількість рідини, внаслідок чого він зменшується у розмірах і відбувається помутніння всіх його шарів.
  3. Факоморфічна ядерна катаракта. Властиве посилене підвищення ВОТ. Найчастіше лікарі призначають проведення операції з видалення катаракти.
  4. Незріла ядерна катаракта. Характерне збільшення помутнінь, обсяг яких набуває чорного або бурого кольору та перекриває собою зіницю. До того ж відбувається підвищення офтальмотонусу та стартує процес набухання волокна кришталика.
  5. Початкова ядерна катаракта. У кришталика утворюються специфічні щілини, що заповнюються водою та викликають його помутніння. Термін розвитку хвороби може становити до 10 років, а процес протікає практично безсимптомно для пацієнта.

Лікування ядерної катаракти

При виявленні патології ніякі консервативні методи лікування (крапельниці, уколи, таблетки, краплі) вже не дадуть належного ефекту. Єдиним правильним рішенням є термінове проведення операції ядерної катаракти. Нині поширені такі методи:

  • факоемульсифікація — кришталик поділяється на декілька частин за допомогою ультразвуку;
  • інтракапсулярна операція — повне видалення кришталика, включно з його оболонкою;
  • екстракапсулярна операція — ліквідація ядра кришталика зі збереженням його зовнішньої оболонки.

Ґрунтуючись на результатах обстежень і даних анамнезу, лікар-офтальмолог допоможе підібрати найбільш безпечний та прийнятний спосіб лікування недуга.

Записатись на прийом