БлогСтатті

Ускладнена катаракта: що це, симптоми, причини та лікування

Що таке ускладнена катаракта?

Ускладнена катаракта — це очна патологія, яка розвивається на тлі сторонніх офтальмологічних процесів. Катаракта, як така, являє собою помутніння природного кришталика ока, що призводить до порушення зору. Однак коли до вже наявної патології додаються додаткові чинники, такі як запалення, травма чи інші ускладнення, виникає ускладнена форма захворювання.

Причини ускладненої катаракти

Вищевказана патологія може бути спричинена різними чинниками. Одним з основних є вплив на око несприятливих умов, таких як травми, запалення або порушення кровообігу. Можливі причини ускладненої катаракти також включають генетичну схильність та сторонні захворювання організму. Так, призвести до появи та розвитку захворювання здатні глаукома, іридоцикліт (запальний процес зачіпає циліарне тіло, райдужку очного яблука), травматична катаракта (виникає внаслідок перенесеної травми органів зору), хоріоретиніт (запалення судинної оболонки та сітківки ока) і задньокапсулярна катаракта (помутніння задньої частини кришталика).

Корисні та цікаві публікації про катаракту, інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Різновиди ускладненої катаракти

Залежно від стадій розвитку хвороби виділяють такі види ускладненої катаракти:

  • початкова форма — зміни поки що не виражені яскраво. При уважному розгляді стає помітна інфільтрація, що зачіпає внутрішні структури ока;
  • незріла катаракта — на цьому етапі пацієнт уже переживає відчутний дискомфорт, спостерігається зниження і помутніння зору;
  • зріла катаракта — кришталик повністю мутний, зір зводиться майже до нуля. Зіниця також виглядає білястою;
  • перезріла стадія — останній етап уже не піддається лікуванню і призводить до повної втрати зорових функцій.

З огляду на залученість зорових органів у патологічний процес, захворювання може бути як на одному оці, так і ускладнена катаракта відразу обох очей.

Чим ускладнена катаракта відрізняється від звичайної?

Головна відмінність між цими двома формами патології полягає в тому, що при першій порушення зачіпають не тільки кришталик, а й інші структури ока, такі як рогівка, сітківка і склоподібне тіло. Також може спостерігатися запальний процес, інфекції або інші ускладнення, які можуть ускладнити лікування.

Підготовка до видалення ускладненої катаракти

Підготовка до операції охоплює ретельне обстеження ока, оцінку стану здоров’я пацієнта і встановлення можливих протипоказань. Діагностика також включає вимірювання внутрішньоочного тиску (ВОТ), оцінку стану рогівки та сітківки. Лікар-офтальмолог також вирішить, який метод лікування буде найбільш результативним у цьому випадку.

Лікування ускладненої катаракти

Терапія може мати як консервативне (медикаментозне), так і хірургічне втручання. Для призначення ефективної терапії необхідно звернутися до відповідного центру офтальмології, де вам буде проведено комплексну діагностику. Лише після цього лікар робить висновок про метод лікування цієї патології.

Медикаментозне лікування

Деякі форми зазначеної хвороби можуть бути контрольовані медикаментозним методом. Офтальмолог може призначити використання протизапальних препаратів, антибіотиків та інших медикаментів для контролю запалення і запобігання можливих небажаних наслідків.

Оперативне лікування

Операція ускладненої катаракти спрямована на безповоротне усунення патології. На сьогодні найефективніший спосіб лікування цього захворювання — факоемульсифікація. У процесі хірургічної маніпуляції помутнілий кришталик видаляють, а на його місце встановлюють універсальний імплант — інтраокулярну лінзу (ІОЛ).

Післяопераційні ускладнення

Необхідно неухильно дотримуватися приписів лікаря після перенесеної операції, оскільки їх ігнорування може призвести до виникнення ускладнень. У цьому разі до небажаних наслідків належать: глаукома (підвищений ВОТ), запалення, відшарування сітківки та зміни в зорових функціях. Дбайливий підхід до лікування захворювань очей відіграє головну роль у відновленні зору і поліпшенні якості життя пацієнта. Важливо своєчасно звертатися до досвідчених лікарів для діагностики та лікування цієї серйозної очної хвороби.

Записатись на прийом