БлогСтатті

Види штучних кришталиків

Що таке штучний кришталик

Штучний кришталик або інтраокулярна лінза (ІОЛ) — це прозорий імплантат, створений для заміни природного кришталика ока, який може бути пошкоджений або втрачений через таке офтальмологічне захворювання, як катаракта, травми або інші патології очей. Лікування глаукоми також передбачає встановлення офтальмологічного імпланта, коли природний об’єктив ока втрачає свою прозорість, чим завдає чималий дискомфорт людині.

Важливо пам’ятати, що хірургічне втручання проводиться тільки за показаннями офтальмолога, який підбирає ІОЛ, відштовхуючись від індивідуальних потреб кожного пацієнта.

Призначення штучних кришталиків

Основне призначення штучних кришталиків для очей — відновлення зору у пацієнтів з катарактою. Також показаннями до імплантації ІОЛ є глаукома, що супроводжується катарактою, короткозорість, діабетична ретинопатія, астигматизм.

На місце помутнілого природного кришталика встановлюється імплант, який не втрачає своєї прозорості довгі роки. Завдяки цьому у людини зберігається ясний і гострий зір.

Корисні та цікаві публікації про глаукому та катаракту, інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Особливості штучних кришталиків

ІОЛ виготовляються з біокомпатибельних матеріалів, які не викликають алергічних реакцій або відторгнення організмом. Вони мають високу оптичну прозорість, що дає змогу світлу проходити через них і фокусуватися на сітківці ока.

На відміну від природного, синтетичний кришталик ока не каламутніє і не втрачає своїх первинних властивостей з плином часу. Завдяки цьому в людини зір залишається ясним навіть у похилому віці.

Також деякі імплантати мають властивості захисту від ультрафіолетового випромінювання сонця.

Матеріали для виготовлення штучних кришталиків

Сучасні інтраокулярні лінзи найчастіше виготовляються з акрилу або силікону. Ці матеріали забезпечують міцність, гнучкість і довговічність імплантів, що дає змогу їм ефективно виконувати свою функцію протягом багатьох років. Лінзи з гідрофільного акрилу біо сумісні з організмом людини, завдяки чому вони й набули широкого поширення серед офтальмохірургів.

ІОЛ, виготовлені з поліметилметакрилату, встановлюють пацієнту у випадку порушення цілісності стінок капсули кришталика.

Не менш важливим аспектом, що визначає функціональність інтраокулярної лінзи, є її еластичність:

  1. Жорсткі лінзи з поліметилметакрилату підходять для встановлення в разі порушень цілісності капсули кришталика, які унеможливлюють фіксацію структур із гнучкою структурою. Для імплантації жорсткої ІОЛ потрібен хірургічний розріз до 12 мм, після чого накладання швів, які можна видалити не раніше, ніж через 6 місяців.
  2. М’який імплант з акрилу, гідрогелю, коламеру або силікону встановлюють усередині ока в згорнутому стані через самоусаджувальний мікродоступ у рогівці завдовжки 1.8-2.8 мм. Лінза автоматично розгортається, потрапляючи всередину капсульного мішка, і фіксується за допомогою опорних дужок.

Сферичні та асферичні форми кришталиків

Сферичні лінзи мають рівномірну поверхню і зазвичай застосовуються для відновлення базової зорової функції. Ці вироби встановлюють дорослим пацієнтам, які мають спотворення зору.

Асферичні моделі мають складнішу форму, яка дає змогу коригувати аномалії рогівки та забезпечувати ясність зору. Такі імпланти точно повторюють форму очного яблука, завдяки чому оптичні спотворення зводяться до мінімуму.

Корекційні можливості імплантатів

Штучні кришталики можуть мати різні оптичні характеристики, що розділяє їх на:

  • монофокальні — дають змогу людині добре бачити предмети, розташовані на відстані, тим самим коригуючи короткозорість;
  • мультифокальні — забезпечують відмінну видимість як предметів, розташованих поблизу, так і на відстані. Вони підходять пацієнтам, у яких є далекозорість або міопія;
  • торичні — за допомогою таких лінз коригується астигматизм. Також ці ІОЛ здатні відновити загальну гостроту зору.

Сучасне лікування катаракти складно уявити собі без замінників природного кришталика, оскільки в запущених випадках саме цей метод лікування є найбільш результативним.

Як вибрати штучний кришталик для ока

Пам’ятайте, що підібрати необхідний варіант лінзи здатний тільки офтальмолог на прийомі.

Вибір ІОЛ залежить від індивідуальних особливостей пацієнта, його потреб і переваг. Лікар враховує такі фактори, як стан зорової системи, ступінь катаракти, вік, наявність інших захворювань очей і загальне здоров’я пацієнта.

Крім того, лікар також враховує характеристики самої лінзи — еластичність, матеріал, форму, наявність захисних фільтрів.

Ви можете записатися на консультацію до фахівців очної клініки GlazCo. Досвідчені лікарі проведуть детальне дослідження для того, щоб підібрати підхоже безпосередньо вам.

Скільки прослужить штучний кришталик

Термін служби штучної ІОЛ часто перевищує десятиліття. Однак він може бути скорочений через можливі ускладнення, такі як запалення, відторгнення або деформація імпланта. Регулярні обстеження і консультації з лікарем допоможуть продовжити термін служби інтраокулярної лінзи.

Штучні кришталики є важливим досягненням сучасної офтальмохірургії, що дає змогу відновити зір у мільйонів людей по всьому світу. З постійним розвитком технологій ці компоненти стають дедалі досконалішими, забезпечуючи пацієнтам комфорт і гострий зір на довгі роки.

Записатись на прийом