БлогСтатті

Профілактика очних захворювань

У сучасному світі технологій, що бурхливо розвиваються, ми звикли сприймати інформацію у великих розмірах практично з будь-якого джерела — телевізора, планшета, смартфона тощо. Найчастіше цей процес відбувається за допомогою візуального контакту, тобто за прямої участі очей. І, попри позитивні сторони такого рішення, через недотримання певних норм це може призвести до розвитку очних захворювань.

Профілактика очних хвороб є запорукою здорового зору в майбутньому. Саме тому дуже важливо завчасно записатися на діагностику зору в офтальмологічний центр GlazCo.

А тепер давайте докладніше зупинимося на найпоширеніших видах очних хвороб і методах їх профілактики.

Основні захворювання, яких можна уникнути

Найчастіше захворювання зору виникають через порушення рефракційної функції людського ока. За способом виникнення хвороби очей діляться на:

  • спадкові;
  • вроджені;
  • набуті.

Залежно від причин прояву хвороби органів зору поділяються на три типи:

  1. Короткозорість (міопія) є очним захворюванням, за якого зображення фокусується перед сітківкою, а не на ній. Таким чином, людина добре розрізняє розташовані поблизу предмети, а вдалині — ні.
  2. Далекозорість (гіперметропія) — захворювання очей, для якого характерне гарне сприйняття предметів, розташованих далеко, і погана розрізнюваність близько розташованих. При цьому зображення у людини проєктується за сітківкою ока.
  3. Астигматизм є хворобою очей, суть якої полягає в порушенні сферичної форми рогівки. Виникле заломлення світла під різними кутами призводить до неправильного фокусування зображення в різних точках сітківки. У підсумку навколишній світ здається людині візуально розпливчастим і нечітким.

Можливі причини появи таких хвороб різні:

  • підвищені зорові навантаження;
  • несприятлива екологічна ситуація;
  • шкідливі звички та нестача вітамінів;
  • недотримання особистої гігієни;
  • наявність стресів або травм;
  • природний процес старіння людини.

У зв’язку з цим, профілактика захворювань очей є обов’язковою в будь-якому віці. Особливо важлива профілактика захворювання очей у дітей, адже без неї в дитини можуть розвинутися амбліопія чи косоокість. При цьому захворювання очей у дорослих без дієвої профілактики може призвести до глаукоми, катаракти, дистрофії, відшарування сітківки та навіть повної сліпоти.

Види профілактики хвороб очей

Профілактика захворювання органів зору покликана усунути причини та розвиток тих чи інших хвороб. Різновид методів різноманітний, проте в сукупності їхнє використання дасть змогу зберегти зір у хорошому стані:

  1. Дотримуйтесь правильного режиму зорової роботи за монітором.
  2. Дотримуйтесь правильного режиму читання.
  3. Проводьте кілька спеціальних комплексів розминки та вправ.
  4. Введіть у свій раціон корисне та збалансоване харчування.
  5. Проходьте регулярну перевірку зору.

Корисні та цікаві статті про очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — у наших соціальних мережах:

Правила роботи за монітором

Тривала та напружена робота на близькій і фіксованій відстані (наприклад, за комп’ютером) призводить до відчутного зниження частоти моргання, звичного для ока. У підсумку відбувається так званий процес “пересихання” поверхні рогівки, а оновлення слізної плівки відбувається значно рідше. В офтальмології це поняття навіть отримало окреме трактування — “комп’ютерний зоровий синдром”.

Це явище проявляється печінням і відчуттям піску в очах, болем під час руху очей, почервонінням очних яблук, затуманенням зору, двоїнням предметів, перефокусуванням з ближніх об’єктів на далекі, а також швидким стомленням під час читання. Усі перелічені симптоми призводять до зменшення об’єму акомодації, а в деяких людей може навіть розвинутися хибна (тимчасова) короткозорість. Якщо хоча б один із симптомів ви спостерігаєте в себе — якнайшвидше постарайтеся проконсультуватися з лікарем-окулістом!

Отже, що ж можна зробити, щоб уникнути згубного впливу при тривалій роботі з комп’ютером? Для цього слід дотримуватися таких нескладних правил:

  • намагайтеся тримати “правильну” відстань від дисплея до очей — не менше 50 см;
  • розташуйте верхній край монітора ноутбука або ПК трохи нижче горизонтальної лінії погляду в межах 30° – це допоможе усунути непотрібне напруження в шиї;
  • встановіть монітор так, щоб сторонні предмети в ньому не відсвічувалися;
  • постарайтеся обмежити час роботи за комп’ютером до 4 годин на день;
  • робіть паузи кожні 20-30 хвилин під час інтенсивної роботи з екраном;
  • частіше давайте очам відпочити й фокусуйтеся на віддалених предметах (10 метрів і більше);
  • за необхідності вдайтеся до допомоги очних крапель і спеціальних окулярів із прогресивними лінзами.

Правильне читання

У процесі поглинання тієї чи іншої книги ми часом не замислюємося про зручність, що не може не позначитися на нашому зорі. Дотримуючись простих правил для читання можна врятувати свій зір від багатьох проблем у майбутньому:

  • виключіть назавжди звичку читати лежачи або перебуваючи в русі (в машині, громадському транспорті тощо);
  • намагайтеся дотримуватися оптимальної відстані очей до джерела (книга, журнал, газета, смартфон, планшет тощо) — щонайменше 30-40 см;
  • забезпечте рівномірне і достатнє освітлення — необхідно, щоб світло падало на сторінки зверху та зліва;
  • робіть невеликі перерви в процесі читання (3-5 хвилин).

Вправи та розминка

Перебуваючи в постійній напрузі, очний м’яз потребує постійних розминок і вправ. Для його розвантаження варто скористатися таким простим комплексом: поморгайте, покрутіть очними яблуками при заплющених очах, розслабтеся й подивіться вдалину з вікна.

У випадку серйозніших проблем із зором можуть знадобитися більш просунуті комплекси тренувань і вправ для очей. Кожен з них підбирається індивідуально в процесі консультації з лікарем офтальмологом.

Харчування

Здорове функціонування зорової системи просто неможливе без отримання повноцінного і достатнього харчування. Так, у свій повсякденний раціон варто включити яблука, полуницю, броколі та яйця. Також не завадить невеликий перекус рибою протягом дня (скумбрія, лосось, форель тощо).

Не забувайте вживати соки зі свіжих овочів, а також різноманітні трав’яні та зелені чаї. До того ж варто додати до свого розкладу продукти з високим вмістом вітамінів A, B, C, E, бета-каротину, цинку та кальцію (різні салати, капуста, страви з моркви, цибуля, кріп, вінегрет тощо).

За потреби можна вдатися до фармакологічних вітамінів і БАДів — однак тільки після консультації з лікарем.

Варто зазначити, що більш важлива регулярність появи корисних продуктів у раціоні, ніж їхня кількість. Також не варто розглядати корисну дієту як лікування очних хвороб — у цьому плані вам допоможе виключно медичний фахівець.

Регулярна перевірка зору

Не менш важливою частиною профілактики очних хвороб є регулярне відвідування офтальмолога для перевірки зору на наявність будь-яких дефектів.

Офтальмологічна клініка GlazCo надає все необхідне — сучасне обладнання та кваліфікованих фахівців — для оперативного виявлення будь-яких ознак захворювання. У разі необхідності, в одеському очному центрі хірурги вищої категорії готові провести своєчасну операцію.

Записатись на прийом