Сьогодні більшість людей із зоровими проблемами користуються послугами лазерної корекції. То що таке лазерна корекція зору?
Лазерна корекція зору — це популярна, ефективна та сучасна офтальмологічна процедура, яка спрямована на відновлення і навіть покращення зорових функцій очей. До того ж дана процедура допомагає не лише звести до мінімуму носіння лінз та окулярів, а й навіть повністю відмовитися від їх використання. Суть даного методу — вплив на очну рогівку із застосуванням лазера для зміни її форми, що призводить до появи у сітківки можливості правильно фокусувати зображення і, внаслідок чого, значно покращується сам процес зору. Висококваліфіковані офтальмологи спочатку проводять діагностику перед лазерною корекцією зору.
У цьому матеріалі спробуємо розібрати коли можна робити процедуру, всі плюси та мінуси лазерної корекції, як вона проходить, при якому стані зору вона робиться, що не можна робити після лазерної корекції зору, коли відновиться зір після процедури, скільки триває лазерна корекція зору, на скільки вистачає ефекту, з якого віку можна виконувати процедуру і чи боляче робити лазерну корекцію зору для очей.
Порушення зору, за яких рекомендується лазерна корекція очей
Показанням для лазерної корекції зору є наявність будь-яких оптичних дефектів органу зору. Найчастіше офтальмологи рекомендують або призначають проведення наступних видів лазерної корекції зору:
- лазерна корекція зору при астигматизмі — операція за допомогою лазерного променя у випадку низького чи середнього ступеня нерівномірного викривлення рогівки;
- лазерна корекція далекозорості (гіперметропії) — використання лазера для виправлення дефекту оптики, при якому предмети на віддаленій відстані видно чітко, а ті, що знаходяться поруч, розпливаються;
- лазерна корекція короткозорості (міопії) — застосування лазерної технології при не дуже сильно вираженій патології, коли людина чітко бачить предмети, що знаходяться близько, і розмито чи погано бачить те, що знаходиться вдалині.
Також існують спеціально розроблені програми лазерної корекції косоокості та зору при діабеті. Всі ці процедури покликані допомогти людям, які відчувають дискомфорт або не можуть носити лінзи та окуляри за родом занять (наприклад, спортсмени). При цьому будь-якої спеціальної підготовки до лазерної корекції зору не потрібно.
Методи корекції зору за допомогою лазера
Сучасна офтальмологія може запропонувати пацієнтам такі методи лазерної корекції зору:
- LASIK (ЛАСІК або “лазерний кератомільоз”) — вид лазерної хірургії із застосуванням автоматизованого приладу (мікрокератом), за допомогою якого лікар вирізає ультратонкий клапан на поверхні рогівки, з її шарів. Методика лазерної корекції зору ЛАСІК полягає у формуванні рогівкового клапана шляхом розшарування тканин фемтосекундним лазером. Операція передбачає укладання клапана назад і його швидке приживлення протягом доби. Успішність операції полягає в міцності шару, що зберігся.
- LASEK (ЛАСЕК або “лазерний епітеліальний кератомільоз”) — вид внесення виправлень лазерним променем, що не передбачає формування поверхневого клапана. Застосовується, якщо у пацієнта занадто плоска чи тонка рогівка, що унеможливлює утворення клапана на її поверхні. В процесі процедури на опероване око наносять спеціальний спиртовий розчин, а видалення поверхневого шару рогівки відбувається в центральній частині та коригується імпульсами з комп’ютера. Відновлювальний період становить від 5 до 6 діб і передбачає носіння спеціальної контактної лінзи на рогівці. Усунути можливе відчуття дискомфорту в очах можна за допомогою зволожувальних крапель.
- PRK (лазерна корекція ФРК або “фоторефракційна кератектомія”) — метод лазерної хірургії, що передбачає випаровування шару епітелію без застосування спиртового розчину. Досить популярний метод проведення операцій на оці за допомогою лазера, особливо для тих, хто має протипоказання до інших маніпуляцій. Загоювальний та відновлювальний період після втручання становить приблизно три доби.
Це лише основні методи виправлення очних патологій: існує безліч інших різновидів (модифікацій), які постійно розробляються і знаходять широке застосування. Зокрема, очна лікарня GlazCo застосовує широкий комплекс сучасних лазерних технологій для лікування глаукоми та катаракти.
Корисні та цікаві публікації про різноманітні очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:
Переваги використання лазерної корекції при захворюваннях очей
Попри вже доведену безпеку та ефективність процедури відновлення зору, її використання також має такі переваги:
- можливість повністю позбутися очної патології з появою перших ознак порушень зорових функцій;
- збереження форми рогівки на довгі роки;
- гарантування відновлення рівня зору до носіння окулярів або лінз;
- швидкий результат відновлення зорових функцій (до тижня);
- відсутність необхідності лягати в медустанову на стаціонар;
- відсутність будь-яких больових відчуттів через застосування анестезії у вигляді крапель;
- досить швидке виконання маніпуляції (загалом 10-12 хвилин);
- операцію можна проводити як молодим людям, так і пацієнтам старшого покоління (вікові обмеження — від 18 до 45 років);
- у разі відсутності протипоказань відновлення зору за допомогою лазера допомагає при найпоширеніших формах астигматизму, пресбіопії, далекозорості та короткозорості.
Протипоказання лазерної корекції
Як і у всіх процедур, що стосуються здоров’я людини, існують і протипоказання до проведення лазерної корекції зору. Отже, проводити процедуру лазером суворо заборонено:
- Пацієнтам із раковими захворюваннями.
- Людям з особливостями будови рогівки.
- Дітям до 18 років.
- Пацієнтам з короткозорістю, що прогресує.
- Людям із хронічними захворюваннями очей.
- Вагітним жінкам, а також у період годування груддю.
Якщо не враховувати дані обмеження, наслідки після лазерної корекції зору для пацієнтів, що лікуються, можуть бути найнепередбачуванішими — від усіляких ускладнень до повної втрати зорових функцій ока.
Відновлення та реабілітація після лазерної корекції
У післяопераційний період пацієнту слід дотримуватись нескладних правил для того, щоб не порушити відновлювальний і реабілітаційний процес після лазерної корекції органу зору та організму загалом. Безумовно, правила також матимуть певні обмеження після процедури:
- при виникненні больових відчуттів в області ока чи спазму акомодації після лазерної корекції негайно відвідувати лікаря, що лікує, щоб уникнути негативних наслідків;
- регулярно проходити огляди у лікаря після операції;
- під час перебування на вулиці носити протисонцеві окуляри як захист;
- не відвідувати сауни, лазні та басейни, кататися на ковзанах чи лижах, займатися спортом протягом місяця після процедури;
- після операції не можна клеїти пластирі чи накладати пов’язки на проопероване око;
- відмовитись від використання декоративної косметики протягом 14 днів (2 тижні) після операції;
- застосування очних крапель має відбуватися строго за вказівкою лікаря;
- у день хірургічного втручання відмовтеся від занять, що потребують підвищеного зорового навантаження (перегляд телевізора, робота за комп’ютером, писання, читання книг, водіння авто тощо);
- першого дня після операції категорично заборонено торкатися руками до очей. У разі підвищеної сльозогінності краще вдатися до використання серветок або носовичків.
Тільки дотримуючись нескладних правил дотримання гігієни та суворо дотримуючись всіх приписів лікаря, результат процедури змусить ваше життя засяяти новими, чіткими фарбами.