БлогСтатті

Захворювання сітківки — що це, причини, симптоми, види захворювань, діагностика, профілактика та методи лікування

Сітківка являє собою внутрішню оболонку ока, яка відповідає за сприйняття колірних і світлових сигналів, обробляючи їх та трансформуючи в нервові імпульси, які надходять до зорового центру головного мозку. Зоровий тракт надсилає інформацію від сітківки, що стосується всього поля зору.

Захворювання сітківки ока підступне тим, що на початкових етапах воно може ніяк себе не проявляти або симптоми можуть бути незначними. Тому так важливо регулярно відвідувати офтальмологічну клініку для профілактичного огляду і своєчасного усунення патології.

Причини виникнення захворювань сітківки

Захворювання сітківки ока можуть розвиватися з багатьох причин, найпоширенішою вважається механічне пошкодження очного яблука.

Інші чинники:

  • системні захворювання (гіпертонія, атеросклероз, цукровий діабет першого і другого типу, захворювання нирок, ревматизм);
  • порушення роботи органа зору (міопія, далекозорість, астигматизм);
  • інфекційні захворювання (токсоплазмоз, сифіліс, туберкульоз, менінгіт, гнійні та вірусні інфекції);
  • травми голови;
  • аутоімунні захворювання;
  • важка інтоксикація;
  • стреси;
  • вікові зміни зору після 40 років.

Захворювання сітківки ока: симптоми та групи ризику

Ознаки

Симптоматика захворювань може проявлятися таким чином:

  • поява “пелени”, яка самостійно не минає (з часом вона може збільшуватися);
  • виникнення перед очима іскор або спалахів;
  • спотворення зображення й утруднення читання;
  • порушення процесу адаптації в темряві;
  • розмиття кольору.

Больові відчуття при цьому відсутні, оскільки тонка оболонка сітківки позбавлена чутливості.

Хто найбільш схильний до цього

Деякі люди мають особливо уважно ставитися до свого зору. До них належать:

  • вагітні жінки;
  • люди із середнім або високим ступенем короткозорості;
  • ті, хто страждає на цукровий діабет, особливо в літньому віці.

Види захворювань сітківки ока

Найпоширенішими причинами втрати зору визнано захворювання сітківки та зорового нерва. Офтальмологія посилено займається вдосконаленням діагностування та лікування цих патологій.

Щоб виявити хворобу, застосовуються різні методи діагностики. До них належать: візометрія, тонометрія, ЕФД, офтальмоскопія та інші методи.

Корисні та цікаві статті про очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — у наших соціальних мережах:

Види захворювань

Дистрофія сітківки

Відбувається руйнування тканин сітківки та значне погіршення зору. Дистрофія сітківки є узагальненим поняттям. Захворювання містить у собі різні форми дистрофії (центральна і периферична).

Дистрофія може бути як вродженою, так і набутою. Факторами прояву хвороби можуть бути похилий вік, надмірна вага, куріння, вірусні захворювання та інші.

У 40% випадках дистрофія спостерігається у людей із короткозорістю. За гіперметропії зустрічається всього у 8% хворих.

Центральна дегенерація сітківки (макулодегенерація)

При цьому захворюванні змінюється пігментний епітелій і фоторецепторний шар сітківки. Також первинно уражається область жовтої плями. Така патологія має спадковий характер. Проявлятися може світлобоязню та погіршенням якості зору.

Периферична дегенерація сітківки

Проблема виникає на периферії очного дна. У нього залучені сітківка, судинна оболонка, а в деяких випадках і склоподібне тіло. За цієї недуги існує великий ризик відшарування сітківки.

Найчастіше хвороба розвивається на тлі порушення кровообігу ока. Особлива небезпека полягає у відсутності симптомів на початковій стадії. Вчасно виявити проблему можна тільки під час обстеження очного дна.

Відшарування сітківки

Відбувається відшарування сітчастої оболонки ока від судинної. Людина може бачити яскраві спалахи світла або іскри, миготіння перед очима чорних крапок. Основним симптомом є поява тіні в полі зору.

Відшарування сітківки вимагає якнайшвидшого хірургічного втручання, оскільки є високий ризик повної втрати зору.

Ангіопатія сітківки

Захворювання сітківки ока судинного походження, за якого відбувається зміна стінок кровоносних судин. Сітківка відчуває кисневе голодування, внаслідок чого зір починає різко падати, перед очима з’являється помутніння і миготять яскраві спалахи.

Найчастіше ангіопатія розвивається на тлі цукрового діабету, гіпертонії, остеохондрозу шийного відділу, васкуліту та пошкоджень ока.

Ретинопатія

Уражається кровоносна система ока, через що відбувається атрофія зорового нерва. На початкових стадіях захворювання стає складним виконання дрібної роботи. Знижується гострота та поле зору. Через розростання судин і крововиливи, може червоніти білок ока.

Діабетична ретинопатія

Відбувається через ускладнення діабету першого та другого типу. Хвороба призводить до ішемії тканин ока, що надалі загрожує повній втраті зору.

Хвороба може розвиватися 7-10 років. Погіршення зору, як правило, настає тільки на найпізнішій стадії.

Макулярний розрив

За цього захворювання відбувається ураження макули ока (центральна частина сітківки). Найчастіше зустрічається у людей після 50 років через вікові зміни ока.

До характерних симптомів можна віднести погіршення детального зору, спотворення прямих ліній, зміну розміру предмета.

Макулярний набряк

Являє собою скупчення рідини в макулі через підвищену проникність судинних стінок. Зорові рецептори не можуть повноцінно працювати, оскільки макулярна область збільшується в об’ємі.

Людину можуть турбувати погіршення зору, особливо в ранковий час, підвищена світлочутливість, розмиття картинки або нечіткість у центральній частині зображення.

Макулодистрофія

Хронічне захворювання очей, за якого відбуваються вікові склеротичні зміни жовтої плями. Належить до захворювань серед осіб старше 50 років.

Симптоми мають схожість із короткозорістю. Залежно від ступеня захворювання гострота зору може змінюватися, проте до повної сліпоти макулодистрофія не призводить.

Ретиніт

Належить до групи запальних захворювань сітківки ока. Може зачіпати як одне око, так і обидва. Виникає на тлі інфекцій або алергії. Під час хвороби знижується поле зору та погіршується його гострота. Настає проблема з колірним сприйняттям.

Крововиливи в сітківці

Відбувається вихід крові в один із шарів сітківки. Причиною є ураження судин ока, які своєю чергою могли розірватися через травму, ангіопатію, ретинопатію, набряки та запальні процеси.

Може також зустрічатися в новонароджених через характер пологового процесу та спосіб розродження.

Пухлина сітківки

Доброякісні та злоякісні новоутворення в сітківці. Найчастіше трапляється у дітей першого року життя. У разі несвоєчасного виявлення відбувається сильне розростання пухлини, що призводить до випинання ока і втрати зору.

Вікова макулярна дегенерація

Є найчастішою проблемою зору в літніх людей. При хворобі розвиваються патологічні процеси, що вражають фоторецептори, пігментний епітелій сітківки та самий внутрішній шар судинної оболонки.

У випадку розвиненої стадії у хворого з’являється затуманення, погіршення зору та інші симптоми, що доставляють дискомфорт.

Лікування захворювань очей

Спосіб лікування залежить від виду захворювання. У разі відшарування сітківки чи її розриву потрібне якнайшвидше хірургічне втручання.

В інших ситуаціях можуть застосовуватися медикаментозні препарати для поліпшення кровопостачання, зміцнення судин, антикоагулянти та інші медикаменти.

Також сучасна медицина активно застосовує в лікуванні промені інфрачервоного лазера.

Профілактика очних хвороб

Для того, щоб зменшити ризики появи хвороб сітківки, слід стежити за своїм способом життя. Необхідно правильно харчуватися, займатися фізкультурою і відмовитися від шкідливих звичок. Але найголовнішим є регулярний профілактичний огляд у фахівця.

У сучасному офтальмологічному центрі GlazCo ви можете пройти якісне та повне обстеження очей за допомогою новітнього обладнання.

У нашій клініці працюють тільки висококваліфіковані фахівці, які призначать вам грамотне і безпечне лікування. Хірургічне лікування проводиться тільки професором або кандидатом медичних наук у галузі офтальмології.

Записатись на прийом