БлогСтатті

Як підготуватися до операції з видалення катаракти

Катаракта є одним із найпоширеніших очних захворювань, що призводить до помутніння кришталика ока і поступового погіршення зорових функцій. Єдиним дієвим способом боротьби з патологією є оперування катаракти хірургічним шляхом.

Сучасні методи оперативного втручання, такі як факоемульсифікація з імплантацією інтраокулярної лінзи (ІОЛ), дають змогу безболісно та в найкоротші терміни відновити зір і якість життя пацієнтів. Суть втручання хірургів полягає в заміні ураженого природного кришталика на штучний аналог-імплантат, який нічим не поступається в зоровій функціональності. До слова, раніше ми вже писали про те, коли краще робити операцію з видалення катаракти.

Однак успішний результат операції багато в чому залежить від якісної передопераційної підготовки. До того ж грамотна підготовка до хірургічного втручання значно зменшує ризик виникнення ускладнень і прискорює процес відновлення. У цій статті ми розглянемо, як правильно підготуватися до операції з видалення катаракти, виходячи з рекомендацій досвідчених хірургів офтальмологічної клініки GlazCo в Одесі.

Корисні та цікаві публікації про катаракту, інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Яких лікарів потрібно відвідати перед операцією

Перед тим, як планувати операцію з видалення катаракти, необхідно відвідати кілька лікарів, зокрема офтальмолога та анестезіолога.

  1. Офтальмолог проведе повне передопераційне обстеження очей і визначить ступінь помутніння кришталика, адже сама хвороба має кілька стадій (підвидів): початкова, незріла катаракта, зріла катаракта і перезріла форма. Також лікар підбере необхідний тип штучної лінзи.
  2. Анестезіолог оцінить загальний стан вашого здоров’я, можливі ризики, пов’язані з анестезією, і визначить найбільш відповідний тип знеболювання для вашої операції. Важливо проконсультуватися з анестезіологом, особливо якщо у вас є хронічні захворювання або алергічні реакції на медикаменти. У деяких клініках цю професію поєднують офтальмологи.

Необхідні аналізи та обстеження перед операцією

Для мінімізації ризиків і оцінки загального стану здоров’я в передопераційний період є необхідність у проходженні низки аналізів і медичних досліджень. До таких процедур належать:

  • загальний і біохімічний аналізи крові;
  • коагулограма (скринінгове дослідження для виявлення аномального згортання крові);
  • аналізи на наявність ВІЛ-інфекції, гепатитів і сифілісу.

Додатково може бути призначено дослідження на рівень глюкози в крові, а також вимірювання артеріального тиску та електрокардіограма (ЕКГ). Усі ці дослідження допомагають виявити можливі протипоказання до операції катаракти та запобігти ускладненню. Особлива увага приділяється передопераційному вимірюванню кривизни рогівки та довжини ока для підбору відповідної ІОЛ.

Рекомендації перед операцією

Напередодні втручання офтальмохірургів вкрай важливо дотримуватися рекомендацій лікаря, що стосуються приймання медикаментів, харчування і способу життя.

За кілька днів до операції рекомендується відмовитися від вживання алкоголю і паління, оскільки ці фактори можуть негативно позначитися на процесі анестезії, погіршити циркуляцію крові та загоєння післяопераційних ран. Також важливо повідомити свого лікаря про всі препарати, які ви приймаєте, оскільки деякі з них можуть вплинути на згортання крові або артеріальний тиск.

Що не рекомендується перед операцією

До оперативного втручання з подальшим видаленням катаракти слід уникати будь-яких дій, які можуть збільшити ризик запалення або зростання тиску в оці. Зокрема, йдеться про:

  1. Прийом ліків, що впливають на згортання крові (наприклад, аспірин або ібупрофен) без попередньої консультації з лікарем.
  2. Використання контактних лінз за кілька днів до хірургічного втручання.
  3. Важку фізичну працю чи підйом тяжкості.

Також уникайте використання косметики в ділянці очей у день операції, щоб знизити ризик інфекційних ускладнень.

Що із собою взяти в день операції

У день оперативного втручання при собі необхідно мати:

  • паспорт;
  • направлення від офтальмолога;
  • поліс медичного страхування (якщо є необхідність);
  • результати всіх попередніх аналізів і обстежень;
  • людина, що супроводжує, яка допоможе вам дістатися додому після процедури.

Також рекомендується взяти змінний одяг і особисте гігієнічне приладдя, якщо після втручання хірургів буде потрібно залишитися в стаціонарі на ніч. Не забудьте про протисонцеві окуляри, які знадобляться після операції для захисту очей від яскравого світла.

Записатись на прийом