БлогСтатті

Коли робити операцію з видалення катаракти

Патології органів зору вимагають негайного звернення до лікаря-офтальмолога для діагностики та призначення своєчасного лікування. Особливо це стосується такої очної хвороби як катаракта, адже пущена на самоплив недуга може призвести до повної сліпоти. У цій статті ми розглянемо показання до проведення операції з усунення цього захворювання, як до неї підготуватися і як проходить саме хірургічне втручання.

Показання до операції на катаракту

Катаракта — це зміна кришталика ока, за якої він стає каламутним, що і призводить до погіршення зору. Ця патологія найчастіше трапляється серед людей, старших за 60 років, а тому потребує уважного медичного спостереження. 

Операція з видалення катаракти стає неминучою, коли пацієнт:

 1. Відчуває помітне зниження гостроти зору, що створює труднощі під час читання, водіння автомобіля та виконання інших повсякденних завдань.
 2. Відчуває ускладнення в різних умовах освітленості, включно з труднощами розрізнення предметів у темряві або при яскравому світлі.
 3. Втратив інтерес до активних видів відпочинку та соціальної активності через проблеми із зоровими функціями.

Корисні та цікаві публікації про катаракту, інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Коли краще оперувати катаракту

Оптимальний момент для проведення маніпуляції залежить від кількох чинників. Хоча деякі пацієнти воліють відкласти операцію, однак це є далеко не найкращим рішенням. 

Офтальмологи зазвичай рекомендують операцію, коли:

 • порушення зору суттєво впливають на повсякденне життя пацієнта;
 • прогресування катаракти загрожує розвитком інших ускладнень, таких як глаукома;
 • пацієнт відчуває значний дискомфорт або біль у ділянці очей.

Пам’ятайте, що до вибору офтальмологічного центру також потрібно підходити відповідально. Зверніть увагу на стаж роботи офтальмохірургів, кількість проведених операцій на оці та позитивних відгуків пацієнтів. Це допоможе вам зробити правильний вибір. 

Підготовка до операції з видалення катаракти

Процес підготовки до хірургічного втручання охоплює:

 1. Обстеження органів зору. Лікар проводить низку ретельних досліджень для оцінки стану кришталика та інших структур ока.
 2. Дослідження – містить в собі вимірювання гостроти зору, вивчення форми ока та оцінку загального стану зорового апарату.
 3. Консультація з лікарем. Офтальмолог обговорить із пацієнтом усі нюанси операції, можливі ризики та очікувані результати.

Можливі ускладнення після видалення катаракти

Хоча ця маніпуляція вважається безпечною та ефективною, існують рідкісні ускладнення, серед яких:

 • запалення – може виникнути в післяопераційний період, що потребує медичного контролю та лікування;
 • збільшення внутрішньоочного тиску (ВОТ) – цей стан може потребувати додаткового втручання лікаря;
 • розрив задньої капсули – може статися в рідкісних випадках, знадобиться повторна операція.

Важливо зазначити, що подробиці щодо можливих ризиків і ускладнень обговорюються з лікарем під час консультації перед операцією.

Часті питання


Чи потрібно оперувати катаракту при її появі або краще почекати, поки вона “дозріє”?


Сучасні методи хірургічного втручання дають змогу оперувати катаракту на ранніх стадіях, коли її вплив на зір ще мінімальний. Відтермінування операції може збільшити ризик ускладнень і погіршення зору.

Ба більше, операція на ранній стадії дає змогу пацієнту швидше відновитися та повернутися до повноцінного активного життя. Рішення про те, коли проводити маніпуляцію, слід ухвалювати з лікарем-офтальмологом, ґрунтуючись на індивідуальних особливостях захворювання і загального стану пацієнта.


У яку пору року краще робити операцію з видалення катаракти?


Оптимальний момент проведення хірургічного втручання залежить від багатьох факторів.

Наприклад, якщо у пацієнта є певні захворювання очей або інші стани, які можуть вплинути на перебіг зцілення після операції, лікар може запропонувати заздалегідь визначений час для проведення процедури. У деяких випадках може бути рекомендовано уникати втручання офтальмохірургів у періоди сезонних алергій чи інших чинників, які можуть збільшити ризик ускладнень.

Важливо обговорити всі питання і сумніви з лікарем-офтальмологом, щоб він міг надати вам індивідуальні рекомендації та врахувати всі аспекти вашого здоров’я під час планування операції катаракти.

Записатись на прийом