Поняття “глаукома” поєднує у собі цілу групу хвороб органів зору, від яких страждають як діти, так і дорослі. Сучасна офтальмологія виділяє такі види глаукоми: вроджена та набута.
До речі, остання також поділяється на первинну та вторинну глаукому. Одним із яскравих представників вторинної форми недуги є факогенна глаукома.
Що таке факогенна глаукома
Факогенна глаукома — це захворювання, пов’язане з патологічними змінами кришталика (порушенням його цілісності, зміною форми, зміщенням).
Найчастіше схильність до недуги проявляється в дорослих людей на ґрунті вже наявних захворювань. Без своєчасної діагностики та лікування очна патологія може призвести до незворотної втрати зорових функцій.
Класифікація
Офтальмологи виділяють такі підвиди захворювання:
- факогенна відкритокутова глаукома;
- факогенна закритокутова глаукома.
Відмінність між ними полягає у ступені заблокованості кута передньої камери (КПК) ока. Своєю чергою, відкритокутовий підвид ділиться на факолітичну, факоанафілактичну та глаукому кришталикових мас, а закритокутовий — факоморфічну та факотопічну патологію. Про кожну з них поговоримо у нашому матеріалі.
Корисні та цікаві публікації про глаукому, інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:
Факотопічна глаукома
Що це
Факотопічна форма є вторинною факогенною глаукомою, яка спричинена дислокацією чи сублюксацією кришталика. До розвитку призводять підвивихи і вивихи кришталика у передню камеру (ПК) або склоподібне тіло. Найчастіше діагностується як вроджена патологія та після травм.
Причини
До зміни положення кришталика можуть призвести такі фактори:
- Вроджені — аніридія, гомоцистинурія, вроджена атопія кришталика, синдроми Вейля-Марчезані та Марфана.
- Вторинні — ураження циннових зв’язок (перестигла катаракта, псевдоексфоліативний синдром, увеїт) та збільшення ока (висока міопія, буфтальм).
- Травматичні — ускладнення при екстракції катаракти чи травма.
Ознаки та симптоми
Характерними рисами патології є судинні порушення, а саме:
- можливе утворення циліарного чи циклохрусталикового блоку, що виникає внаслідок зміщення кришталика вперед і його утиску в кільця циліарного тіла після розтину очного яблука під час операції;
- механічна блокада склоподібним тілом, що випало, коренем райдужки та зміщеним кришталиком КПК;
- гіперсекреція внутрішньоочної рідини, яка виникає внаслідок постійного подразнення циліарного тіла зміщеним кришталиком або запаленням.
Діагностика
Методи виявлення захворювання включають:
- Ультразвукову (УЗ) біомікроскопію.
- В-сканування.
Лікування
У разі зміщення кришталика в ПК або виникнення зіничного блоку в поєднанні з підвивихом єдиним дієвим способом лікування є операція при глаукомі (хірургічна чи лазерна іридектомія, вітректомія або фістулізуючі операції). На ранніх етапах діагностики можна обмежитись медикаментозним лікуванням.
Факоанафілактична глаукома
Що це
Факоанафілактична глаукома (факогенний увеїт) — це хвороба, спричинена порушенням толерантності імунної системи до білків кришталика при пошкодженні його капсули. Найчастіше зустрічається у людей похилого віку (пік захворюваності — 60-70 років), а також може проявитися як ускладнення травматичної катаракти.
Причини
Найчастіше патологія може бути викликана:
- екстракцією катаракти на одному оці та виходом речовини кришталика при зрілій катаракті чи подальшою екстракцією недуги на іншому оці;
- травматичним розривом капсули кришталика;
- екстракцією катаракти на обидва ока.
Ознаки та симптоми
Пацієнти скаржаться на почервоніння ока, зниження зору та помірний біль. При цьому розвиток патології відбувається за різними сценаріями — для більшості випадків характерне мляве запалення переднього сегмента ока, особливо після хірургічної екстракції катаракти.
Увеальна реакція може бути як легкого, так і тяжкого ступеня із залученням склоподібного тіла.
Діагностика
Висококваліфікований офтальмолог очної поліклініки повинен:
- Ретельно зібрати анамнез пацієнта.
- Провести B-сканування.
Лікування
На ранньому етапі патології можна обійтися медикаментозною терапією. Однак у разі високої ймовірності виникнення вторинної глаукоми, порушення цілісності капсули та для запобігання факоанафілаксії просто необхідне раннє та повне видалення речовини кришталика шляхом хірургічного втручання.
Глаукома кришталикових мас
Що це
Глаукома кришталикових мас є патологією, яка спричинена порушенням цілісності капсули кришталика та вивільненням його кортексу та протеїнів у ПК.
Причини
До появи хвороби можуть призвести такі процеси:
- підвищення ВОТ внаслідок зіничного блоку, передніх синехій або зменшення відтоку відкритого КПК;
- обструкція трабекулярної мережі запальними клітинами та детритом кришталика;
- зміщення фрагментів кришталика в задній або передній сегмент ока з наступним виходом в ПК.
Ознаки та симптоми
Характерними проявами захворювання є біль в оці та зниження гостроти зору. Також причиною можуть стати епізоди лазерної дисцизії, хірургічної катаракти чи недавньої травми в анамнезі пацієнта. Також про наявність патології може свідчити запальна реакція різного ступеня.
Діагностика
Для встановлення діагнозу офтальмологам необхідно провести:
- Гоніоскопію.
- Гістологічну ідентифікацію речовини кришталика (взявши зразок внутрішньоочної рідини у пацієнта).
Лікування
Спочатку для зниження рівня ВОТ вдаються до медикаментозної методики. Однак у разі її неефективності чи більш занедбаної стадії хвороби показано хірургічне лікування.
Факоморфічна глаукома
Що це
Факоморфічна глаукома — хвороба, що виникає внаслідок набухання кришталика. Складає близько 10-30% всіх факогенних глауком.
Причини
До найчастіших причин появи патології відносяться:
- нервово-рефлекторний вплив через механічний тиск кришталика на циліарне тіло;
- утворення зіничного блоку (порушення сполучення);
- подрібнення ПК;
- тиск на корінь райдужної оболонки з боку кришталика, який набухає.
Сприятливі фактори у зв’язці з цими змінами можуть призвести до гострого чи підгострого нападу вторинної закритокутової глаукоми (ЗКГ).
Ознаки та симптоми
Симптоматика патології включає різке підвищення ВОТ (>40 мм рт. ст.), зіниця в стані середнього мідріазу з бомбажем райдужної оболонки чи без нього, набухання кришталика, закритий або вузький КПК, дрібна ПК, десцеметит, набряк рогівки, застійна ін’єкція, прогресивна міопізація, світлобоязнь і біль голови, почервоніння, біль в оці, різке чи поступове зниження зору.
Діагностика
Діагностика патології включають УЗ біомікроскопію, яка дозволяє виявити відкритий КПК та глибокий ПК. У більш ніж половині випадків у пацієнтів вже є глаукоматозні зміни зорового нерва.
Лікування
Лікування недуги можливе лише усуненням нападу шляхом проведення операції лазерної іридотомії, в ході якої в райдужці створюються отвори для стабілізації внутрішньоочного тиску. Згідно зі статистикою, хірургічне втручання стабілізує ВОТ у 90% пацієнтів.
Факолітична глаукома
Що це
Факолітична глаукома є захворюванням, викликаним руйнуванням (лізисом) кришталика, що призводить до підвищення ВОТ.
Причини
Офтальмологія виділяє такі причини розвитку захворювання:
- зниження різниці осмотичного тиску між сироваткою крові та камерною вологою через підвищений вміст білків у ПК;
- хімічне подразнення кришталиковою речовиною.
Ознаки та симптоми
До ознак і симптомів хвороби відносять почервоніння одного ока та раптовий гострий біль. Також може спостерігатися поступове зниження зору протягом кількох місяців чи років. Показник рівня ВОТ становить >35 мм рт. ст.
Діагностика
Виявити захворювання допомагають такі методи:
- Терапевтична проба з топічними стероїдами.
- Парацентез.
- Мікроскопічне дослідження вологи ПК.
Лікування
На початку лікування зниження ВОТ має проходити медикаментозним способом. Потім хірург повинен зробити видалення кришталикових частинок шляхом операції.