БлогСтатті

Відкритокутова глаукома — що це, причини, симптоми та лікування

Захворювання очей є одними з найпоширеніших патологій у сучасній медицині. За останній час значно зросла кількість пацієнтів із діагнозом “глаукома“. У цьому матеріалі детально розглянемо відкритокутову глаукому. Для початку визначмось, що ж таке відкритокутова форма глаукоми?

Відкритокутова глаукома (H40.1 за МКХ-10) — це хронічне очне захворювання прогресивного характеру, що вирізняється підвищеним внутрішньоочним тиском (ВОТ), який призводить до ураження зорового нерва, що, своєю чергою, загрожує інвалідністю або навіть сліпотою.

Види захворювання

Класифікація відкритокутової глаукоми містить у собі кілька понять: первинна та вторинна відкритокутова глаукома.

Первинна відкритокутова глаукома — це регулярне чи періодичне підвищення тиску всередині ока за умови відкритого кута передньої камери. При цьому такі значення тиску значно перевищують ті, які людина здатна індивідуально переносити. Ба більше, прогрес хвороби призводить до патологічних порушень структури гангліозних клітин сітківки та диска зорового нерва. Усі ці патологічні зміни призводять до значного погіршення якості зору та, в кінцевому підсумку, стають причиною повної сліпоти пацієнта.

Щодо другого поняття, то тут відтік внутрішньоочної рідини та збільшення внутрішньоочного тиску спровоковано іншими численними захворюваннями, що спричиняють модифікації в дренажній системі ока. Такі модифікації згубно впливають на стан зорового нерва, погіршуючи загальний стан зору аж до його повної втрати.

Стадії захворювання

Як і будь-яка патологія, ця хвороба ділиться на певні стадії. Всього їх чотири, і кожна з них характеризує тяжкість впливу захворювання на очну систему людини.

  1. Відкритокутова глаукома 4 ступені — означає повну втрату зору на одному чи відразу обох очах. Досить рідко трапляються випадки збереження світловідчуття та ділянок видимості в скроневому секторі.
  2. Відкритокутова глаукома 3 стадії — спостерігається значний дефект зору. На цій стадії характерне концентричне зменшення поля зору в одному чи декількох сегментах. У результаті пацієнти здатні сприймати навколишній світ тільки за допомогою так званого “трубкового” зору, тобто зоровий процес ніби відбувається через вузьку трубу.
  3. Відкритокутова глаукома 2 ступені — з носового боку відбувається відчутне звуження поля зору. Унаслідок очної гіпертензії пацієнт відчуває сильний, гнітючий і тупий біль у ділянці очного яблука. При цьому загальна гострота зору відчутно знижується.
  4. Відкритокутова глаукома 1 ступеня — на легкій стадії симптоматика хвороби ніяк не виражена. У випадку діагностики в пацієнта виявляють незначну модифікацію поля зору, підвищене значення ВОТ і екскавацію (утворення заглиблення) в центрі диска зорового нерва.

Важливо зазначити, що чим раніше ви звернетеся по кваліфіковану допомогу до офтальмологів, тим більше шансів уберегти свій зір. Очна лікарня GlazCo володіє висококласними фахівцями, здатними провести якісну діагностику будь-яких очних патологій. Також наш штат співробітників володіє хірургами з багаторічним стажем, здатними провести безпечну та ефективну операцію при глаукомі.

Причини виникнення

Причини появи відкритокутової глаукоми більшою мірою полягають у схильності на генетичному рівні. Попри існування безлічі передумов для виникнення захворювання, причину запуску патологічного процесу досі не встановлено сучасною медициною.

Ключова роль у розвитку відкритокутової глаукоми відведена такому явищу як функціональна блокада пазухи склери. Вона може бути спричинена такими анатомічними особливостями ока: низьким кутом нахилу каналу Шлемма, патологією прикріплення циліарного м’яза чи склеральної шпори тощо. З віком ступінь вираженості цих змін прогресує, що і є причиною виникнення хвороби.

До виникнення відкритокутової форми патології більш схильні пацієнти з цукровим діабетом, атеросклерозом, високими ступенями короткозорості, гіпертонією та хронічними захворюваннями, пов’язаними з порушенням обміну речовин.

Ознаки захворювання

На ранньому етапі патологія ніяк себе не проявляє. Однак із плином часу пацієнти можуть спостерігати в себе такі симптоми відкритокутової глаукоми:

  • почервоніння та різь очей;
  • головні болі;
  • при погляді на яскраве світло виникають райдужні ореоли;
  • відчутне падіння рівня зору в темний час доби;
  • відчуття дискомфорту в очах;
  • підвищена сльозотеча;
  • поява так званих “сіток” перед очима;
  • відчуття болю в ділянці надбрівних дуг.

Діагностика

Головний метод діагностики відкритокутової глаукоми полягає у вимірюванні внутрішньоочного тиску. У сучасній медицині існує кілька методик проведення цієї процедури.

  1. Біомікроскопія. У процесі відбувається дослідження кута передньої камери, області очного дна та поля зору.
  2. Периметрія. Даний метод не тільки необхідний для визначення звуження полів зору, а й допомагає виявити причини стану — скотоми Б’єррума та парацентральні скотоми.
  3. Оптична когерентна томографія (ОКТ). Призначення цієї процедури допомагає відшукати деталі патологічного процесу в залучених структурах.
  4. Еластотонометрія, звичайна або добова тонометрія. Останній метод дає змогу лікарю дізнатися зміни внутрішньоочного тиску протягом дня.
  5. Диференціальна діагностика. Цю процедуру проводять за наявності в пацієнта катаракти, зумовленої віком.
  6. Гоніоскопія. Цей метод допомагає візуалізувати ступінь відкритості кута передньої камери. Також він незамінний за необхідності виявити розвиток склеротичних змін у рогівково-склеральній трабекулі, її підвищену щільність, а також посилену пігментацію.
  7. Офтальмоскопічне дослідження. Дозволяє лікарю виявити розширення меж судинної воронки диска зорового нерва, а також його блідість.

Корисні та цікаві публікації про глаукому, а також інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Лікування

Лікування відкритокутової глаукоми передбачає кілька етапів.

У разі початкової форми захворювання призначається медикаментозне лікування первинної відкритокутової глаукоми. Пацієнт отримує призначення, що містить очні краплі, які поліпшать відтік внутрішньоочної рідини. Також лікар може призначити прийом антиоксидантів, препаратів-діуретиків, блокаторів кальцієвих каналів, флавоноїдів і необхідних вітамінів.

До лазерного методу боротьби з відкритокутовою глаукомою вдаються в разі виявлення в пацієнта вузького рогівково-склерального кута. У такому випадку призначається проведення лазерної іридектомії. За недостатнього ефекту від консервативної терапії також може бути призначена селективна лазерна трабекулопластика.

Операція при відкритокутовій глаукомі застосовується в разі відсутності ефективності перерахованих вище методів. При цьому пацієнт має дотримуватися жорстких правил у післяопераційний період: не терти й торкатися оперованого ока, виключити вживання алкоголю, уникати потрапляння на ранову поверхню мийних засобів і води, відмовитися від вживання маринадів і солінь (на 10 днів), обмежити фізичну активність.

Після хірургічного втручання рекомендується проходити контрольні огляди в офтальмолога не рідше, ніж 2 рази на рік.

Профілактика

На жаль, специфічних профілактичних заходів щодо боротьби з відкритокутовою глаукомою в наші дні ще не існує. Єдиний вихід для запобігання небезпечним наслідкам захворювання полягає в проходженні планових оглядів в офтальмолога особам, старшим за 40 років, і тим, у кого в сімейному анамнезі вже є діагноз “відкритокутова глаукома”. У разі виявлення патології рекомендується відвідувати лікаря кожні 2-3 місяці.

Записатись на прийом