Проблеми із зором різного характеру спостерігається практично у кожної людини. Саме тому дуже важливо вчасно помітити та вилікувати будь-яку патологію зорового апарату.
У продовженні теми про види глаукоми розповімо, що являє собою закритокутова глаукома.
Що таке закритокутова глаукома ока — визначення
Закритокутова форма глаукоми (H40.2 МКБ-10) — це патологічний стан, причиною якого є часткове чи повне закриття кута передньої камери (КПК) коренем райдужної оболонки. Внаслідок підвищеного внутрішньоочного тиску (ВОТ) відбувається атрофія волокон зорового нерва, що призводить до зниження загального рівня зору аж до повної втрати. Варто відзначити, що цій формі глаукоми найбільше схильні жінки та найчастіше вона розвивається в літньому віці.
Фактори ризику
Сучасна медицина шляхом досліджень виділила такі фактори ризику, здатні спровокувати появу та розвиток зорової патології:
- Наявність ендокринних патологій.
- Схильність на генетичному рівні.
- Сильний ступінь міопії (короткозорості) та гіперметропії (далекозорості).
- Наявність хронічних захворювань серцево-судинної системи.
- Часті переживання стресів.
- Наявність операцій на оці чи його травм.
- Вікові рамки — від 40 років.
Етапи патологічного процесу
Для першого етапу розвитку патологічного процесу характерний безсимптомний перебіг. Саме в цей момент дуже важливо розпізнати захворювання, записавшись на прийом-консультацію до спеціалізованого лікаря — окуліста. Наприклад, в Одесі це можна зробити в офтальмологічній клініці GlazCo.
Проте вже на трьох інших етапах відбувається звуження поля зору, погіршення якості зображення, поява болю. Зрештою відбувається ураження зорового нерва, що може призвести до двох сценаріїв — сліпоті чи збереження сприйняття світла.
Форми закритокутової глаукоми
Характерною рисою всіх клінічних форм є закриття коренем райдужки внутрішньоочної дренажної системи. Головними відмінностями є механізм блокади та прогнози для лікування глаукоми.
У сучасній класифікації існує первинна (точна причина вірогідно не відома) та вторинна (викликана іншими попередніми станами) форми закритокутової глаукоми. Також напади патології діляться на гострий (швидко починається), підгострий або інтермітуючий (епізод зіничного блоку спонтанно розширюється через кілька годин) або хронічний (відбувається поступове звуження кута, що провокує утворення спайок між райдужною та трабекулярною мережею з повільним підйомом ВОТ).
Стадії закритокутової глаукоми
Сучасна медицина виділяє чотири ступені закритокутової глаукоми:
- 1 (латентна) ступінь — початок процесу. Поля зору ще в межах норми, але вже спостерігаються невеликі зміни, наприклад поглиблення в диску зорового нерва (екскавація);
- 2 ступінь — розвиток процесу. Вносить зміни до поля зору, зменшує його межі. Парацентральний відділ звужений на ≥ 10°, з’являється явно виражене поглиблення в диску зорового нерва;
- 3 ступінь — процес, що далеко зайшов. Кордон поля звужений ≤ 15° від точки фіксування. Екскавація сягає фінальної точки;
- 4 ступінь — кінцевий. Тотальна екскавація, повна втрата зору. Можливе збереження невеликого просвіту поля зору та реакція на світло.
Причини
Причинами появи закритокутової глаукоми є функціональні та анатомічні зміни. Так, до функціональних факторів відносяться:
- переповнення кров’ю інтраокулярних судин;
- збільшення секреції водянистої вологи;
- розширення зіниці.
Своєю чергою, анатомічними факторами закритокутової глаукоми є збільшення об’єму склоподібного тіла, великий кришталик, у тому числі через набухання внаслідок катаракти, дрібна передня камера ока та її вузький кут, коротка передньозадня вісь органу зору (невеликі розміри).
Симптоми
Симптоми закритокутової глаукоми повністю залежать від гострих або підгострих нападів.
Зокрема, до симптоматики перших відноситься виражене почервоніння навколо рогівки, «молочний» туман у полі зору, райдужні ореоли навколо джерела світла, можливе блювання, нудота, що не приносить полегшення, виражені тупі болі у скроневій ділянці, надбрів’ї, оці.
Щодо других, то головними симптомами є:
- Незначна вираженість почервоніння та хворобливості.
- Затуманення зору.
- Райдужні круги навколо джерел світла.
Діагностика
Діагностика закритокутової глаукоми включає застосування таких процедур:
- гоніоскопія (дослідження передньої камери ока);
- огляд переднього відрізка очного яблука на щілинній лампі;
- тонометрія (вимірювання внутрішнього тиску ока);
- огляд кута передньої камери (КПК);
- оптична когерентна томографія (ОКТ диска зорового нерва та КПК);
- огляд заднього та переднього відрізка;
- периметрія (дослідження полів зору).
В результаті проходження кількох методів може бути поставлений диференціальний діагноз “закритокутова глаукома”. Також лікар-офтальмолог складе клінічні рекомендації для певного виду закритокутової глаукоми.
Протипоказання
До найпоширеніших протипоказань при закритокутовій глаукомі відносяться:
- Ліки. Антидепресанти, медикаменти проти хвороби Паркінсона, судинозвужувальні краплі очей, антиконвульсанти, деякі види анальгетиків, оральні контрацептиви й т. д. У разі злоякісного типу патології протипоказано лікування мідріатиками (краплями для звуження зіниці).
- Дієта. Протипоказано регулярне вживання алкоголю, а також надмірне захоплення жирними, солодкими, маринованими та солоними стравами.
- Фізичні навантаження. Вправи зі стрибками та підйомом тяжкості, деякі види фітнесу та спорту, а також діяльність, пов’язана з нахилами голови вниз (наприклад, робота на дачі) суворо забороняються.
- Освітлення. Не можна довго перебувати в сутінках чи темряві, а також займатися будь-якою діяльністю на сонці без носіння головного убору.
- Тепло та холод. Протипоказано тривале перебування під прямим сонячним промінням і на холоді (особливо на вітрі).
Лікування
Процес лікування закритокутової глаукоми має кілька методів:
- консервативний (застосування медикаментозних препаратів);
- хірургічне (операція закритокутової глаукоми) або лазерне втручання (ірідектомія, іридоциклоретракція).
У випадку пацієнтів з далекозорістю старше 40 років обов’язковим є щорічний огляд в офтальмолога у зв’язку з особливістю анатомії органу зору.
Профілактика
Профілактичні методи глаукоми закритого типу включають:
- Заборона на миттєвий прийом великої кількості рідини.
- Неприпустимість використання одягу з тугими краватками, комірцями тощо.
- Уникнення тривалої нервової напруги.
- Неприпустимість відвідування сауни та лазні, роботи у гарячих цехах.
- Обмеження важких фізичних навантажень (особливо з тривалим нахилом тулуба та голови).
- Інтелектуальна чи легка фізична праця.
- Проведення периферичної лазерної іридектомії (ПЛІЕ) для запобігання розвитку гострого нападу.
Якщо людина має схильність до розвитку глаукоми закритокутового типу, не рекомендується тривале перебування у погано освітлених чи темних приміщеннях (відвідування кінозалу, перегляд телевізора у темній кімнаті тощо).