Що таке кератит?
Кератит — це запальне захворювання рогівки ока. Рогівка — це прозорий зовнішній шар ока, який відіграє важливу роль у фокусуванні погляду. При патології поверхня ока інтенсивно червоніє, спостерігається помутніння рогівки, вона втрачає свій блиск.
Запалення може торкнутися одного або обох очей і супроводжуватися низкою серйозних симптомів, включно з погіршенням зору.
Ця хвороба посідає одну з передових позицій серед очних хвороб. Тому вона потребує своєчасного звернення до лікаря та грамотного лікування.
Причини кератиту
Причини кератиту можуть бути різними й часто пов’язані з такими видами інфекцій:
- Бактеріальні — стафілококи, стрептококи, хламідії, палички.
- Грибкові — фузарія, кандида.
- Вірусні — вірус герпесу, аденовіруси.
Однак кератит ока не завжди викликається інфекцією. Він також може бути результатом травми ока — потрапляння стороннього тіла, хімічний опік. Недуга може розвинутися внаслідок неправильного носіння контактних лінз, недотримання правил гігієни.
Хвороба може мати:
- первинний характер — виникнути як самостійне захворювання;
- вторинний характер — розвиваючись на тлі інших захворювань в організмі.
Незалежно від походження недуги й причин виникнення, за перших підозр і симптомів необхідно якомога швидше звернутися в офтальмологічний центр для обстеження. У нашій клініці працюють тільки кваліфіковані лікарі, які своєчасно визначать наявність патології.
Корисні та цікаві публікації про різноманітні очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:
Симптоми кератиту
При кератиті симптоми різноманітні. Це захворювання проявляється таким чином:
- почервоніння ока;
- погіршення зору;
- дискомфорт в оці, болючість;
- відчуття сухості, “піску” в очах;
- підвищена світлочутливість;
- сльозотеча;
- поява туману перед очима.
Також захворювання може супроводжуватися появою пухирців, набряком і помутнінням рогівки. Його ознаки можуть різнитися залежно від виду, способу інфікування.
Класифікація захворювання
Кератит класифікується за кількома параметрами:
- Залежно від причини — інфекційний і неінфекційний кератит. Інфекційна форма може бути викликана бактеріями, вірусами, грибками чи паразитами. Неінфекційна — травмою, неправильним використанням контактних лінз або системними захворюваннями організму.
- За глибиною ураження — поверхневий і глибокий кератит. Перший зачіпає верхній шар рогівки, другий — проникає в глибші шари рогівки.
- За місцем розташування — центральний, парацентральний, периферичний. Найнебезпечніша локалізація патології — центральна.
- За характером розвитку — хронічний, рецидивний, гострий кератит.
Діагностика кератиту
Діагностика захворювання починається з загального огляду очей. Сюди входить перевірка гостроти зору, біомікроскопія. Для ідентифікації збудника хвороби можуть знадобитися мазки кон’юнктиви та рогівки. Зразки відправляють на лабораторне вивчення. Також під час обстеження для оцінки ступеня захворювання можуть використовуватися методи комп’ютерної томографії чи ультразвукового дослідження.
Діагностика зору та вивчення біологічних матеріалів дає змогу встановити причину появи хвороби, характер її перебігу, необхідне лікування.
Лікування кератиту
Лікування кератиту залежить від причини його виникнення. У кожному випадку підбирається і призначається терапія:
- Якщо недуга викликана інфекцією, призначають протимікробні та протизапальні препарати.
- У разі герпетичного варіанту можуть бути використані антивірусні засоби.
- Грибкова форма захворювання потребує призначення протигрибкових лікарських препаратів.
- Для лікування травматичного кератиту використовують краплі, які знімають запалення та прискорюють процес регенерації.
Коли патологія спричиняє стрімке погіршення зору або не піддається лікуванню, може знадобитися хірургічне втручання, включно з трансплантацією рогівки. Це відбувається в запущених випадках, коли медикаментозне лікування може не дати позитивного ефекту. Тому необхідно особливо пильно стежити за своїм здоров’ям і своєчасно звертатися по медичну допомогу. Особливо це важливо в більш зрілому віці, тому що захворювання органів зору у людей старше 40 років розвиваються швидко.
Профілактика кератиту
Щоб запобігти виникненню та розвитку патології, слід дотримуватися нескладних правил.
По-перше, необхідно стежити за гігієною — надягати лінзи відповідно до інструкції, протирати скло окулярів дезінфекційним засобом, не терти очі руками.
По-друге, потрібно оберігати органи зору від травм, опіків, ультрафіолету. Перед виходом на вулицю в сонячний день надягайте протисонцеві окуляри.
По-третє, проходьте регулярний медичний огляд. Завдяки цьому можна виявити хворобу на ранній стадії.
Профілактика очних захворювань — гарантія збереження зору на роки. Детально дізнатися про способи запобігання хворобам, а також пройти профілактичне обстеження можна в нашій клініці. Досвідчені фахівці нададуть докладний медичний висновок, дадуть рекомендації, нададуть відповіді на питання, що цікавлять.