Травматична катаракта (код H26.1 за МКХ-10) є повним або частковим помутнінням кришталика ока, який розташований усередині очного яблука між склоподібним тілом і райдужкою, внаслідок впливу зовнішніх факторів. У підсумку прозорий від природи кришталик, що виконує роль природної лінзи для заломлення світлових променів і їх пропускання до сітківки, не здатний виконувати ключову функцію, що призводить до погіршення зору аж до його повної втрати.
Причини
Пошкодження кришталика може бути спричинене проникливою або тупою травмою ока. Також травматична катаракта ока виникає після впливу іонізувального випромінювання або хімічних речовин.
Згідно з дослідженнями, імовірність залишитися сліпим унаслідок розвитку патології дуже висока (близько 70%), тому за перших симптомів необхідно негайно звернутися по допомогу до найближчого медзакладу. При катаракті після травми найчастіше кришталик трохи зсувається з початкової точки, що може вимагати прямого операційного втручання хірургів.
Види
За характером і силою зовнішнього впливу травматична катаракта буває:
- променевою — пошкодження кришталика під час іонізаційного випромінювання;
- раневою — зумовлена проникливим пораненням ока;
- контузійною — внаслідок травми приорбітальної ділянки або ока від удару тупим предметом (може спостерігатися зміщення кришталика, пошкодження його капсули та розрив зв’язок);
- токсичною — пошкодження спричинене загальною інтоксикацією організму солями фарб, важких металів, отрут або потраплянням різних агресивних хімічних речовин (лугів, кислот).
За ступенем поширення травматична катаракта також буває:
- локальна — пошкодження зазнала частина лінзи;
- тотальна — ураження всього кришталика;
- плівчаста — катаракта, що наполовину розсмокталася.
Травматичний вплив може призвести до переміщення кришталика ззаду в склоподібне тіло або в передню камеру ока. Травма супроводжується швидким розширенням, що перетікає у звуження очного яблука, що викликає підвивих або вивих кришталика. Своєю чергою, існує особливість травматичної катаракти в дитини — вона поєднується з посттравматичними змінами очного яблука.
Ознаки (симптоми)
Симптоматика травматичної катаракти характеризується:
- потьмянінням картинки, зміною кольоросприйняття;
- зниженням чіткості зображення, особливо віддаленого від очей;
- сприйняттям зображення немов через напівпрозору плівку, подвоєнням предметів;
- появою райдужних ореолів навколо предметів у полі зору;
- світлобоязню, дискомфортом на яскравому світлі;
- поліпшенням чіткості сприйняття за недостатнього освітлення та погіршенням зору на яскравому світлі.
Крім загальної симптоматики також є такі характерні прояви:
- у випадку радіаційного впливу помутніння проявляється у вигляді диска або кільця, а також на сірому тлі можна виявити кольорові плями;
- помутніння кришталика в разі контузійної катаракти набуває форми троянди або зірки з локалізацією по центральній осі ока;
- у разі проникливого поранення помутніння спочатку проявляється в кортикальному шарі, з великою швидкістю охоплюючи весь кришталик;
- для травматичного підвивиху кришталика характерне його тремтіння (факодонез) або райдужки ока (іридодонез), зниження акомодації, астигматизм, двоїння.
Діагностика
Поставити точний діагноз і призначити якісне лікування зможе тільки кваліфікований лікар-офтальмолог. Для початку необхідно записатися на консультацію, де фахівець визначить гостроту зору.
Базовим методом діагностики катаракти є біомікроскопія ока — огляд за допомогою щілинної (світлової) лампи. Не менш важливими є дослідження з огляду очного дна, вимірювання внутрішньоочного тиску та дослідження полів зору.
Завдяки сучасним методикам і діагностичним приладам центр офтальмології “GlazCo” дасть змогу виявити травматичну катаракту на ранніх стадіях і врятувати 100% зору пацієнтів.
Корисні та цікаві публікації про катаракту, а також інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — у наших соціальних мережах:
Лікування
Застосування медикаментозного лікування за травматичної катаракти малоефективне, а найдієвішим методом стане негайне оперативне втручання (операція травматичної катаракти).
Для лікування патології офтальмологічна клініка “GlazCo” використовує найпередовішу технологію в хірургії — факоемульсифікацію катаракти. Суть процедури полягає в ліквідації ураженого (помутнілого) кришталика з його заміною на інтраокулярну лінзу (ІОЛ). Операцію проводять амбулаторно, а її тривалість досить невелика (від 8 до 15 хвилин).
Наявність великого досвіду у фахівців-хірургів нашого центру зводить до мінімуму відсоток післяопераційних ускладнень, а також гарантує відновлення зору за умови дотримання заходів реабілітаційного періоду і постійного моніторингу стану структур ока в медустанові.