БлогСтатті

Пігментна глаукома — що це, причини, симптоми та лікування

Серед безлічі очних патологій офтальмологи дедалі частіше ставлять діагноз “глаукома”. При цьому однаково страждають від недуги як дорослі, так і діти.

Однією з найрідкісніших, але не менш небезпечних видів глаукоми є пігментна патологія. Детально про неї поговоримо у нашому новому матеріалі.

Що таке пігментна глаукома

Пігментна глаукома чи синдром пігментної дисперсії (СПД) — це патологія очей, що призводить до вимивання пігменту з епітеліальних клітин райдужної оболонки та його подальшого перерозподілу в структурах переднього відрізка ока. Схильність до виникнення недуги проявляється генетично, а до ураження схильні обидва ока. Належить до вторинної гетерогенної групи глаукоми.

Причини пігментної глаукоми

Захворювання виникає внаслідок так званого пігментного синдрому — від’єднання невеликих частинок меланіну від задньої поверхні райдужної оболонки та їх перерозподіл у решті відділів ока.

Симптоми пігментної глаукоми

Для патології характерні клінічні прояви у різних частинах ока.

1. Рогівка

  • На рогівці про відкладення пігменту свідчить наявність веретеноподібних гранул — так званого веретена Крукенберга. При цьому розмір і щільність часток безпосередньо залежить від того, наскільки виражена атрофія райдужної оболонки.

2. Передня камера

  • На фоні хвороби збільшується глибина передньої камери. Найчастіше гранули пігменту меланіну можна виявити у водянистій волозі.

3. Райдужка

  • Пігментні гранули розташовуються в найбільш периферичній частині райдужної оболонки (криптах). У результаті можна спостерігати так званий ефект затемнення кольору райдужної оболонки (асиметричний процес викликає гетерохромію (різний колір райдужної оболонки лівого та правого очей)).

4. Кришталик

  • Найчастіше пігмент відкладається на передню поверхню кришталика. В області вітреолентикулярного інтерфейсу (ВЛІ) можливе формування чіткої лінії.

5. Очне дно

  • Ретельне обстеження дозволяє виявити ділянки ґратчастої дегенерації, які свідчать про те, що в сітківці ока назрівають серйозніші зміни. При цьому пігмент може опинитися у крайній периферичній ділянці сітківки.

Корисні та цікаві публікації про глаукому, а також інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Патогенез

Вимивання пігменту відбувається з причини механічного впливу циннової зв’язки на пігментний шар райдужної оболонки через зміщення периферичної зони райдужної оболонки в напрямку вперед. Через особливу чутливість пігментного епітелію може прискоритися процес його дисперсії, що призведе до підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ).

Опинившись серед водянистої вологи, гранули пігменту здатні покрити всі очні структури. Пігментні відкладення призводять до розвитку інтратрабекулярної блокади, що провокує зростання ВОТ і призводить до вторинного пошкодження трабекулярної мережі, колапсу та подальшого склерозу синуса.

Діагностика пігментної глаукоми

Для діагностування патології сучасна офтальмологія застосовує такі методи:

  1. Тонометрія. Застосовується для визначення зростання показника ВОТ > 20 мм рт. ст.
  2. Візометрія. Допомагає визначити зниження гостроти зору пацієнта.
  3. Периметрія. Визначає наявність незначного звуження полів зору.
  4. Біомікроскопія. Дозволяє виявити відкладення меланіну на задній стінці кришталика та в зоні передньої поверхні райдужної оболонки.
  5. Офтальмоскопія. Процедура на очному дні, що допомагає визначити розташування пігментних відкладень (у здоровому вигляді — у зоні гіалоїдного каналу, при патології – перипапілярна локація).
  6. Гоніоскопія. Діагностика широкої пігментації в області кута передньої камери, прояву іридодонезу, пролапсу райдужної оболонки та збільшення глибини передньої камери ока (> 3.5 мм).

Лікування пігментної глаукоми

Процес лікування захворювання включає відразу кілька методів:

  • медикаментозна терапія — міотики допомагають зменшити наслідки іридозонулярного контакту, покращуючи відтік водянистої вологи. Одним з побічних ефектів є посилення міопії (короткозорості);
  • лазерне лікування — найбільш ефективними методами на початковій стадії патології є лазерна трабекулопластика та іридотомія. При цьому для пацієнтів із хворобою шкідливі великі дози лазерного випромінювання;
  • хірургічне втручання — до трабекулектомії вдаються у випадку низької ефективності лазерного та медикаментозного способів лікування, найчастіше при лікуванні вторинної пігментної глаукоми.

Прогноз пігментної глаукоми

Якщо патологія була виявлена ​​вчасно, а пацієнт регулярно контролював офтальмотонус в очній клініці, то прогноз відносно сприятливий. Іноді офтальмологи спостерігають випадки спонтанного зниження рівня ВОТ до нормальних показників. При цьому від рівня пігментації рівень внутрішньоочної гіпертензії безпосередньо не залежить.

Профілактика пігментної глаукоми

Найбільш ефективним способом реабілітації рефракційних пацієнтів із СПД і профілактики глаукоми є лазерна іридектомія. За умови проходження процедури на стадії первинних клінічних ознак пацієнту може гарантуватись повне одужання від патології.

Записатись на прийом