Кришталик ока — ключовий елемент зорової системи людини, який допомагає заломлювати промені, фокусувати та проєктувати їх на сітківку, що дозволяє нам у результаті отримати чітке зображення навколишнього світу.
Своєю чергою, будь-які фізіологічні зміни (зокрема, помутніння очного кришталика) спричиняє поступове зниження зору аж до його повної втрати. Саме тому важливо вчасно звернутися за допомогою кваліфікованого спеціаліста до таких клінік офтальмології, як GlazCo.
Будова
За формою зоровий орган схожий з двоопуклою лінзою — при цьому він має різний радіус кривизни по задній і передній поверхнях. Лінія, що з’єднує ці поверхні, називається віссю кришталика, а самі поверхні називаються переднім і заднім полюсами відповідно. З’єднуються ці поверхні за контуром, іменованим в офтальмологічній практиці екватором. У спеціальній тонкій капсулі міститься основна речовина очного органу.
Де знаходиться кришталик? Місце його дислокації — за райдужкою, позаду зіниці. Він фіксується найтоншими циновими зв’язками, що з’єднують кришталик з циліарним (війковим) тілом і його відростками. У нормальному стані зоровий орган прозорий, тому що не містить нерви, а також лімфатичні та кровоносні судини. Обмінні процеси проходять за допомогою внутрішньоочної рідини, що оточує кришталик з усіх боків.
Властивості
Цей орган відіграє активну роль акомодації ока. У результаті роботи циліарного тіла відбувається натяг ниток цинових зв’язок і, отже, зміна форми кришталика та його заломлювальної сили. Саме цей процес дозволяє людині бачити предмети як поблизу, так і вдалині.
Сучасна офтальмологія виділяє такі основні функції кришталика:
- Акомодація — збільшення рефракції при перекладі погляду з ближчих предметів на більш віддалені.
- Захист — кришталик охороняє сітківку від згубного впливу ультрафіолету, а також ускладнює попадання шкідливих мікроорганізмів із передньої камери ока у склоподібне тіло.
- Рефракція ока — заломлення світлових променів, що відбувається в оптичній системі органу зору.
- Світлопроведення — внаслідок прозорості кришталик пропускає світло до сітківки.
Ще однією особливістю цього органу є його зміна разом із людиною. Так, дитина народжується з кулястим м’яким кришталиком, заломлювальна сила якого становить 35 дптр. (діоптрій).
Надалі орган збільшується через розростання у діаметрі. Середній показник його діаметра у дорослої людини становить 9-10 міліметрів, а товщина — 5 мм. У положенні спокою показник заломлювальної сили становить близько 19 дптр, проте при максимальній напрузі циліарного м’яза цей показник може збільшитися до 33 дптр.
Корисні та цікаві публікації про різноманітні очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:
Хвороби кришталика
Як і всі людські органи, кришталик схильний до різних захворювань. Детально розглянемо найпоширеніші з них.
Катаракта
Як ми вже писали раніше, кришталик позбавлений будь-яких відомих каналів виділення відходів та отримання поживних речовин (лімфи, нервів і капілярів). То як він тоді існує? Річ у тому, що всі ці процеси проходять через спеціальну капсулу.
Омивання лінзи відбувається за допомогою рідини із певним складом. У випадку зміни в ній хімічних показників рідина перестане отримувати потрібні елементи, що призведе до уповільнення окислювальних реакцій. Такий процес переростає в патологію, яку офтальмологи називають катарактою.
Дане захворювання широко поширене, особливо серед вікових пацієнтів (50 років і більше), проте трапляються й вроджені випадки. Молоді люди також можуть втратити прозорість кришталика через травматичний характер. Для того, щоб повністю позбутися хвороби, необхідно видалити катаракту шляхом операції. Вона передбачає заміну рідного органу на спеціальний імплант як інтраокулярні лінзи, яка здатна повернути власнику втрачений зір.
Атрофія
Зменшення обсягу органу через відсутність належного харчування офтальмологи називають атрофією. Дистрофічний процес, викликаний відсутністю поживних елементів, поступово призводить до скорочення тканин і клітин. У випадку відсутності належних хімічних сполук і кисню уповільнюється обмін речовин між клітинами та вони гинуть. Розпадаючись на маленькі молекули, вони поступово виводяться з організму. При дистрофії утворення нових клітин не відбувається, а ті, що залишилися, розширюються для того, щоб орган зберіг нормальний розмір.
Хвороба може торкатися або всього очного яблука, або лише його окремих структур. При цьому розміри кришталика від цього не змінюються, але можлива повна втрата оптичних функцій.
Основними причинами появи та розвитку хвороби вважаються:
- спадковість;
- запалення чи травми очей, мозку, черепа.
Симптоми ураження кришталика
З віком структура кришталика також змінюється: його щільність зростає, а він починає гірше реагувати на натяг зв’язкового апарату. З цієї причини пацієнти старше 40 років нерідко скаржаться на зниження зору поблизу, тобто відбувається розвиток пресбіопії (“старечого зору”).
Одним з характерних симптомів ураження органу вважається утворення помутніння в оці (катаракта), через яке зображення стає тьмяним і жовтуватим, наче через целофанову плівку. При погляді джерела світла можливе утворення яскраво виражених ореолів. Спровокувати помутніння кришталика можуть травми ока, підвищений внутрішньоочний тиск (глаукома), тривале запалення очей та літній вік.
Захворювання кришталика не завжди виражені характерною симптоматикою, тому якщо ви знаходитесь в групі ризику або за наявності у себе чи рідних будь-яких підозр, негайно зверніться до досвідченого лікаря-офтальмолога.
Діагностика
Щоб оцінити роботу та стан кришталика сучасні клініки використовують метод безконтактного обстеження за допомогою щілинної лампи або, простіше кажучи, біомікроскопії. За допомогою цього методу спеціаліст-офтальмолог може виявити наявність та розташування можливих помутнінь, ступінь прозорості та розміру очного органу.
Лікування захворювань кришталика
Існує кілька способів лікування атрофії — медикаментозний та хірургічний. Найчастіше консервативна методика не призводить до позитивних результатів, тому доводиться вдаватися до операції із заміною кришталика на ІОЛ.
Для лікування катаракти лікарі одеського очного центру GlazCo використовують найшвидший, найбезпечніший, і, найголовніше, ефективний нині метод у сучасній офтальмології — факоемульсифікація.
Завдяки заміні помутнілого кришталика на штучну ІОЛ пацієнти зможуть повністю відновити зір і раз і назавжди позбутися необхідності носіння спеціальних оптичних приладів (окулярів і лінз).