БлогСтатті

Ексфоліативна глаукома — що це, причини, діагностика та лікування

Глаукома — це серйозне офтальмологічне захворювання, яке, за відсутності лікування, може призвести до втрати зору. Сучасній медицині відомі різноманітні види глаукоми, але сьогодні поговоримо про ексфоліативну форму патології. У цій статті ми розглянемо особливості цієї недуги, її причини, симптоми та можливі методи лікування.

Що таке ексфоліативна глаукома

Ексфоліативна глаукома (також відома як псевдоексфоліативна глаукома) — це офтальмологічне захворювання, спричинене утворенням і накопиченням надлишкових матеріалів усередині ока. Речовини накопичуються в тканинах ока, що призводить до підвищення внутрішньоочного тиску та пошкодження зорового нерва. Виникає на тлі інших уже наявних захворювань очного яблука.

Ця патологія частіше трапляється в жінок, але в чоловіків вона протікає важче. До недуги більше схильні люди старшого віку — 60-70 років. Але також відомі випадки діагностування захворювання у людей молодого віку.

Корисні та цікаві публікації про глаукому, інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Класифікація ексфоліативної глаукоми

Ексфоліативна глаукома поділяється на кілька типів залежно від характеру її перебігу:

  1. Відкритокутова ексфоліативна глаукома — найпоширеніший тип, за якого кут між рогівкою і райдужкою залишається відкритим, але дренаж рідини з ока обмежений через відкладення.
  2. Кутова блокована ексфоліативна глаукома — у такому разі відкладення можуть заблокувати кут відтоку рідини, що призводить до раптового погіршення зору.

Захворювання може зачіпати одне або обидва ока, причому процес ураження може розвиватися асиметрично. Найчастіше першим уражається ліве око. На правому оці патологія може почати проявлятися лише через 10 років.

Причини ексфоліативної глаукоми

Причини розвитку псевдоексфоліативного синдрому (ПЕС) наукою офтальмологією до кінця не вивчені. Але лікарська практика і наукові дослідження вказують на такі чинники виникнення патології:

  • генетична схильність — якщо батьки страждали на захворювання зорових органів, у дитини також може розвинутися цей синдром;
  • вік — захворювання найчастіше виникає у людей, старших за 60 років;
  • расовий фактор — деякі етнічні групи більш схильні до розвитку ексфоліації на кришталику;
  • ультрафіолетове випромінювання — негативно впливає на структуру очного яблука. Тому в сонячну погоду необхідно надягати протисонцеві окуляри;
  • травми — пошкодження зорового органу також можуть спровокувати появу захворювання.

На думку вчених, куріння, вживання алкоголю, сторонні системні захворювання організму також є провокаторами для розвитку ексфоліації на кришталику.

Симптоми захворювання

На ранніх стадіях псевдоексфоліативна глаукома може протікати безсимптомно. Спочатку пацієнт не помічає проявів хвороби. Патологія дає про себе знати вже за сильних уражень структур ока.

У міру прогресування захворювання можуть виникнути такі симптоми:

  • погіршення бокового зору (периферичного);
  • туман, “пелена” і райдужні кола перед очима;
  • втома очей ближче до вечора;
  • утруднення з баченням у темряві;
  • поява “золотистого пилу” на райдужці.

При зниженні гостроти зору, спотворенні бачення варто звернутися в очний центр для офтальмологічного огляду. У нашій клініці приймають фахівці з багаторічним стажем роботи, які зможуть виявити захворювання на ранніх стадіях і призначити необхідне лікування.

Діагностика захворювання

Виявити псевдоексфоліацію на ранніх стадіях можливо тільки на прийомі в офтальмолога. Самостійно встановити наявність хвороби неможливо. Під час діагностики лікар може використовувати такі методи:

  • безконтактна тонометрія — вимірювання внутрішньоочного тиску;
  • офтальмоскопія — дає змогу оцінити стан диска зорового нерва;
  • біомікроскопія — допомагає виявити скупчення в очному яблуці;
  • візіометрія — вимірювання гостроти зору;
  • УЗД — дає змогу визначити розрив зв’язок, дослідити задній сегмент ока;
  • периметрія — визначення кута поля зору.

За необхідності лікар також може направити пацієнта для додаткового обстеження до інших фахівців — невропатолога, кардіолога, отоларинголога.

Лікування ексфоліативної глаукоми

Лікування цієї патології спрямоване на зниження внутрішньоочного тиску та запобігання виникненню ускладнень. Консервативне лікування складається з приймання таких препаратів:

  • антиоксиданти — чинять руйнівну дію на активні форми кисню, який і провокує хворобу;
  • антигіпоксанти — застосовуються з метою стимуляції процесу тканинного дихання;
  • вітаміни — також мають антиоксидантну дію.

У запущених випадках, коли медикаментозний підхід не приносить результату, пацієнту призначають лікування глаукоми шляхом хірургічного втручання чи лазерної терапії. Це ефективні методи боротьби з патологією, які допомагають відновити зір і запобігти рецидивам.

Ексфоліація на кришталику — це серйозне офтальмологічне захворювання, що вимагає своєчасної діагностики та лікування. Регулярні візити до лікаря і дотримання запропонованого лікування можуть знизити ризик втрати зору і підтримувати здоров’я ваших очей.

Записатись на прийом