БлогСтатті

Задньокапсулярна катаракта — що це, причини, симптоми та лікування

Катаракта є одною із найпоширеніших патологій органів зору. Хвороба характеризується денатурацією білка кришталика, що веде до його помутніння.

Різновидів цієї хвороби досить багато. У цьому матеріалі розглянемо докладніше одну з них, а саме задньокапсулярну катаракту.

Що таке задньокапсулярна катаракта

Задньокапсулярна катаракта (9B10Y за МКХ-11) — очна патологія, яка знаходиться в задній частині кори головної природної оптичної лінзи ока людини, що прилягає до кришталикової капсули та знаходиться в максимальній близькості до склоподібного тіла. Для захворювання характерний прогресивний перебіг — лише за кілька місяців відбувається повне помутніння кришталика.

Причини виникнення

Причини розвитку задньокапсулярної катаракти досі невідомі. Патологія належить до хвороб зі спадковою схильністю, тому якщо у вас є родичі з катарактою, настійно рекомендуємо записатися на профілактичний огляд до офтальмолога в очний центр GlazCo.

До розвитку хвороби можуть призвести такі зовнішні фактори:

  • наявність шкідливих звичок;
  • малорухливий спосіб життя;
  • висока доза променевого опромінення;
  • шкідливий вплив чинників, зумовлених особливостями професії;
  • перенесені жінкою під час вагітності аутоімунні, системні чи інфекційні хвороби, перинатальна інтоксикація, внутрішньоутробні патології.

Корисні та цікаві публікації про катаракту, інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Основні симптоми

Для визначення ознак захворювання необхідно розібратися у його стадіях.

  1. Початкова задньокапсулярна катаракта. Може протікати безсимптомно чи з періодичною затуманеністю зору. Помітити будь-які зміни без біомікроскопічного дослідження неможливо.
  2. Незріла задньокапсулярна катаракта. На даному стадії стан речовини кришталикової тканини серйозно змінюється, приводячи до її збільшення за обсягом. Етап характеризується наявністю візуально помітного білого відтінку на зіниці та відчутним зниженням зору.
  3. Зріла задньокапсулярна катаракта. Гострота зору настільки занижена, що пацієнт здатний бачити виключно світлові промені. Без своєчасної операції з видалення катаракти існує великий ризик втратити зір назавжди.
  4. Перестигла або ускладнена задньокапсулярна катаракта. Для даного етапу характерне повне покриття капсули кришталика холестериновими відкладеннями, тоді як кришталикова речовина набуває білуватий відтінок і розріджується. На жаль, прогноз задньокапсулярної катаракти на цій стадії вельми невтішний – людина повністю позбавляється можливості бачити.

До основних симптомів патології відносяться:

  • страх яскравого світла;
  • поява “завіси” чи “плівки” перед очима;
  • перетворення полів периферичного зору;
  • зниження гостроти зору прогресивного характеру.

Діагностика

На прийомі в офтальмолога пройде збирання анамнезу, визначення всіх факторів ризику розвитку захворювання, а також оцінка стану очей візуальним та інструментальним методами. До останніх якраз відносяться:

  1. Оптична когерентна томографія (ОКТ) — допомагає запобігти появі ускладнень наявних захворювань і визначити стан сітківки ока.
  2. Ультразвукове дослідження (УЗД) — дозволяє оцінити наявність патологічних включень та щільність внутрішніх структур очного яблука.
  3. Тонометрія — дозволить вимірювати внутрішньоочний тиск (ВОТ) і виявити глаукому.
  4. Периметрія, візометрія — допомагає з оцінкою справ у периферичного зору, необхідного для визначення ступеня порушення зорових функцій.
  5. Офтальмоскопія — для встановлення діагнозу фахівець визначає стан очного дна.
  6. Біомікроскопія — для визначення стану передніх структур ока пацієнту необхідно пройти метод багаторазового збільшення під щілинною лампою.

Методи лікування

Ефективність медикаментозної терапії при даній патології мінімальна — єдино правильним рішенням у сучасних реаліях є операція задньокапсулярної катаракти, особливо з огляду на перебіг помутніння кришталикових структур, яке швидко прогресує.

На сьогодні найпрогресивнішим методом є факоемульсифікація, яка передбачає руйнування кришталикової речовини та видалення катаракти з подальшою імплементацією індивідуально підібраної інтраокулярної лінзи (ІОЛ). До того ж існує метод кришталикової екстракції з капсулою та без неї. Однак через більшу травматичність ця методика в наш час застосовується вкрай рідко.

Профілактика

Запобігти розвитку захворювання неможливо, проте кожна людина повинна дотримуватись профілактичних методів, здатних знизити ризик помутніння головної оптичної лінзи ока. Що ж до них відноситься?

  • регулярне проходження медогляду в офтальмолога;
  • планування та дотримання збалансованої дієти;
  • максимальний захист ока від негативного впливу несприятливих факторів і травм;
  • повна відмова від шкідливих звичок — вживання алкоголю та куріння;
  • дотримання режиму відпочинку та сну, ведення здорового способу життя.

Записатись на прийом