БлогСтатті

Склерит — що це, причини, симптоми та лікування

Склерит — це серйозне захворювання зовнішньої оболонки очного яблука. Цей стан потребує негайного лікування. В іншому випадку можуть розвинутися ускладнення, які несуть загрозу життю людини. У цій статті ми детально розглянемо причини та симптоми цього захворювання, методи його діагностики та лікування.

Що таке склерит?

В офтальмології склерит являє собою гостре запальне захворювання, яке зачіпає склеру ока — білок твердої оболонки, що забезпечує його форму і міцність. Цей стан несе загрозу зору людини, тому терапію необхідно почати якомога раніше.

Близько до склери розташовані рогівка, судини, тому патологія також може зачіпати і їх.

Причини склериту

Причини розвитку цієї хвороби можуть бути різноманітними. Найчастіше виникненню патології сприяють такі чинники:

  • гострі або хронічні системні захворювання;
  • травми органів зору;
  • генетична схильність;
  • алергічні реакції;
  • низький імунітет.

Корисні та цікаві публікації про різноманітні очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Симптоми склериту

Симптоми хвороби можуть варіювати залежно від форми захворювання, але часто включають:

  • надмірне сльозовиділення;
  • світлобоязнь;
  • почервоніння ока;
  • відчуття тиску або болю в оці;
  • відчуття подразнення та печіння;
  • погіршення гостроти зору;
  • відчуття “піску” чи стороннього предмета в оці.

Захворювання може роками протікати повільно, без істотних змін. Але якщо ви помітили у себе вищевказані симптоми, слід якомога швидше звернутися в очну лікарню. Лікарі нашої клініки проведуть обстеження і, за наявності проблеми, призначать необхідну терапію.

Класифікації склеритів

Залежно від локалізації та характеру запалення це захворювання класифікується відразу на кілька підвидів.

  1. Епісклерит: запалення епісклери (зовнішньої частини фіброзної оболонки) очного яблука, без зачіпання глибоких шарів.
  2. Передній склерит: відмітна особливість — інтенсивний біль під час дотику до ока, подразнення. На тлі цього може розвинутися вторинна форма глаукоми. Щоб цього не допустити, необхідно вчасно звернутися до офтальмолога.
  3. Задній склерит: у запущених випадках загрожує гнійним розплавленням склери, набряком і відшаруванням сітківки.

Також відомі інші форми захворювання, такі як вузликовий і дифузний склерит. Перша характеризується появою на склері великої кількості вузликів. У другому випадку уражається окрема зона або вся передня частина склери.

Діагностика склериту

Діагноз ставить лікар-офтальмолог на основі клінічної картини та результатів обстеження пацієнта. Сюди входять:

Крім перерахованих вище процедур, лікар також може призначити пацієнтові аналізи крові та сечі, бактеріологічні дослідження. Нерідко офтальмолог направляє пацієнта на додаткове обстеження до інших фахівців — ревматолога, імунолога.

Лікування склериту

Ця патологія потребує негайної терапії, оскільки загрожує розвитком ускладнень, а також летальним результатом. За відсутності належного лікування може розвинутися кератит, фіброз, відшарування сітківки, помутніння кришталика ока. Тому важливо регулярно проходити профілактичний огляд, а також звертатися по медичну допомогу за перших “тривожних дзвіночків”.

Лікування проблеми спрямоване на усунення запалення та полегшення симптомів. Лікар може призначити протизапальні препарати, включно з глюкокортикоїдами, антибіотики. Також призначаються очні краплі або ін’єкції.

На запущених стадіях захворювання єдиним ефективним методом лікування виступає операція. У процесі маніпуляції лікар проводить пацієнтові пересадку донорської склери.

Профілактика склериту

Оскільки запалення склери часто пов’язане з імунними порушеннями і сторонніми захворюваннями, підтримання здоров’я організму та регулярні візити до лікаря допоможуть вчасно виявити проблему. Лікування системних патологій необхідно починати якомога раніше, щоб запобігти виникненню небажаних наслідків. Крім того, потрібно уникати травм очей і захищати їх від зовнішнього впливу навколишнього середовища.

Записатись на прийом