БлогСтатті

Променева катаракта — що це, причини, симптоми та лікування

Про звичайну катаракту інформації написано і розказано чимало, а ось що таке променева катаракта знають виключно ті пацієнти, які відчули на собі всі тяготи цієї патології. Сподіваємося, що цей матеріал допоможе дізнатися про цю очну проблему ширшій аудиторії.

Причини

Променева катаракта — це один із видів катаракти, що проявляється помутнінням кришталика у зв’язку з впливом на нього іонізаційної радіації. Здебільшого, причинами появи очної хвороби є:

  1. Опромінення ока в процесі променевої терапії пухлинних процесів голови та обличчя.
  2. Знаходження під тривалим впливом іонізувального випромінювання на робочому місці.
  3. Аварійні ситуації.

Найчастіше вразливий до такого ураження природний кришталик. У разі великих доз випромінювання, крім нього, уражаються придатки ока і його інші тканини.

Ознаки (симптоми)

Симптоми променевої катаракти схожі зі звичайною патологією і проявляються в:

  • відчутті “туману перед очима” і “сітки”;
  • зниженні гостроти зору;
  • неможливості повноцінної корекції зору через носіння окулярів.

Головною ознакою променевої катаракти є скупчення штрихоподібних або точкових вакуолей і помутнінь, розташованих між задньою капсулою та корою кришталика. У процесі розвитку патології ці скупчення зливаються в одне і поступово збільшуються, призводячи до їхнього потовщення та ущільнення біля заднього полюса очного яблука.

У разі наявності однієї з цих ознак або симптомів очної хвороби, запишіться на консультацію в очний центр “GlazCo“.

Корисні та цікаві публікації про катаракту, а також інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Діагностика

Діагностичні методи з виявлення променевої катаракти складаються з досліджень ока в оптичних зрізах і біомікроскопії в прохідному світлі.

Останній варіант виявляє патологію в помутнінні неправильної форми, схожої на мереживо, комірчастої форми, обмеженої від решти середовища, або округлої форми. У випадку прогресування захворювання помутніння ущільнюється по периферії та вже набуває форми бублика. Потім до нього приєднується облямівка з вакуолей і точкових помутнінь, що покривають повністю задню поверхню кришталикової кори.

Другий варіант діагностування передбачає виявлення помутніння біля заднього полюса, що має вигляд туфу та знаходиться між капсулою і корою. Спочатку форма помутніння нагадує увігнуто-опуклий меніск, потім він стає плоско-опуклим, а надалі перетворюється на двоопуклий, який здавлює шари кришталика, що лежать попереду.

Лікування

Консервативне лікування катаракти малоефективне. Однак ще на початкових стадіях хвороби рекомендується прийняття ванночок цистеїну та іонофорезу (з 2-5% розчином цистеїну), а також інстиляції таурину та вітайодуролу в уражене око.

Однак у разі інтенсивного помутніння кришталика без видалення катаракти хірургічним методом не обійтися. Своєрідним “золотим стандартом” сучасної медицини в боротьбі з патологією є ультразвукова факоемульсифікація з імплантацією штучного кришталика (інтраокулярної лінзи, ІОЛ). Проводиться ця операція шляхом мікропроколу під місцевою анестезією, не потребує госпіталізації та є амбулаторною.

Записатись на прийом