Головними причинами для винесення діагнозу початкової стадії катаракти (9B10 за МКХ-11) є вплив несприятливих факторів і вікових змін, що викликають помутніння кришталика. Найчастіше патологія зустрічається у вікових пацієнтів і людей з порушеннями роботи обміну речовин та ендокринної системи. Меншою мірою офтальмологічна недуга притаманна дітям, підліткам і молодим людям. Катаракта може виявлятися як в одному, так і відразу обох очах.
Що таке початкова катаракта?
Для катаракти початкової стадії характерні слабко виражені ознаки — ключовим чинником наявності деструктивних змін є утворення білкового нальоту на кришталику. Помутніння кришталика та погіршення зору відбувається на тлі втрати пошкодженим старечою катарактою початкової форми органом здатності заломлювати та пропускати світло.
У зоні ризику помутніння кришталика знаходяться пацієнти-жінки, люди зі спадковою схильністю та літнім віком. Фахівці зазначають, що найчастіше на сенільну форму старечої катаракти хворіють люди з карими очима, ніж зі світлими. При цьому пацієнти з далекозорістю (гіперметропією) можуть спостерігати у себе ефект тимчасового покращення зору — здатність читати та бачити дрібні предмети без окулярів, що коригують.
Детально про інші види катаракти можна прочитати в нашому спеціальному матеріалі.
Причини розвитку захворювання
Головною причиною запуску патологічних процесів вікової катаракти початкової форми є зміни у зоровому органі. Річ у тім, що чим старшою стає людина, тим більше збільшується розмір кришталика, відбувається його ущільнення і він стає важчим. До причин ураження очей симетричного та асиметричного характеру також відноситься наявність токсинів в організмі, тривалий прийом певної групи лікарських препаратів і дисфункція ендокринної системи.
Чинники, які зрештою можуть призвести до розвитку очної недуги:
- вилучення кришталикових мас у неповній формі при проведенні операції (екстракапсулярної екстракції);
- наявність іридоцикліту (переднього увеїту) у хронічній формі;
- підвищення рівня глюкози (цукру) у крові;
- наявність проникливих травм ока;
- передчасні пологи (існує ризик пошкодження сітківки у дитини);
- наявність вроджених аномалій та аномалій на генетичному рівні;
- вплив інфрачервоного випромінювання чи ультрафіолетового проміння на постійній основі.
Корисні та цікаві публікації про катаракту, інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:
Основні симптоми
На початковій стадії катаракту абсолютно ніяк не проявляє себе, тому багато пацієнтів не поспішають відвідувати місцеву офтальмологічну клініку та зовсім не підозрюють про швидке прогресування патології. На консультацію до лікаря-офтальмолога найчастіше приходять із відчутним впливом ускладненої катаракти на очне яблуко з наявністю помутнінь на крайніх ділянках кришталика, що призводить до погіршення зору.
Ступінь виразності та симптоми катаракти на початковому рівні цілком і повністю залежать від розміру помутніння. При появі будь-якої з наступних ознак негайно зверніться за допомогою медичного фахівця:
- падіння зору при слабкому освітленні;
- погана помітність кольорів;
- виникнення ореолу навколо джерела світла;
- поява райдужних кіл і чорних крапок;
- ефект роздвоєння предметів перед очима.
Діагностика початкової катаракти
Фахівці офтальмологічної клініки GlazCo здатні визначити хворобу навіть на первинному етапі. Поставити попередній діагноз можна за допомогою щілинної лампи. Для його підтвердження також можуть призначатися додаткові аналізи та дослідження, пройти які без довгих черг і в потрібний час можна у нашому очному центрі.
Лікування початкової стадії катаракти
Процес лікування катаракти на початковій стадії включає два найпоширеніші методи: безопераційний та застосування хірургічного втручання.
До перших належить прийом вітамінних комплексів і медикаментозних препаратів. Так, консервативне лікування спрямоване на застосування різних біологічних речовин, які виступають як блокатори аномалії кришталика очей. Своєю чергою комплекси мінералів і вітамінів сприяють нормалізації метаболічних процесів у очному яблуку.
Оперування катаракти включає заміну органічного кришталика на якісний імплант — інтраокулярну лінзу (ІОЛ). При цьому штучний кришталик органічно замінює природний і навіть має свої переваги:
- гідрофобні лінзи;
- швидка та природна адаптація до ІОЛ;
- функціональний та комфортний зір при будь-якому освітленні;
- зниження аберацій оптичної системи.
Профілактика захворювання
На жаль, виникнення катаракти початкової стадії пов’язане із віковими змінами, тому уникнути патології не вдасться нікому. Проте важливо дотримуватися наступних рекомендацій, щоб якнайдовше відтермінувати розвиток хвороби і мати можливість швидко та ефективно її позбутися:
- Регулярно відвідуйте офтальмолога.
- Приймайте антигіпертензивні препарати для лікування гіпертонії (підвищеного кров’яного тиску).
- Постарайтеся зберігати свою вагу в межах норми — у випадку її підвищення прийміть заходи для схуднення.
- Не вживайте шкідливі продукти та спиртне.
- Відмовтеся від куріння.
- Носіть на вулиці протисонцеві окуляри зі спеціальними фільтрами для захисту очей від тривалого та сильного впливу ультрафіолету.