БлогСтатті

Далекозорість у дітей — причини, симптоми та лікування

Патології зору є досить серйозними порушеннями, здатними призвести до повної втрати зорових функцій. Особливо гостро ця проблема стосується дітей, зорова система яких розвивається.

Дитяча далекозорість або гіперметропія є порушенням зору, при якому відбувається збій нормальної роботи рефракції ока дитини — зображення формується не на сітківці, а за нею. Таким чином, дитина з гіперметропією зазнає складнощів з фокусуванням погляду на окремих предметах, розташованих на короткій дистанції.

Причини дитячої далекозорості

Ключова причина далекозорості у дітей полягає у недостатньому розвитку зорового апарату через вікові особливості. Однак поява та розвиток очної патології також можуть викликати:

  • ускладнені хвороби з активним запальним процесом;
  • перенесені операції на зоровому апараті;
  • травми очей;
  • періодичні перенапруги очей;
  • внутрішньоутробні порушення розвитку плода;
  • спадкова схильність (батьки теж страждали на гіперметропію).

Ступені далекозорості

Далекозорість у маленьких дітей може бути природного (вродженого) характеру, що спостерігається у дитини в період розвитку органу зору та інтенсивного зростання. Не перевищуючи показник норми далекозорості у дітей 3 діоптрій (дптр.), хвороба не вимагає спеціального лікування та пройде самостійно при досягненні дитиною віку 5-6 років. Якщо гіперметропія у дитини з показником > 3 дптр. виявляється в пізнішому віці, необхідно спостереження в очного лікаря.

Що стосується ступенів захворювання, то сучасна офтальмологія кваліфікує їх таким чином:

  1. Слабкий ступінь — дитина відчуває дискомфорт при тривалому спостереженні за предметами, які розташовані перед нею. Сюди належить природна далекозорість у дітей, яка зникне сама собою.
  2. Середній ступінь — діти можуть нечітко бачити об’єкти, які розташовані поблизу, спостерігаються порушення сну. Для дітей 8 років і старше такі зміни вже розцінюються як патологія, яка потребує лікування та контролю лікаря-офтальмолога.
  3. Високий ступінь — дитина бачить розмито як близькі, так і далекі предмети. На цьому етапі діти змушені постійно носити контактні лінзи чи окуляри, а захворювання потребує оперативного лікування.

Корисні та цікаві публікації про різноманітні очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Симптоми далекозорості у дитини

На початковому етапі розвитку далекозорість у дітей характеризується досить потайливим захворюванням. У цей період особливо важливо, щоб батьки уважно спостерігали за будь-якими змінами поведінки у дитини. Сигналами для запису на прийом до офтальмолога є:

  • підвищена сльозотеча;
  • запальні процеси в очному яблуці, поява сухості чи гіперемії (переповнення кров’ю судин кровоносної системи ока);
  • порушення сну;
  • виражена втома очей за відсутності явної причини;
  • складнощі з концентрацією погляду під час перегляду мультиків або ігор;
  • поява запаморочення та головного болю;
  • дратівливість;
  • прискорене моргання.

У випадку патології на середній стадії, її симптоматика стає більш вираженою: дитина переживає відчутний дискомфорт під час письма чи читання. Найчастіше хворобу на цьому етапі вдається визначити на профілактичному медичному огляді у школі. Очна клініка GlazCo також рекомендує звернутися до висококваліфікованих фахівців медустанови в Одесі для отримання повної та детальної картини стану зору вашої дитини.

Однак якщо захворювання своєчасно не виявити чи не лікувати, то його прогрес може призвести до бінокулярних порушень зору (здатності одночасно чітко бачити зображення предмета обома очима) і навіть косоокості, що сходить. Таким чином, дуже важливо діагностувати та лікувати хворобу ще на початкових етапах.

Діагностика далекозорості

Якщо батько та матір вчасно помітили у стані та поведінці їхньої дитини підозрілі зміни та одразу ж прийшли на консультацію до відповідного фахівця, то це значно полегшить процес виявлення та лікування гіперметропії не тільки для медпрацівників, а й для найменшого пацієнта.

Перед діагностикою фахівець повинен провести ретельне опитування дитини в присутності батьків, що включає подробиці про самопочуття малюка, навчання в школі, види діяльності, якими дитина займається, та спосіб життя. Діагностичні заходи підбираються в залежності від віку дітей, проте основними методами виявлення патології є:

  1. Біомікроскопія очного яблука — огляд очного дна за допомогою щілинної лампи проводиться для виключення інших захворювань ока.
  2. Перевірка рефракції ока — вимір здатності ока до заломлення променів світла відбувається шляхом штучного відключення можливості розрізняти предмети, розташовані на різній відстані (акомодації) за допомогою мідріатиків (спеціальних очних крапель, що розширюють зіницю).
  3. Тестування з картинками та таблицями (таблиця Орлової, Головіна-Сівцева тощо) — допомагає визначити відстані, на якій малюк добре може бачити.

Профілактика

З метою профілактики розвитку далекозорості та інших очних хвороб у дитини радимо батькам дотримуватись наступних ефективних рекомендацій:

  • виконуйте гімнастику для очей після зорового навантаження;
  • харчуйтесь збалансовано, включіть у раціон малюка продукти, що містять необхідні речовини для нормального функціонування зорового апарату;
  • обмежте проведення часу дитини перед дисплеєм смартфона, монітором комп’ютера, екраном телевізора;
  • намагайтеся якнайчастіше проходити огляди в офтальмолога — з підтвердженим діагнозом “далекозорість” (2-3 рази на рік) і навіть якщо його немає (не рідше 1 разу на рік).

Лікування та корекція дитячої далекозорості

Як вилікувати далекозорість у дітей? Напевно, це питання ставлять перед собою всі батьки, які хвилюється за здоров’я своєї дитини.

Варто трохи заспокоїтися та видихнути — далекозорість не є вироком і піддається хоч й складному, але все ж таки лікуванню, навіть на досить пізніх стадіях. При цьому процес лікування далекозорості у дітей повинен проходити під ретельним наглядом фахівця, який зможе відстежувати зміни стану зорового апарату: жодна народна медицина та поради в інтернеті з лікування гіперметропії в домашніх умовах не допоможуть зберегти вашій дитині зір, а отже — повноцінне та щасливе майбутнє.

Як можна коригувати гіперметропію: окуляри та лінзи

До настання повноліття далекозорість у дітей піддається корекції за допомогою спеціальних оптичних приладів (окулярів і контактних лінз), які допомагають покращити гостроту зору дитини. Для школярів у догляді та носінні будуть зручніші окуляри, а от діти старшого віку будуть комфортніше почуватися в контактних лінзах. Крім носіння спеціальної оптики, діти повинні виконувати прописані спеціалістом лікувальні вправи (гімнастика для очей).

Апаратне лікування далекозорості

Найбільш дієвим і безболісним методом лікування далекозорості у дітей є використання спеціального обладнання для тренування м’язів ока дитини (апаратне лікування). Процедура, яка проходить в ігровій формі, абсолютно не викликає у дітей почуття стресу та страху під час проходження. Рекомендовано вдаватися до методики дітям старше 3 років.

Лазерна корекція гіперметропії

Що стосується лазерної корекції далекозорості, то ця методика проводиться тільки з 18 років і лише після згоди пацієнта. Сюди входить корекція зору за допомогою лазера, який впливає на рогівку ока та змінює її кривизну так, щоб світлові промені потрапляли прямо на сітківку. Абсолютно безболісна, безпечна та швидка процедура проходить під місцевою крапельною анестезією.

Записатись на прийом