Відчуття того, що смикається око – доволі поширена скарга залежно від віку та статті пацієнтів. Здебільшого воно виникає раптово, а триває кілька секунд або навіть декілька годин. Причин виникнення цього недугу може бути багато: звичайний повсякденний стрес, перевтома, нестача деяких вітамінів та навіть серйозні захворювання й нервові розлади, як-от синдром Туретта, чи хвороба Паркінсона. Розуміння природи цього явища допоможе вчасно вжити заходів й полегшити стан, а також запобігти появі небажаних наслідків, ускладнень хвороби.
Види посмикування очей
Залежно від того, яка причина виникнення цього недугу, можна розрізняти види посмикування очей. При цьому частота повторення смикання залежить від конкретного випадку та захворювання. Причиною може виступати стресова ситуація, нестача певних вітамінів та мікроелементів, а також поганий сон. Наприклад, якщо в людини нестача кальцію, також можуть виникати скарги на смикання ока.
Основні види посмикування очей:
- Міокімія повіки – це найпоширеніший вид дьоргання ока, і пов’язаний від з м’язом верхньої або нижньої повіки, що скорочується мимоволі. Переважно такий вид смикання викликаний стресом, втомою чи зловживанням кофеїном.
- Геміфаціальний спазм – являє собою рідкісний стан, що проявляється неконтрольованими скороченнями м’язів обличчя з одного боку. Нерідко він пов’язаний із подразненням лицьового нерва.
- Блефароспазм – це хронічний стан, коли м’язи обох повік скорочуються тривалий час. Причиною можуть стати неврологічні розлади та навіть сухість очей.
- Нервове сіпання – це посмикування очей, яке пов’язане із загальними мимовільними рухами м’язів, характерне для осіб із тіками. Такий недуг найчастіше зустрічається у дітей та підлітків.
За статистикою, зазвичай сіпається нижня повіка, проте в залежності від випадку, може смикатись і верхнє. Кожен із видів має свої причини та неодмінно потребує якісного лікування. Аби отримати допомогу, варто звернутися до очної клініки.
Які можуть бути симптоми?
Здебільшого смикання ока – не є небезпечним станом, однак варто звернути на симптоми, які можуть свідчити про певні приховані хвороби, що тільки починають себе проявляти. Варто звернути увагу на такі стани:
- Мимовільне скорочення м’язів повіки. Навіть легке або пульсуюче смикання верхньої чи нижньої повіки, яке може тривати від кількох секунд до декількох хвилин, може свідчити про те, що щось відбувається в організмі. Це можуть бути проблеми, які вказують на проблеми з нервовою системою. Однак в інших випадках – це свідчення, що людина, наприклад, недосипає.
- Відчуття напруження в оці. Можливий дискомфорт, особливо якщо м’язи працюють надто активно. В такому випадку скорочення м’язів є наслідком перенапруги. Часто зустрічається серед тих, хто активно працює за комп’ютером та дуже рідко моргає.
- Часте повторення смикання. Хоч це індивідуально, однак скорочення може відбуватися кілька разів протягом дня, у важких випадках – навіть постійно.
- Почервоніння або подразнення ока – розповсюджений симптом, коли відбувається перенапруження очей, або проявляються певні недуги. Часто супроводжується втомою очей або пересиханням слизової оболонки.
- Додаткові симптоми. Якщо тіпає око, можуть з’являтися ще додаткові симптоми. У деяких випадках може виникати головний біль, підвищена чутливість до світла, чи навіть відчуття судоми в інших м’язах обличчя.
Якщо відчуваються симптоми, необхідно якомога швидше звернутися до лікаря та не ігнорувати проблему. Лікар-офтальмолог зможе визначити під час діагностики, з якою проблемою зіткнулася людина, яке лікування буде ефективним в тому чи іншому випадку.
В деяких випадках саме смикання ока є окремим симптомом, яке може свідчити про наявність більш серйозної хвороби. Саме тому неможна ігнорувати проблему – варто вирішувати її вчасно.
Причини посмикування очей
Причин очного тіку може бути багато, від звичайної втоми до розвитку серйозних неврологічних захворювань. Найчастіше будь-які симптоми смикання ока кажуть лише про те, що в роботі нервової системи є якісь певні порушення. Розглянемо кілька причин, які можуть вказати на те, звідки виникло в тому чи іншому випадку смикання ока.
Причини посмикування повік:
- Підвищена стурбованість і занепокоєння. Усі ці стани, коли людина нервується та турбується про щось, можуть в кінцевому випадку призвести до стану, коли починає сіпатися око.
- Напруженість м’язів. Інколи сіпання повіки починається саме тому, що око тривалий час перебувало в напруженому стані. Після того, як м’яз розслабляється, починається нервовий тік ока.
- Поганий сон. В тому разі, коли людина погано спить, а також вживає кофеїн додатково, виникає це явище.
- Шкідливі звички, такі як алкоголь та паління, також подразнюють нервову систему, внаслідок чого починає смикатися око.
- Надмірні фізичні навантаження також можуть стати причиною розвитку цього стану. В такому разі варто відпочити та не перенавантажувати своє тіло фізичною активністю.
- Вживання деяких лікарських препаратів може також стати причиною. Деякі ліки мають у своєму складі компоненти, які впливають на нервову систему людини, тож побічним ефектом може стати смикання ока.
Як часто можуть повторюватися спазми?
Те, наскільки часто відбуваються повторення спазмів ока, залежить від їхньої причини та загального стану організму. Переважно ці спазми виникають епізодично й тривають від кількох секунд до кількох хвилин. В рідкісних випадках цей стан може продовжуватись годинами. Вони можуть повторюватися кілька разів на день, а іноді навіть протягом кількох днів поспіль.
У тому випадку, коли спазми спричинені стресом, перевтомою чи недосипанням, їх тривалість може збільшуватися. Прикладом можуть слугувати інтенсивні навантаження. Якщо розглядати хронічні стани, такі як блефароспазми або нервовий тік під оком. В цих випадках скорочення можуть стати регулярними й тривати тижнями.
Найчастіше скорочення м’язів повік проходять самостійно, як тільки усувається причина, наприклад, нормалізується режим сну чи зменшиться стрес. Однак варто врахувати: якщо посіпування ока стають частими та болісними, або тривають понад тиждень – слід якомога скоріше звернутися до лікаря, адже такий прояв може казати про розвиток більш серйозних захворювань, наприклад, пошкодження рогівки ока.
Чому судоми м’язів очей можуть бути результатом захворювань?
Смикання ока – це сигнал про те, що щось відбувається в організмі людини. Інколи це результат перевтоми та стресу, інколи – потрібно пропити кальцій, або вітамінний комплекс. Проте, якщо симптом не проходить, а причина, здавалося б, усунена, варто звернути увагу на своє здоров’я та пройти повноцінну діагностику. Інколи, якщо дуже дьоргається око, це є симптомом серйозної хвороби, яка потребує лікарського нагляду.
Про які серйозні захворювання може свідчити поява судом м’язів очей?
- Нервові захворювання. В першу чергу, виникнення посіпування повіки стосується нервових розладів, як-от синдром Туретта, хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, геміфаціальний спазм – усі ці негаразди можуть викликати скорочення м’язів очей.
- Порушення кровообігу. Недостатнє постачання крові через серцево-судинні захворювання може спричиняти неконтрольоване скорочення м’язів очей.
- Інфекційні та вірусні захворювання. Деякі подібні захворювання можуть уражати нерви обличчя, внаслідок чого відбуваються спазми.
- Очні захворювання. Хвороби очей, наприклад кон’юнктивіт, сухість або глаукома, можуть спричиняти подразнення м’язів, які відповідають за роботу повік
Якщо посмикування повторюється регулярно, супроводжується іншими симптомами, як-от біль, слабкість м’язів, загальне нездужання, важливо не нехтувати проблемою та вчасно звернутися до лікаря, що проведе діагностику і призначить лікування.
Коли слід звернутися до лікаря?
Посмикування ока є поширеною проблемою і найчастіше воно не становить загрози життю людини. Однак існують випадки, коли цей стан вказує на те, що в організмі людини може розвиватися хвороба. Виникає логічне питання – чи потрібно звертатися до лікаря? Все залежить від ситуації. Зверніть увагу, в яких ситуаціях неможна відкладати прийом до лікаря:
- Тривалість спазмів понад тиждень. Це – доволі великий період, та якщо спазми не проходять за цей час самостійно, необхідно якомога швидше звернутися до лікаря. Це може бути симптомом неврологічного чи судинного порушення.
- Якщо спазми супроводжує сильний біль та дискомфорт – відкладати прийом у лікаря категорично не можна. Больові відчуття в області ока або голови разом зі спазмами вимагають негайного обстеження.
- Сіпається не тільки око, але й інші частини обличчя. Якщо спазми поширюються на інші м’язи обличчя, це може вказувати на захворювання нервової системи.
- Порушення зору. Дуже рідко, коли скорочення м’язів ока призводить до порушення зору. Однак, якщо ви помічаєте таку проблему – необхідно одразу звернутися до лікаря.
- В разі, якщо ви підозрюєте, що маєте нестачу необхідно мікроелементів та вітамінів, необхідно звернутися до лікаря, аби пройти курс. Можливо, необхідно здати аналізи на рівень магнію.
Лікування нервового тіку ока?
Лікування нервового тіку ока залежить від причини його виникнення й ступеня важкості. У більшості випадків симптоми можна усунути за допомогою простих заходів. Проте бувають й інші, складні випадки, де потрібна консультація та втручання медиків. В першу чергу призначають корекцію способу життя людини: необхідно нормалізувати сон, зменшити рівень побутового стресу, обмежити споживання кофеїну.
Лікування часто включає магній, кальцій чи вітаміни групи B, які підтримують нормальну роботу нервової системи. Окрім цього, для очей призначають відпочинок від комп’ютера, а також виконання спеціальних вправ, аби зняти напругу. Якщо випадок серйозніший, ніж перевтома та стрес, лікар може призначити, у складних випадках, заспокійливі препарати. Однак, якщо причина посмикування ока полягає у психологічних проблемах, можуть бути призначені сеанси з психотерапевтом, що допоможе усунути емоційне напруження.
Профілактика спазмів ока
- Профілактика спазмів ока включає кілька нескладних заходів. Саме вони допоможуть уникнути перенапруження м’язів, а також підтримати здоров’я нервової системи. Насамперед важливо забезпечити регулярний та достатній відпочинок: сон має тривати 7-8 годин на добу, а під час роботи за комп’ютером слід робити перерви для розслаблення очей. Гарний раціон харчування також відіграє значну роль – варто додати продукти, що багаті на магній, калій та вітаміни групи B, а також пити достатньо води.
- Аби попередити стан, коли сіпає око, необхідно контролювати рівень стресу. В цьому може допомогти медитація, йога або дихальні вправи. Важливо уникати емоційного та фізичного перенавантаження. Дуже важливо позбутися шкідливих звичок, знизити вживання алкоголю та відмовитись від куріння. Крім того, регулярне виконання вправ для очей, таких як кругові рухи або фокусування на віддалених об’єктах, допоможе зняти напругу.
- Важливо також створити комфортні умови для роботи: використовувати якісне освітлення, дотримуватися правильної відстані від монітора. Однак, якщо ви помітили симптом, який непокоїть вас, своєчасне звернення до офтальмолога для перевірки здоров’я очей. Тільки лікар зможе підказати, як лікувати сіпання ока правильно.