Зростання показників внутрішньоочного тиску (ВОТ) одна із ключових ознак розвитку в пацієнта якогось із численних видів глаукоми. Однак у деяких випадках патологія може розвиватися на фоні нормального рівня внутрішньоочного тиску. До таких і відноситься очна хвороба, про яку сьогодні докладно поговоримо у нашому матеріалі.
Що таке глаукома нормального тиску?
Нормотензивна глаукома (в офтальмології також зустрічаються поняття нормального (ГНТ), низького чи псевдонормального тиску) є захворюванням очей, для якого характерні зміни поля зору та атрофія зорового нерва з екскавацією при рівні ВОТ у межах нормальних значень. При цьому деструктивний процес проходить на тлі відкритого кута передньої камери (КПК), тобто патологія належить до первинної глаукоми.
Основні ознаки ГНТ
До характерних ознак глаукоми з нормальним тиском відноситься:
- Ураження обох очей (патологічний процес при цьому асиметричний).
- Відкритий КПК.
- Рівень ВОТ не перевищує верхню межу норми.
- Погіршення кровообігу (при стенозах внутрішньої сонної артерії, вазоспазмах, системній артеріальній гіпотонії та ін.).
При цьому симптоматика глаукоми при нормальному тиску очей ніяк не проявляється аж до появи виражених дефектів зору. Найчастіше у пацієнтів з патологією спостерігаються парацентральні скотоми уражених очей та типові для глаукоми зміни диска зорового нерва (ДЗН).
Корисні та цікаві публікації про глаукому, інші очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:
Групи ризику нормотензивної глаукоми
Середній вік появи та розвитку патології — від 35 років і старше. У зв’язку з цим дуже важливо в цей час відвідувати офтальмолога. Наприклад, записатися до лікаря без черг і у зручний для вас час можна у приватній офтальмологічній клініці GlazCo.
Також до групи ризику ГНТ належать люди з обтяженою спадковістю до патології (особливо якщо були випадки у родичів першої черги). Пацієнтам віком від 50 років необхідно не рідше 1 разу на рік відвідувати лікаря-офтальмолога для планових медичних оглядів, які включають вимірювання ВОТ та обстеження очного дна (офтальмоскопія).
Діагностика захворювання
Найефективнішим способом діагностування патології є проведення денного 8-годинного моніторингу ВОТ. Річ у тім, що виражені денні коливання показників >21 мм рт. ст. є чітким сигналом можливості прогресування хвороби.
Диференціальна діагностика глаукоми з нормальним внутрішньоочним тиском проводиться виключно пацієнтам із вродженими аномаліями зорового нерва (колобома чи великі диски).
Причини хвороби
Ключова причина розвитку глаукоми нормального тиску полягає у зниженні внутрішньоочного кровообігу. Зокрема, йдеться про зниження перфузійного очного тиску в області сітківки та ДЗН.
Лікування глаукоми нормального тиску
Призначити лікування глаукоми офтальмолог зобов’язаний лише у тому випадку, якщо у пацієнта виявлено зміни полів зору прогресивного характеру. При цьому варто знизити показники ВОТ на 30% від наявного рівня.
Сам процес включає дві методики: медикаментозну терапію та хірургічну операцію. Перед початком лікування проводиться капіляроскопія як діагностика периферичного вазоспазму.
Консервативне лікування включає прийом медичних засобів з гіпотензивним ефектом і поліпшують кровопостачання зорового нерва, а також препаратів-блокаторів кальцієвих канальців. При цьому обов’язково проводити добовий моніторинг артеріального тиску (АТ) та перевірене виявлення нічної гіпотензії (зниження АТ).
У деяких випадках не обійтися без хірургічного втручання хоча б на одному оці. У сучасній офтальмології широко застосовується метод селективної лазерної трабекулопластики — до неї вдаються у випадку прогресивного погіршення полів зору навіть за низьких показників ВОТ.