Відчуття стороннього тіла в оці – неприємний недуг, що може бути викликаний потраплянням в око дрібних комах, пилинок, вій тощо. Навіть зовсім невелике тіло може стати причиною пошкодження структури ока. Подібне відчуття може бути й свідченням виникнення певної патології.
Відчуття стороннього тіла може виникати раптово чи поступово. Воно супроводжується почервонінням, сльозотечею, свербежем або болем. Найбільш поширеними причинами є потрапляння сторонніх частинок, сухість очей, інфекції, алергічні реакції чи ушкодження рогівки ока. Оскільки несвоєчасне лікування може призвести до ускладнень, надзвичайно важливо не ігнорувати цей симптом.
Причини виникнення почуття стороннього тіла в оці
Для того, щоб усунути проблему, або запобігти її виникненню, необхідно завчасно дізнатися про можливі причини виникнення. Найчастіше подібна скарга виникає в тих людей, що за родом професії сильно напружують очі. Це можуть бути ті, хто працює за комп’ютером. В такому випадку, через рідке кліпання очима, спостерігається пересихання, через що з’являється неприємне відчуття стороннього тіла. Однак до реального потрапляння стороннього тіла в око схильні люди таких професій, як лісоруб, зварювальники тощо. В разі такого механічного ушкодження необхідно якомога швидше звернутися до лікаря, наприклад, у клініку GlazCo.
Інші поширені причини:
- Інфекційні захворювання очей;
- Тривале (або неправильне) використання контактних лінз;
- Виникнення алергічних реакцій у разі контакту з алергенами;
- Мікротравми рогівки ока. Часто причиною болю та дискомфорту є саме дрібне ушкодження рогівки. Виникнути воно може не тільки у спефицічних умовах, але й під час, наприклад, неправильного використання косметичних засобів.
- Врослі вії, пухлини ока, хімічні опіки.
Усі ці причини становлять небезпеку для зору людини та здоров’я очей.
Симптоми відчуття стороннього тіла в оці
До основного симптому відноситься відчуття, ніби щось заважає в оці. Ось як люди описують відчуття стороннього тіла в оці:
- Дискомфорт, подразнення, відчуття піску в очах;
- Сльозотеча – один з найпоширеніших симптомів. Звертайте увагу, адже посилене вироблення сліз є природною реакцією організму на подразнення, спрямованою на видалення стороннього тіла.
- Почервоніння ока внаслідок запалення кровоносних судин слизової оболонки;
- Свербіж і печіння. Саме таке відчуття може виникнути як наслідок “синдрому сухого ока”, а також при інфекційних захворювань, алергії.
- Різкий біль – свідчення того, що в оці дійсно може бути чужорідне тіло.
- Помутніння зору, розфокусування або затуманення часто є ознакою значних проблем, таких як травма, інфекція чи кератит.
Як діяти, якщо в око потрапило стороннє тіло?
Як тільки з’явилося відчуття, що щось заважає в оці, необхідно виконати кілька важливих дій. По-перше, варто оглянути око дуже обережно, не торкатися слизової брудними руками. Найголовніше правило – не починати терти око, оскільки це може спричинити подряпини рогівки та посилити травму. Наступний етап – обережно промити око, використовуючи при цьому очищену чи кип’ячену воду. Нахиліть голову, щоб вода стікала від внутрішнього кута ока до зовнішнього. Промивайте кілька хвилин, щоб видалити стороннє тіло в оці. Якщо об’єкт видно під час огляду й він легко доступний, використовуйте стерильну серветку або ватну паличку, зволожену водою, щоб обережно його видалити.
Коли варто звертатися до офтальмолога?
Якщо не вдалося видалити інородне тіло в оці, з’явився біль, очі почервоніли, відчуття стороннього тіла зберіглося, негайно зверніться до лікаря. Точна діагностика забезпечує своєчасне та правильне лікування, а отже – запобігає ускладненням і збереже здоров’я очей.
Можливі ускладнення, якщо вчасно не усунути стороннє тіло
Якщо ігнорувати проблему стороннього тіла ока, неодмінно з’являться негативні наслідки. Серед них: ерозія рогівки (якщо чужорідне тіло має гострі кути), інфекції ока, запалення внутрішніх структур ока, погіршення зору, розвиток глаукоми.
Діагностика відчуття стороннього тіла в оці
Якщо щось потрапило в око, необхідно негайно звернутися до лікаря, що проведе діагностику. Під час діагностики, лікар в першу чергу проведе збір анамнезу: дізнається, коли з’явився симптом, чи є зв’язок із травмою, роботою в запилених умовах або носінням контактних лінз. Також уточнюються супутні симптоми: біль, сльозотеча, почервоніння чи погіршення зору.Під час стандартного офтальмологічного огляду, лікар оглядає поверхню ока, повіки та кон’юнктиву, щоб знайти стороннє тіло чи ознаки пошкодження. У випадках, коли в око щось потрапило і проникло глибше, використовують рентген або для визначення його точного розташування та подальшого видалення. Після вдалого проведення діагностики, призначається фахівцем лікування.
Лікування після попадання стороннього тіла в око
Задача, яка ставиться перед лікарем-офтальмологом – видалення стороннього тіла з ока пацієнта, або усунення причини, яка призвела до виникнення цього відчуття. Під час лікування можуть використовуватися спеціальні медичні фарбники, що допомогають побачити чужорідне тіло, яке лишається невидимим через свій маленький розмір. В разі, якщо чужорідне тіло знаходиться на самій поверхні – його витягають за допомогою процедури промивання або стерильних інструментів.
- Після того, як чужорідне тіло вийняли з ока, призначаються антибактеріальні протизапальні мазі та засоби. Антибактеріальні засоби призначають для профілактики або лікування інфекцій. Найчастіше використовуються краплі на основі левоміцетину, офлоксацину чи тетрациклінові мазі. Протизапальні препарати ж допомагають зменшити запалення та біль. Аби запобігти болю, лікар може призначити місцеві анестетики (для короткочасного полегшення) або системні знеболювальні засоби.
- У складних випадках застосовується хірургічне втручання. До складних випадків відносять глибоке проникнення чужорідного тіла, пошкодження внутрішніх структур ока, може знадобитися мікрохірургія для відновлення тканин.
- Після того, як було проведено лікування, лікар може призначити повторний огляд через 1-3 дні після процедури, щоб переконатися у відсутності ускладнень.
Найголовніше – не проводити самолікування, адже це є небезпечним для здоров’я. Варто довіритися спеціалістам, що проведе ефективне видалення стороннього тіла з ока, яке не призведе до ускладнень.
Висновок
Итак, ощущение постороннего предмета в глазу – признак того, что в глаз могло что-то попасть, или развивается какая-то патология. Ни в коем случае нельзя пренебрегать своевременным обращением к врачу. Если инородное тело можно удалить самостоятельно (упала ресница, попало насекомое), можно попробовать промыть глаз и осмотреть самостоятельно. Однако, если болезненное чувство будто в глазу что-то есть не проходит, игнорировать эту проблему нельзя. Если чувствуете дискомфорт, обратитесь к врачу-офтальмологу как можно скорее.
Висновок
Отже, відчуття стороннього тіла в оці – ознака того, що в око могло щось потрапити, або розвивається та чи інша патологія. В жодному разі не можна нехтувати вчасним зверненням до лікаря. Якщо чужорідне тіло можна видалити самостійно (впала вія, чи потрапила комаха), можна спробувати промити око та оглянути самостійно. Однак, якщо болісне відчуття не проходить, не ігнорувати цю проблему. Якщо відчуваєте дискомфорт, зверніться до лікаря-офтальмолога якомога швидше.
FAQ
Що робити якщо вія потрапила в око?
Якщо в око потрапила вія, її необхідно обережно вийняти чистими руками. Не потрібно терти око, оскільки це тільки погіршить ситуацію. Спробуйте кліпнути очима: інтенсивне кліпання стимулює сльозоутворення, яке може допомогти видалити вію природним шляхом. Також можна промити око: нахиліть голову так, щоб чиста вода стікала від внутрішнього кута до зовнішнього, і обережно промийте око.
Чим промити око, якщо у нього щось потрапило?
Якщо в око щось попало, його варто промити очищеною, або кип’яченою водою. В жодному разі не можна використовувати будь-які мийні засоби чи мило! Можна використати краплі з ефектом сльози, або інші аптечні зволожувальні краплі, які підходять для промивання очей. Однак найкраще – звернутися до лікаря, який зробить усе так, як необхідне, аби не нашкодити собі.
Як дістати смітинку з ока?
Навіть маленька смітинка, що потрапила в око, може спричинити дискомфорт, сльозотечу або подразнення. Щоб безпечно видалити її, слід діяти обережно. Якщо смітинку видно і вона доступна, акуратно витягніть її кутиком чистої стерильної серветки або ватною паличкою, змоченою водою. Найголовніше – не використовувати гострі та брудні предмети.