БлогСтатті

Увеїт — що це, причини, симптоми та лікування

Що таке увеїт?

Увеїт — це запальне захворювання увеального (судинного) тракту чи, простіше кажучи, судинної оболонки, що розташовується між зовнішньою капсулою (склерою) та сітківкою ока, і складається з трьох частин: райдужної оболонки, війчастого тіла та, власне, судинної оболонки (хоріоїдеї). Увеїт може впливати на одне або обидва ока і включати різні типи запальної реакції. Це серйозний стан, що потребує негайного медичного втручання.

Класифікація увеїтів

Увеїти класифікуються залежно від того, де розташовується запалення:

  • передній — найпоширеніший підвид, вражає райдужку, судинний пучок і тканини переднього сегмента;
  • середній — запалення відбувається в області судинної сітківки;
  • задній — зачіпає сітківку і хоріоїду, частину ока, що відповідає за живлення сітківки;
  • панувеїт — ураження всіх ділянок увеального тракту.

Корисні та цікаві публікації про різноманітні очні захворювання, рекомендації для людей різних вікових груп і не тільки — в наших соціальних мережах:

Симптоми увеїту

Увеїт має низку характерних для цієї недуги симптомів:

  1. Біль в оці. Може бути тупим або гострим, з посиленням під час руху очного яблука. Найчастіше гостро починається та посилюється протягом кількох днів.
  2. Відчуття “піску” в оці. Викликане подразненням кон’юнктиви.
  3. Фотофобія. Підвищена чутливість до світла, воно здається занадто яскравим і болючим.
  4. Затуманений зір. Відчуття, що перед очима пелена чи серпанок.
  5. Почервоніння ока. Може бути видно червоний відтінок на райдужці.
  6. Сльозотеча. Надмірне виділення сліз.
  7. Зміна кольору райдужки. Причиною виступає запалення.

Причини увеїту

Увеїт може бути спричинений інфекційними, імунологічними або травматичними факторами. Інфекційні агенти, такі як віруси, бактерії, гриби чи паразити можуть бути основною причиною. Також увеїт здатний розвинутися як частина системної імунної відповіді, наприклад, у випадку ревматоїдного артриту або хвороби Крона. Призвести до недуги також можуть такі системні захворювання, як саркоїдоз або хвороба Бехтерева.

Діагностика увеїту

Діагностичні методи визначення хвороби включають детальне клінічне обстеження, включно з оглядом ока, перевіркою зору, біомікроскопією та оглядом очного дна. Лабораторні тести, такі як аналізи крові та сечі, можуть знадобитися для виявлення основної причини.

Ускладнення увеїтів

Якщо захворювання не вилікувати вчасно та запустити патологічний процес, воно може призвести до серйозних ускладнень, таких як помутніння кришталика (катаракта), збільшення внутрішньоочного тиску (глаукома), відшарування сітківки від задньої частини ока. При задніх формах увеїту також можлива повна втрата зорових функцій. Зверніться за кваліфікованою допомогою до фахівців офтальмологічного центру GlazCo — врятуйте свій зір!

Лікування увеїту

Лікування залежить від типу увеїту та його причини. Терапія може включати застосування глюкокортикостероїдів, протизапальних препаратів (очні краплі, мазі або навіть препарати у формі таблеток), антибіотиків, противірусних засобів або імунодепресантів (у випадках, пов’язаних з аутоімунними захворюваннями). У важких випадках, наприклад, у разі ускладнень, може знадобитися хірургічне втручання.

Профілактика увеїту

Повністю запобігти появі увеїту неможливо, але комплекс наступних заходів допоможе знизити ризик підчепити захворювання. Оскільки недуга може бути спричинена імунологічними причинами, важливо підтримувати здоровий спосіб життя, включно з правильним харчуванням і регулярною фізичною активністю. Регулярні медичні огляди також можуть допомогти виявити ранні ознаки хвороби та запобігти її розвитку. Не менш важливо уникати травм очей, носити захисні окуляри під час роботи з небезпечними матеріалами або заняттях спортом.

Записатись на прийом